Ana SayfaSEOE-ticaret siteleri için içerik pazarlaması nasıl yapılır?

E-ticaret siteleri için içerik pazarlaması nasıl yapılır?

-

Dijital alanda yer alan her bir site için içerik, keşfedilmenin ana kuralıdır. Arama motorlarında sıralama almak, ziyaretçilere ürün, hizmet ya da bilgi sunmanın tek yolu içeriktir. Söz konusu e-ticaret sitelerinde ise içerik için ürün, kategori ve blog gibi birbirinden farklı pek çok içerik alanı bulunmaktadır. Doğru bir içerik pazarlaması, daha fazla trafik ve satış elde etmenize yardımcı olacaktır. İçerik pazarlamasında e-ticaret sitelerinde farklı bir strateji izlenmelidir.

E-ticaret için Teknik SEO önerileri

E-ticaret içerik pazarlama stratejisi

Müşterilerinizin sorularını keşfedin

E-ticaret sitelerinde hedef kitle, potansiyel müşterilerdir. Online olarak potansiyel müşterilerin eğilimleri, neleri araştırdığı, hangi konularda sorunlar yaşadığı tespit edilmelidir. Reddit gibi popüler platformlar, müşterilere erişmenizin en kolay yollarından birisidir. Bununla birlikte forumlar, Reddit gibi alanlarda müşterilerin ürününüz ya da hizmetleriniz ile ilgili neleri konuştuğunu takip edin. Böylece içerikleriniz için yeni fikirler edinebilirsiniz.

Müşterilerinizin kullandığı kelimeleri ve ifadeleri öğrenin

Hedef kitlenizi forumlar, sosyal ağlar ve diğer internet mecralarında keşfettikten sonra onları yakından takip etmelisiniz. Sorunlarının neler olduğunu, mevcut alan ile ilgili kullanılan kelimelerin ve ifadelerin neler olduğu mutlaka öğrenilmelidir. Tüm bunlar birer anahtar kelime ve içerik konusu olabilecek potansiyeldedir.

İçerik oluşturun

Her bir adım, yeni fırsatların keşfedilmesini sağlar. Bu nedenle çalışmanın bir sonraki adımında iyi, hedef kitlenin dikkatini çekecek ve en iyi şekilde bilgi sunacak içerikler oluşturulmalıdır.  İçerik konusunda ilk andan itibaren bir strateji oluşturulmalı ve belirli bir yazım dili seçilmelidir. Böylece içeriklerde bir bütünlük sağlanabilir. İçeriklerde kullanılacak görseller, videolar, özel çalışmalar, içerikler, iç ve dış bağlantılar gibi SEO için önemli kriterlere uygun metinler tercih edilmelidir.

Tüm bu aşamaları doğru bir şekilde geçtiğinizde arama motorlarından sosyal ağlara kadar internette daha fazla yer almaya başlayabilirsiniz. Bu 3 adım sürekli tekrarlanmalı ve site için içerik konusunda eklemeler yapılmalıdır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...