Ana SayfaPazarlamaTatil Alışverişi Alışkanlıklarını Analiz Stratejisine Nasıl Uygularız?

Tatil Alışverişi Alışkanlıklarını Analiz Stratejisine Nasıl Uygularız?

-

Markaların sezon sonu geldiğinde yaptığı şok indirimleri hepimiz biliriz, bazılarımız ise sıkı takip eder. Pek çoğumuz süreçleri üç aşağı beş yukarı bilsek bile takip etmesi zor gelir ve sıkı takipçilerin azmi karşısında da alkış tutarız. Alışveriş çılgınlarının (supershoppers) takip mekanizması, keşfetme yeteneği, araştırma potansiyeli, verimli ve bilinçli satın alma güdüleri çok gelişmiştir. Alışveriş çılgınlarının teşhisleri nelerdir? Teşhisler turizm sektöründekiler için ne anlama geliyor? Tatil alışkanlıklarından analiz stratejisi nasıl çıkar?

Tatilcileri alışkanlıklarını takip etmek turizm sektörü için kritik bir detaydır. Geçmiş yıl tatil alışverişi yapanların %50’sinden fazlası takip eden tatil sezonunda yeni bir satın alma işlemi gerçekleştireceğini söylüyor(1). Mobilden araştırma yapan kullanıcılar için daha yoğun şekilde geçerli olan bu tespit aynı fiziksel özellikteki mağazalara yeni ürünleri keşfetmek için gidenlerin dörtte üçü için geçerlidir(2). Peki neden? Mobil ne kadar kolay ne kadar açıklayıcı olursa olsun alışverişi tamamlamak için yeterli olan seçeneklerin hepsine tam olarak cevap veremez. Mobilden verilen kararlar sonrasında Google üzerinde yapılan araştırmalar sonrası %76 gibi ciddi bir oranın fikrini değiştirdiği görülmüş(3).

Mobil İlham Verir

Önceden otellerin ve turların bulunduğu kataloglar üzerinde sayfaları bir ileri bir geri çevirerek öne çıkan otelleri karşılaştırmaya çalışır, satıcının yönlendirmesinden çok daha fazla etkilenirdik. Şimdi alışveriş çılgınları mobil dünyada gerekli tüm verilere ulaşabildiği için gerekli ilhamı mobil kaynaklardan alıyorlar. Satın almadan önce akıllı telefonlarla araştırma yapanların  yüzde 64’ü mobil aramaları fikirlerini netleştirebilmek için kullanıyorlar(4). Amerika’da mobil video izleyen kesimin dörtte biri satın alma süreçlerinde herhangi bir acente veya acente web sitesi yerine Youtube’u ziyaret ederek yardım almaya çalışmıştır(5). Alışveriş çılgınları sadece satın alma kararı vermediler bu yaptıklarıyla birlikte yeni markaları ve yeni ürünleri de keşfettiler. Akıllı telefon ile araştırma yapanların yarısından fazlası(6) yeni keşifler ile satın alma kararına giden yolda karar mekanizmalarına yeni veriler eklediler.

Ucuzunu Değil  En Kalitesi İstenir

Alışveriş çılgınlarının temmuz ayında alışverişi araştırmalarında en üst sevilere çıktığı ve özellikle hediyelerle ilgili mobil aramalar yaklaşık %35 büyürken, tatil ve en iyi hediye gibi aramalar %70 artış gösterdi(7). Youtube üzerindeki ürün inceleme videolarının mobil izleme süresi önceki yıla göre %60 büyüdü(8). Bahsi geçen verilerden de anlaşılabileceği gibi alışveriş çılgınları en iyi kararı alabilmek için çok ama çok istekli. Alışveriş çılgınları sadece en iyiyi istemez kişiselleştirilebilen, eşsiz ve farklı hediyeler peşindedirler. Mobil arama sonuçlarında bu yönelimdeki aramaların %65-80 arasında artış gösterdiği tespit edilmiştir(9).

Alışveriş Çılgınlarının Temas Noktası Mobil

İnsanların alışveriş duygularını tetikleyen ve alma isteğinde önemli bir aracı olan mobil hala ağırlıklı olarak mağazalarla temas noktası olarak kullanılmaya devam ediyor. Gün içinde insanların %76’sı mobil cihazlarından arama gerçekleştirirken %28’i satın alma ile sonuçlanır(10). Alışveriş çılgınları fiziksel mağazada oldukları zaman kusursuz bir deneyim yaşamak istiyorlar ve yüzde kırkından fazlası ürünlerin depodaki stok adeti ve mağazalardaki stok durumlarını da görmek istediğini, alakalı oldukları ürünlerin bilgileri doğrultusunda kendilerini özel hissedecek bir hizmet veya ürün alımı yapmak istediklerini belirtiyorlar(11).

Alışveriş Çılgınlarına Ulaşmak İçin Analytics Kullanım İpuçları

Analytics şüphesiz ki zaman ayırmadan yılın her anında çok kullanışlı bir analiz aracıdır.  Turizmciler için ise önemli kısım tatil sezonudur. Şimdi alışveriş çılgınlarının hareketlerine göre turizmcilerin stratejilerini Analytics’e uyarlama konusundaki 5 maddeyi sizlerle paylaşacağız.

