Ana SayfaSEOGoogle’dan gerçek zamanlı Universal Analytics raporları için uyarı

Google’dan gerçek zamanlı Universal Analytics raporları için uyarı

-

Google tarafından yapılan yeni açıklamada, Google Analytics’teki Gerçek Zamanlı raporun Universal Analytics mülklerinde yanlış veriler içerebileceği belirtildi. Son dönemlerde Google Analytics 4’e (GA4) için yeni çalışmalar yaparak kullanıcıları da bu yeni özelliğe yönlendiren Google, benzer sorunlar yaşayan kullanıcıların Google Analytics 4’e (GA4) geçiş yaparak sorundan kurtulabileceği ifade edildi.

Google, Universal Analytics yerine Google Analytics 4’ü zorunlu olarak getiriyor

Google Analytics düşük kullanıcı sorunu

Açıklamalara göre Google Analytics’te yaygın bir şekilde görülen hatalarda kullanıcılar gerçek zamanlı verilerde düşük kullanıcı sayısı ile karşılaşıyor. Benzer sorunlar yaşayan kullanıcılar tarafından yapılan raporlamalar sonrasında Google Analytics 4 için öneriler yapıldı. Konuyla ilgili ilk detaylı bilgi ise Twitter’da Charles Farina tarafından paylaşıldı.  “Universal Analytics mülkünüzdeki Gerçek Zamanlı raporda gerçek zamanlı verilerin düşük olduğunu fark edebilirsiniz. En doğru gerçek zamanlı verileri elde etmek için, bir Google Analytics 4 mülkünde Gerçek Zamanlı raporu kullanmanız önerilir.” denilerek aktarılan rapor, Google Analytics kullanan tüm web site yöneticilerini kapsıyor.

Gerçek zamanlı metriklerde benzer sorunlar yaşıyorsanız, siz de Google Analytics’ten yeni servise geçiş yapabilirsiniz. Şu anda mevcut sorun için tek çözüm GA4 olduğu için GA4 geçişi ile gerçek zamanlı kullanıcı sayısı kontrol edilebilir.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ise Google’ın şu anda önceliği GA4 olduğu için Universal Analytics’te yaşanan sorunu öncelik haline getirmesi olası görünmüyor. Zira 1 Temmuz 2023′ itibariyle Universal Analytics desteği sona erecek ve GA4 yeni standart olarak kullanılmaya başlanacak.

Gerçek zamanlı verilerin ölçümü yanlış olduğu için site istatistiklerinde de hatalar olabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda site verilerinde herhangi bir yanlışlık olmasını istemeyen kullanıcıların Google önerisi doğrultusunda GA4 geçişi yapması gerekiyor. Hata nedeniyle Universal’dan GA4’e geçişin hızlanması bekleniyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...