Ana SayfaSEOYouTube canlı yayınlara 5 yeni özellik geliyor

YouTube canlı yayınlara 5 yeni özellik geliyor

-

YouTube, canlı yayınları geliştirmek adına 5 yeni özelliği daha kullanıma sunacak.  Yeni Youtube canlı yayın özellikleri izleyiciler ile yayıncılar arasındaki ilişkilere odaklanıyor.

YouTube’da çoğu test aşamasında olan 5 yeni özellik duyuruldu. Kısa süre içerisinde masaüstü ve mobil uygulama sürümlerine eklenecek 5 yeni özellik, uygulamadaki işlevselliği artıracak. Özelliklerin hepsi canlı yayınlara odaklanıyor.

YouTube, içerik oluşturuculara yeni para kazanma seçenekleri geliyor

Yeni Youtube canlı yayın özellikleri

1. Ortak canlı yayın

YouTube’da kullanıcıların ortak canlı yayın yapabilmesi adına “Birlikte Canlı Yayına Geçin” adlı özelliği test ediyor. Şu anda pilot testi yapılan özellik, içerik oluşturucuların birlikte yayın yapmasını sağlarken oluşturulan özel davet bağlantısının tıklanması ile yayına katılım sağlanabilecek. Canlı yayın öncesinde hazırlıkların yapılabilmesi adına davetlilerin katılım sağlanabileceği özel bir lobi bölümü de olacak. Açıklamalara göre canlı akışa katılan misafirler, kanal analiz ve canlı yayın verilerini göremeyecek. Reklam yayınlama ve gelir kazanan kanallarda, ortak canlı yayınlar sadece ana hesaba aktarılacak.  Yeni özellik ile içerik oluşturucuların artması hedefleniyor.

2. Canlı yayın halkaları

Canlı yayın yapan hesapların ayırt edilmesi adına geliştirilen canlı yayın halkaları, hesap profil resimlerinin çevresinde yer alacak. Canlı rozet halkasına dokunulması ile kullanıcılar doğrudan canlı yayına dahil olabilecek.

3. Kanallar arası canlı yönlendirmeler

Test edilen 3. özellik ise kanallar arası canlı yönlendirmeler olacak.  En az 1000 abonesi olan içerik oluşturucular, izleyicilerini farklı canlı yayından ya da kendi kanallarından başka bir canlı yayına yönlendirebilecek. Kanallar arası canlı yönlendirmelerin kullanıma sunulmasıyla birlikte, en az 1000 abonesi olan ve etkin topluluk yönerge ihtarı almayan içerik oluşturucular bu özellikten yararlanabilecek.  Yönlendirmeler için kanallar için kara liste oluşturulabilecek.

4. Mobilde bölünmüş ekran

Mobilde daha iyi bir deneyim sunulabilmesi adına YouTube, mobil cihazlarda yeni iki farklı görüntüleme deneyimini sunacak. Bölünmüş ekran olarak adlandırılan yeni özellik, canlı yayının kesintisiz bir şekilde görüntülenmesini sağlayacak.  Video ve sohbet alanında özel yerleşim içeren yeni özellik, tam ekran ya da küçük ekranda canlı yayın izlenirken, sohbet gibi ek özellikler artık daha kolay erişilebilecek.

5. Canlı soru-cevap

YouTube’un önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunacağı son özellik ise canlı yayınlarda kullanılacak soru cevap özelliği olacak. İzleyicilerin canlı yayında soru göndermesini sağlayacak özellik,  cevapların da sohbet ekranında sabitlenmesini sağlayacak. Böylece soru ve cevaplar canlı yayınlarda artık ön planda tutulacak. YouTube’a getirilecek yeni özellikler için özel bir video da paylaşılmış durumda.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

E-ticarette müşteri davranışı nasıl takip edilir?

0
E-ticaret altın çağını yaşarken artan rekabet e-ticaret firmalarını zorluyor. Rekabette sıyrılmak isteyen firmalar, sağladıkları müşteri deneyimi ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Müşteri memnuniyetini artırmak ve...