Ana SayfaSEOGoogle, Universal Analytics yerine Google Analytics 4’ü zorunlu olarak getiriyor

Google, Universal Analytics yerine Google Analytics 4’ü zorunlu olarak getiriyor

-

Google, Universal Analytics olarak bilinen Google Analytics 4 (GA4)  sistemini, mevcut Google Analytics’in yerine getirecek. Değişiklik Temmuz 2023 itibariyle geçerli olacak. Bu tarihe kadar isteğe bağlı iki farklı ölçüm aracı da kullanılabilecek.

1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Universal Analytics yeni verileri işlemeyi durduracak. Universal Analytics 360 mülkleri ise 1 Ekim 2023’te sona erecek fazladan 3 aya sahip olacak. Bu tarihlerin ardından ise Google, tüm kullanıcılara Google Analytics 4’ü zorunlu tutacak. Bu nedenle de kısa bir süre sonra Google Analytics 4 tek seçenek olarak kullanıma sunulacak. Böyle bir değişikliğin yapılmasındaki en önemli neden ise platformlar arasında yeteri kadar öngörü sağlanamaması. Universal Analytics’ten tam verim alamayan Google, Google Analytics 4 ile bu sorunun üstesinden gelecek. GA4 web siteleri ve uygulamalar arasındaki verileri ölçme konusunda üstün yeteneklere sahip olduğundan dolayı kullanıcılar da daha fazla analiz yapabilecek.

Google Analytics Google sıralama kriteri mi?

Google Analytics 4 yeni deneyimler getirecek

Google, Universal Analytics’in temel aldığı modelin modasının geçtiğini belirterek bu değişikliğin zorunluluğunu söyleyerek “Universal Analytics, masaüstü web’e, bağımsız oturumlara ve çerezlerden daha kolay gözlemlenebilir verilere sabitlenmiş çevrimiçi ölçüm için oluşturuldu. Bu ölçüm metodolojisi ise hızla geçersiz hale geliyor. GA4 ise sadece çerezlere dayanmıyor. Olaya dayalı bir veri modelini kullanan GA4 bu sayede birden çok platformda çalışabiliyor. Bu çalışma sistemi ise gelecek için GA4’ü daha önemli hale getiriyor” diyor.

GA4 ile birlikte güvenlik ve gizlilik noktasında da pek çok yenilik kullanıcıları bekliyor. Google “Veri toplama ve kullanımda GA4 daha kapsamlı ve ayrıntılı kontrollerle ihtiyaçları ve beklentileri karşılamaya yardımcı olacak. GA4 üstelik IP adreslerini de saklamayacak.” diyerek yeni sistemi anlatıyor. 

GA4 avantajları neler?

GA4’ün sunduğu avantajlar ise genel olarak şöyle;

Platforma göre bölünmeyen veya bağımsız oturumlar halinde organize edilmeyen ölçüm modeliyle, müşteri etkinliklerinde eksiksiz bir veri elde edilebilir.

Pazarlama etkinliklerinde son tıklamadan daha fazla analiz gerçekleştirebilen GA4, böylece toplu bir şekilde dönüşümleri ölçümleyebilecek.

Makine öğrenimi, kullanıcı davranışı ve dönüşümleri hakkında tahmine dayalı öngörüler üretebilecek. Satın alma veya satın almadan ayrılma olasılığı yüksek yeni kullanıcı kitlelerinin oluşturulması ve kritik bilgilerin otomatik olarak ortaya çıkması GA4 ile sağlanacak.

Google Ads gibi diğer Google ürünleriyle genişletilmiş entegrasyonlar daha cazip seçenekler sunacak. Reklam kampanyalarının optimize edilmesi için GA4 analizleri pratiklik getirecek.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...