Ana SayfaSEOGoogle Search Console ve Data Studio neden bağlanmalı?

Google Search Console ve Data Studio neden bağlanmalı?

-

Google, yeni bir blog gönderisiyle Search Console ile Data Studio arasındaki bağlantıyı açığa çıkardı. Yeni blog gönderisi, iki servisin neden bağlanması gerektiğini ortaya koyarken elde edilecek avantajların da öğrenilmesini sağladı.

Tatil Alışverişi Alışkanlıklarını Analiz Stratejisine Nasıl Uygularız?

Web site verilerinin analiz edilmesi için Google tarafından geliştirilen Search Console büyük bir kolaylık sağlarken verilerin daha derinlemesine analiz edilmek istendiğinde devreye Data Studio giriyor.  Google tarafından başlatılan yeni blog dizisi ile Data Studio’nun daha iyi bir şekilde kullanılması hedefleniyor. Bu kapsamda ilk etapta Data Studio ile Search Console arasındaki bağlantı için bilgilendirme yapılırken, iki servisin birleştirilmesi ile elde edilecek avantajlara değinildi. İlk gönderi Google Arama Birim Sorumlusu Daniel Waisberg imzasıyla geldi. Waisberg coğrafi bölgelerle birleştirme ve geliştirme alanına odaklandı.

Search Console ve Data Studio neden bağlanmalı?

“Google Search Console, Google Arama’daki web sitenizin performansı hakkında size fikir verir. Ancak verilerinizi anlamak ve yorumlamak zor olabilir. İşinize yarayan verilere özel bir pano oluşturursanız, verilerle desteklenen daha iyi kararlar alabilirsiniz.” diyen Waisberg’e göre Search Console ile Data Studio bağlantısının kurulmasının en önemli avantajı verilerin daha iyi yorumlanması. Data Studio, Search Console verilerini, görseller ve çarpıcı istatistiklerle sunarak daha anlaşılır kılıyor.

Çoğu kullanıcı iki servisin birbirine bağlanması ile daha fazla veriye erişileceğini düşünse de Data Studio, verileri kullanarak derinlemesine analiz yapılmasını sağlayan bir sistem.

Google Search Console, Data Studio’ya nasıl bağlanır?

Search Console ve Data Studio’yu bağlamanın iki yolu var. Bunlardan ilki Data Studio’da yer alan bağlantı aracını kullanmak. Bu araç üzerinden Search Console seçimi yaparak ekranda açılacak onay pençelerini onaylamanız yeterli. Data Studio’yu kullanmanın bir diğer yöntemi ise Search Console verilerini dışarı aktararak Data Studio’da kullanmak. Ancak bağlantı kurmak daha kolay olduğu gibi veri analizinin de eksiksiz bir şekilde yapılmasını sağlar.

Dışarı aktarma yönteminin tercih edilmesi sırasında aynı işlemlerin sürekli tekrarlanması gerekirken iki uygulama arasında bağlantı kurmak analizlerin daha hızlı ve daha derinlemesine yapılmasını sağlar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...