Ana SayfaSEOE-Ticaret siteleri için ideal 10 SEO aracı

E-Ticaret siteleri için ideal 10 SEO aracı

-

E-ticaret siteleri için rekabetten sıyrılabilmek adına başarılı bir SEO çalışması sürdürülmelidir. Hangi alan olursa olsun, yüksek bir trende sahip olan online alışveriş, rekabeti de beraberinde getirmektedir. SEO çalışmalarında hiçbir detayı atlamamak ve fırsatları keşfetmek isteyenler, e-ticaret siteleri için ideal 10 SEO aracı önerisine göz atabilir. Bu siteler sayesinde; anahtar kelime araştırması, sayfa içi SEO, teknik SEO, yerel SEO, içerik pazarlama ve SEO başarısını analiz edebilirsiniz.

Kurumsal firmalar için E-Ticaret SEO

İşte E-Ticaret siteleri için ideal 10 SEO aracı

1. SEMrush

SEO, içerik pazarlaması, rakip araştırması, PPC ve sosyal medya pazarlaması yapmak için SEMrush’ı kullanabilirsiniz. SEO ile ilgili 26 farklı araca sahip olan SEMrush, sürekli geliştirilmesi sayesinde daha fazla fırsat sunuyor. Araçları kullanarak; anahtar kelime araştırması, sayfa içi SEO, yerel SEO, sıralama izleme, bağlantı oluşturma ve rakip SEO analizi yapabilirsiniz.

2. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider, sitedeki SEO hatalarının keşfedilmesini ve çözülmesini sağlar. Sitedeki tüm verileri ayıklayarak anlaşılır hale getiren araç, düzenli olarak kullanılmalıdır. Böylece sitede oluşabilecek tüm SEO sorunları kolayca fark edilebilir. Aracın ücretsiz ve ücretli sürümleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ücretli sürümü çok daha fazla özelliğe sahiptir.

3. Helium 10

Helium 10, Amazon’da satış yapan e-ticaret işletmelerini hedefliyor. Ürün araştırması, anahtar kelime araştırması, listeleme optimizasyonu, operasyonlar, analitik ve pazarlamaya yardımcı olan bir dizi araç sunarak bu alanlardaki işleri kolaylaştıran Helium 10, Türkiye’de de son dönemlerde keşfedilmeye başlandı. Helium 10, gelişmiş anahtar kelime aracıyla arama sonuçlarının en üstüne çıkabileceğiniz yüksek hacimli kelimelerin keşfetmenizi sağlar.

4. Moz Pro

Moz, e-Ticaret sitelerinin SEO’sunu geliştirmek için kullanılabilecek en iyi araçları sunar. Tüm araçlara ulaşmak ve kısıtlama olmaksızın kullanmak isteyenlerin ücretli sürümü tercih etmesi gerekir.  Anahtar kelime araştırması, rakip analizi gibi pek çok aracı bulunan Moz Pro’da üstelik tam kapsamlı site denetimi de yapabilirsiniz.

5. Ahrefs

Ahrefs, Moz ve SEMrush gibi yaygın olarak kullanılan bir diğer araç. Sadece e-ticaret siteleri için, doğru SEO çalışması için her site için kullanılabilecek Ahrefs; Site Gezgini, Anahtar Kelime Gezgini, Site Denetimi, Sıra İzleyici ve İçerik bölümleriyle çok popüler durumdadır. Her bir araç derinlemesine analiz yapabileceğiniz veriler sunmaktadır. Özellikle backlink çalışmalarında en iyi veri tabanına sahip olması nedeniyle tercih edilen Ahrefs ile rakiplerinizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

E-Ticaret SEO Stratejinizde Olması Gereken 10 Temel Öncelik

6. Raven SEO Tools

Raven, e-Ticaret için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif. Raven Classic (orijinal SEO platformu) ve Raven Reimagined (Raven by TapClicks) olarak 2 farklı servisin sunulduğu platformda, beklenti ve maddi planlamalara göre uygun olanını tercih edebilirsiniz. Raven Classic, SEO ve raporlama araçlarının hepsini bir arada sunmaktadır. Sitedeki araçlar; Web Sitesi Denetimlerini, Geri Bağlantı Araçları, Pazarlama, Rakip Araştırma, Bağlantı Oluşturma ve Anahtar Kelime Sıralaması Denetleyicisini kapsamaktadır. TapClicks ise SEO ve SEM çalışmalarına yönelik geliştirilmiştir. E-ticaret siteleri için yeni bilgiler ve analizler sunmaktadır.

7. Attracta

Attracta, bağlantı konusunda tüm SEO ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir. Bir dizi SEO aracı ile derinlemesine analiz ve işlem yapılmasına imkan tanıyan Attracta, arama motoru sıralamalarının yükselmesi için basit beş adım sunar. Özellikle ileri teknik bilgisi olmayanlar için daha basittir.

8. Ubersuggest

Ubersuggest, Neil Patel’in tarafından piyasaya sunulan anahtar kelime öneri aracıdır. Ubersuggest aracından ve blog bölümünde yer alan rehberlerden yararlanarak SEO alanında hedef odaklı çalışabilirsiniz. Aracı kullanmak için alan adı ya da anahtar kelime girmeniz yeterli. Site için denetim yapmak istediğinizde de Ubersuggest’ten destek alınabilmesi mümkün.

9. SEO Review Tools

Sitedeki mevcut SEO çalışmalarını denetlemek, geliştirmek ve yeni planlamalar yapmak isteyenler için SEO Review Tools 56 ücretsiz araç sunmaktadır. Kırık bağlantı denetleyicisinden SSS Schema oluşturucusuna kadar sayısız özelliğe ulaşabilecek olan site sahipleri, e-ticaret siteleri için pek çok yeni keşif yapabilmektedir.

10. Ücretsiz Google Araçları

Listenin son sırasında ise ücretsiz olarak kullanılabilecek Google araçları yer alıyor. E-ticaret sitelerinin SEO çalışmalarında tercih edilebilecek araçlar, SEO için pek çok yeni ve güvenilir bilgi sunmaktadır. Google araçları olarak kullanabileceğiniz servisler şöyle;

  • Google Analytics
  • Google Search Console
  • Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı
  • Google My Busineess
  • Google Yapılandırılmış Veri Test Aracı
  • Google Etiket Yardımcısı
  • Google PageSpeed ​​Insights
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...