Ana SayfaUncategorizedDeneyimli olmasanız bile 5 adımda kaliteli bir CV oluşturun

Deneyimli olmasanız bile 5 adımda kaliteli bir CV oluşturun

-

İş hayatında deneyim kazanmak için işe, iş için ise deneyime sahip olmak gibi bir paradoks vardır. Her işveren de adaylardan en az bir yıllık bir mesleki deneyime sahip olmalarını ister. Bu yüzden çoğu deneyimsiz aday da iş ilanlarına başvururken çekinir. Eğer siz de iş ararken bu paradoksun içinde sıkışıp kaldıysanız aşağıda sıralanan 5 adımı takip ederek kaliteli bir CV hazırlayıp deneyimsizliğinizden çok başarılarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Siz de yeteneklerinize ve becerilerinize uygun bir iş buluyorsunuz ancak iş için yeterli deneyime sahip olmadığınızı düşünerek işe başvurmuyor musunuz? Çoğu aday hayallerindeki işi bulsa bile deneyimsiz oldukları için iş başvurusu yapmaktan çekinmektedir. Ancak siz de iyi ve kaliteli bir CV oluşturarak gerekli yetkinliğe sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz.

CV’nize kaliteli bir ön yazı ile başlayın

Bir insan kaynakları uzmanın günde yüzlerce CV incelediği bilinen bir gerçektir. Buna göre yeteneklerinizi iş için uyarlayarak ve becerilerinizin iş için yeterli olduğu gösteren öz ve net bir ön yazı hazırlamalısınız. Böylece insan kaynaklarına hem CV’nizin bir özetini sunmuş hem de işe yeterliliğinizi göstermiş olursunuz. Bu sayede insan kaynakları uzmanının sizin kaç yıllık deneyime sahip olduğunuza bile bakmaya gerek duymadan sizi işe almasını sağlayabilirsiniz.

Roller yerine aktarılabilir becerilerinize odaklanın

Çoğu aday CV’lerinde en son çalıştığı yerlerden başlamak üzere işlerini listelerler. Ancak siz az bir deneyime sahipseniz çalıştığınız yerleri listelemektense bu deneyim sayesinde edindiğiniz becerilerinizi listelemek sizin için daha iyi olacaktır. Böylece sadece mesleki işlerden edindiğiniz becerilerin yanında aynı zamanda meslek hayatı dışında edindiğiniz becerileri de ekleyebilirsiniz.

Örneğin gönüllü olarak yürüttüğünüz bir projede edindiğiniz yönetim ve organizasyon becerisi gibi becerilerinizi ekleyerek mesleki hayat dışında edindiğiniz becerileri iş hayatına aktarabileceğinizi işvereninize gösterebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri kullanın

Bir insan kaynakları uzmanının karşısına gelen her CV’yi incelemek için yeterli süresi yoktur. Bu yüzden ya CV’leri bir göz atarak anahtar kelimeleri kullanan adayları dikkatle incelemeye başlar ya da CV tarama programlarından yardım alarak CV’leri gözden geçirir. Bu nedenle iş ilanında vurgulanan anahtar kelimeleri tespit ederek CV’de kullanmak ilk elemeyi geçmek için çok önemlidir.

Örneğin aranan pozisyon insanlarla iç içe olmayı gerektiriyorsa iş ilanında iletişim becerilerinin iyi olması talep edilir. Eğer siz bu alanda bir deneyime sahip değilseniz bile eğitim hayatınızda katıldığınız gönüllü veya ders için odaklı projelerle iletişim becerilerinizin güçlü olduğunu gösterebilirsiniz. Böylece mesleki deneyime sahip olup olmadığınıza bakılmadan iş için yeterli becerilere sahip olduğunuzu kanıtlarsınız.

Azimli ve heyecanlı olduğunuzu gösterin

Bir işte deneyimli olmak kadar o iş için heyecanlı ve azimli olmak da önemlidir. Çünkü isteksizce yapılan bir iş ya başarısız olur ya da gereğinden fazla vakit alır. Bu nedenle çoğu işveren işe alacağı adayın pozisyon için heyecanlı ve azimli olmasını bekler. Siz de CV’nizi oluştururken işvereninize deneyimsizliğinizden çok işe olan heyecanınızı öne çıkararak deneyimli ancak isteksiz bir adaya göre daha başarılı ve azimli olacağınızı gösterebilirsiniz.

Niteliklerinizi Pozisyona Uyarlayın

Bir CV’yi aranan pozisyona özel hazırlamak çok önemlidir. Deneyimli veya deneyimsiz bir aday olun ancak CV’nizi pozisyona uygun oluşturursanız işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Bu nedenle pozisyon için gerekli nitelikleri belirleyerek kendi özelliklerinizi ona göre biçimlendirirseniz deneyimli ancak pozisyon ile ilgisi olmayan bir adayın önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, her ne kadar tüm iş ilanlarında deneyimli bir eleman arandığı söylense de deneyimden daha çok işin için gerekli beceriye ve yeterliliğe sahip olmak önemlidir. Eğer CV’nizi oluştururken bu noktaya dikkat ederseniz pek çok deneyimli adayı eleyebilirsiniz.

  • Etiketler
  • cv
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....