Ana SayfaSEODomain geçmişi Google sıralama kriteri mi?

Domain geçmişi Google sıralama kriteri mi?

-

Alan adının geçmişi, Google sıralamalarında etkili olduğu düşünülür. Yeni bir alan adı alınmış olsa dahi her bir alan adının geçmişine yönelik de araştırma yapılmalıdır. Böylece domain geçmişinin ne durumda olduğu anlaşılabilir. Daha önce hiç kullanılmamış bir domain kayıt edilmesi domain geçmişinin getireceği olumsuzluklardan kaçmayı sağlasa da yeni kayıtlı edilen alan adının geçmişi olması yüksek ihtimaldir.  Üstelik bu konuda alan adı geçmişi, site sahiplerinin düşündüğünden daha önemlidir.

Domain otoritesi Google sıralama kriteri mi?

Domain geçmişi Google sıralamalarında ne kadar etkili?

Domainler potansiyel olarak pek çok farklı kullanıcı ve siteye ev sahipliği yapar. Bugün bir haber sitesi olarak kullanılan domain daha önce bir e-ticaret sitesi ya da blog sitesi için kullanılmış olabilir. Web sitesinin kendisi yeni olmasına rağmen, alan adı geçmişinin günümüzde arama sonuçları için faktör olduğu belirtiliyor. Bu durumun 2022’de hala geçerli olduğu ise Google açıklamaları ile net olarak ortaya koyulmuş durumda.

Google açıklamalarına göre domain geçmişinin sıralamalardaki etkisi orta ile yüksek arasında konumlandırılıyor. Bu nedenle yeni bir alan adı alındığında öncelikle olarak Google manuel geçmişler üzerinden kontrol sağlanması öneriliyor.  Google manuel işlemler, bir alan adı ne kadar el değiştirirse değiştirsin ya da üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin kayıtlı kalmaktadır. Bu nedenle çözülmemiş manuel sorunların çözülmemesi, sitenin istenen seviyelere ulaşmasını engelleyecektir. Üstelik bu tür durumlarda sitenin hiçbir şekilde sıralama almaması gibi kritik problemlerle de karşılaşılabilir.

Google Arama Birimi John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda domain geçmişi için Google araçları üzerinden kontrol sağlamanın önemine vurgu yapılıyor. Ancak Mueller’e göre, yakın tarihli bir kötü geçmişe sahip alan adı, endişe edilecek bir durum değil. Bu tür sorunlar kısa süre içerisinde giderilebilir. Ancak olumsuz geçmiş 10 yıl veya daha eskiye dayanıyorsa, bundan kurtulmak daha zor olabilir. Bu nedenle Google, bir alan adını almadan önce gerekli özeni göstermenizi ve bir alan adının daha önce nasıl kullanıldığını araştırmanızı öneriyor. Yapılacak işlemlerde Google yönergelerinin takip edilmesi, web site sahiplerinin domain geçmişinin olumsuz etkilerinden kurtulma noktasında kolaylık sunmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...