 1. En Fazla Hangi Günlerde Satış Olduğunu Anlayın

  Başarılı bir strateji oluşturabilmek için öncelikli işiniz hangi günlerde daha yoğun satışlar gerçekleşmiş tespitini gerçekleştirmek. Analizi yaptıktan sonra strateji geliştirme kısmı yeteneğinize kalmış. Hem masaüstü, hem tablet, hem de mobil cihazları bir arada barındıran bir pazarlama kurgusu içinde olunmalı. Belirlediğiniz günlerde daha fazla insana ulaşabilmek için AdWords ve DoubleClick Search gibi mecralarda teklifiniz rakiplerinizden daha yüksek olsun.

 2. Kendinizi Alışveriş Çılgınlarının Yerine Koyun

  Siz de indirim çeki mi beklersiniz? Tatil için alışveriş yapmak farklı dönemlerde bir hediye almaktan farklılık gösterir. Bir çok kullanıcı farklı hedefler ile farklı sitelere ulaşır, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar dönüştürülebilir bir hedef kitledir. Kendinizi onların yerine koyup kampanyalarınızı özelleştirerek tekrar ulaşmaya çalışın. Sitenizi hatırlatmak ve potansiyel bir alışveriş çılgınını tekrar sitenize çekebilmek için yeniden pazarlama yapmalısınız. İşte tam bu noktada Analytics’ten destek alabilir, Google Optimize aracından yararlanarak kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

 3. Bir Optimizasyon Kültürü Oluşturun

  Tatil sezonu başlamadan önce pazarlama planlamaları gerçekleştirilip periyodik olarak izlenmesi ve bunun bir kültür olarak yansıması önemlidir. Planların yolunda gidip gitmediğini belirli aralıklarla kontrol ettiğinizde iyi gidiyorsa daha iyisi, eksik ilerliyorsa da tamamlayabilmek için tespitlerinizi yapıp stratejinizi tamamlayabilirsiniz. Google Analytics raporlamalarınızı basitleştirmek için özel rapor oluşturma, gösterge tablosu oluşturma ve rapor kısayolları gibi bilgiler de veriyor. Ayrıca Google Data Studio aracını da kullanarak stratejinizi organize edebilirsiniz.

 4. Performansınızı Rakiplerinizle Karşılaştırın

  Rakip analizi yaparak sizinle aynı kulvarda ilerleyenlerin yaptıklarını kendi yaptıklarınız ile kıyaslayarak eksik yanlarınızı tespit etme ve resmi daha büyük bir şekilde görme şansını yakalarsınız. Google Analytics kullanarak kendi verilerinizi içeren kıyaslama raporlarından hareketle rakiplerinizi de analiz edebilirsiniz. Web sitesi trafiği, ülke, ayrıntılı diğer bilgileri de kullanarak verilerinizi karşılaştırabilirsiniz.

 5. Yeni Yıl İçin Pazarlama Stratejisi Geliştirmeye Başlayın

  Yeni alışveriş sitelerini, mağazaları  ve uygulamaları keşfetmeyi seven alışveriş çılgınlarını verileri doğru analiz edip doğru strateji kurgulayarak uzun vadeli ve sadık müşterileriniz haline getirebilirsiniz. Müşteri listenize ilk kez kayıt olanları verileri üzerinden takip ederek ilişkiler kurarak kanallar arasında bütünleşme sağlayabilirsiniz. Google Analytics ile oluşturduğunuz yeniden pazarlama listelerini sizdeki listelerle eşleştirebilir ve ileriye dönük planlama yapma şansı yakalayabilirsiniz. Verilerinizin değerli olduğunu unutmayın.

(1) Google/ Ipsos, Post Holiday Shopping Intentions Study – Total Shoppers Report, Jan 2016, Base: US Holiday Shoppers, n=1,500
(2) Google/Euromonitor International, Micro-Moments Survey, US, July 2016, Smartphone shoppers = 1000, Same store shoppers = 801
(3) Google/Euromonitor International, Micro-Moments Survey, US, July 2016, Smartphone shoppers = 1000
(4) Google/Euromonitor International, Micro-Moments Survey, US, July 2016, Smartphone shoppers = 1000
(5) Google-commissioned Ipsos Brand Building on Mobile Survey, U.S., December 2015 n=1000, 18-54 year olds
(6) Google/Ipsos, “Consumers in the Micro-Moment,” Wave 3, U.S., n=1291 online smartphone users 18+, August 2015
(7) Source: Google Search Data, Apparel, Home & garden, Beauty & personal care, Computers & electronics, Gifts, Toys & games, Photo & video, Nov-Dec 2014 vs Nov-Dec 2015, United States
(8) YouTube data, U.S., Classification as a “Product Review” video was based on public data such as headlines and tags, and may not account for every such video available on YouTube, Nov – Dec 2014 and Nov – Dec 2015
(9) Google Search Data, Apparel, Home & garden, Beauty & personal care, Computers & electronics, Gifts, Toys & games, Photo & video, Nov-Dec 2014 vs Nov-Dec 2015, United States
(10) Google/Purchased Digital Diary: How Consumers Solve Their Needs in the Moment, May 2016, Representative sample of US Smartphone users = 1000. Local searchers = 634, Purchases = 1,140
(11) Google/Euromonitor International, Micro-Moments Survey, US, July 2016, Smartphone shoppers = 1000

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...