Ana SayfaSEOHemen çıkma oranı Google sıralama kriteri mi?

Hemen çıkma oranı Google sıralama kriteri mi?

-

Bir web sitesine giriş yapan kullanıcı, siteden hemen ayrılırsa, bu hemen çıkma oranı ile belirtilmektedir. Bir sitede bu oran ne kadar yüksekse, sitenin kullanıcı için faydalı olmadığı, yararlı içerikler sunmadığı görülebilir. Bu nedenle de başarılı web siteleri için kullanıcıların sitede kalma süresi mümkün olduğunda yüksek olması gerekmektedir. Google tarafından önemsenen bu durum, çeşitli araçlar ile ölçülebilmektedir. Google tarafından desteklenen Google Analytics gibi araçlar, ziyaretçilerin isteye hangi sayfadan geldiğini, hangi sayfaya erişim sağladığını ve bu sayfada kaç saniye kaldığını tespit edebilmektedir. Elde edilen veriler üzerinden de hemen çıkma oranı belirlenmektedir. Bununla birlikte sitelerdeki hemen çıkma oranı ile Google sıralamaları arasında herhangi bir bağlantının olup olmadığı merak edilmektedir. Hemen çıkılan bir web sitesi Google tarafından sıralamalarda cezalandırılır mı?

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin 8 Yöntem

Hemen çıkma oranı yüksek olan siteler sıralama kaybı yaşar mı?

Konuyla ilgili sektörde ilk açıklamalardan birisi Backlinko’dan Brian Dean’den geldi. SEO tavsiyeleri bölümünde Google sıralama faktörü olarak açıklanan hemen çıkma oranı, uzmana göre önemsenmesi gereken bir veri.  Genel olarak SEO sektöründe olan kişilerin önemsediği bu veriler, Google uzmanları tarafından da yanıtlandı. 12 Haziran 2020 tarihinde Google arama birimi sorumlusu John Mueller tarafından yapılan açıklamada, hemen çıkma oranının Google için sıralamalarda bir etkiye sahip olmadığı belirtildi. “Sanırım web sitelerini sıralamak söz konusu olduğunda analitik hemen çıkma oranı gibi şeylere baktığımız konusunda biraz yanlış anlama var ve durum kesinlikle böyle değil.” diyerek konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Mueller, bu sayede Google cephesinde hemen çıkma oranının nasıl değerlendirildiğini de belirtti. 2017 yılında yüzeysel olsa da yine Google içinden bir isim olan Gary Illyes de Twitter hesabından yaptığı açıklamada hemen çıkma oranının sıralama için iyi ve yeterli bir sinyal olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer Google uzmanı ise Matt Cutts oldu.  “Arama sektöründen bir kişi geçenlerde bana Google’da hemen çıkma oranının nasıl yapıldığıyla ilgili bazı sorular gönderdi. Ben de ‘Dostum, hemen çıkma oranı gibi şeyler hakkında hiçbir fikrim yok’ dedim. Hemen çıkma oranı gibi şeyler hakkında bilgi sahibi olan bu hoş Google Analytics müjdecisi ile neden konuşmuyorsunuz?’ Günlük hayatımda bunun hakkında konuşan insanlarla karşılaşmıyorum bile.” diyen Matt Cutts Google servislerinde yer alan bu verilerin sıralamalar söz konusu olduğunda herhangi bir etkisinin olmadığını net bir şekilde söyleyerek dikkat çekmeyi başardı.

Hemen çıkma oranı arama sıralamalarını etkiler mi?

Google cephesinden gelen yanıtlar, hemen çıkma oranının organik sıralamayı doğrudan etkilemediğini net bir şekilde gösteriyor. Ancak hemen çıkma oranına sebep olan bazı etkenler, sıralamalarda değişiklik yaşanmasına neden olabilir. Özellikle son yıllarda sayfa açılış hızlarına çok önem veren Google, yavaş açılan bir web sayfasından ayrılan bir kullanıcı için değil ancak yavaş açılan web sayfası için siteyi sıralamalarda arka plana atabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...