Ana SayfaSEOYeni içerik Google sıralama kriteri mi?

Yeni içerik Google sıralama kriteri mi?

-

Google için en önemli kriter ve odak nokta içeriktir. İçerikte ise içerik sıklığı, içerikte yer alan veriler ve bağlantılar sitelerin sıralamasında doğrudan etkilidir. Web sitelerine girilen yeni içeriklerin ise Google tarafından nasıl değerlendirildiği, taze içeriğin eski içeriklere göre daha iyi bulunup bulunmadığı editörlerden site yöneticilerine kadar herkesin aklında yer alan ve cevaplanması gereken sorulardan birisidir. Pek çok SEO uzmanı, yeni içeriğin Google arama sonuçlarında daha iyi sıralama alınacağını öne sürer. Bu iddianın ne kadar doğru olduğu hala tartışılan SEO konuları arasında yer alıyor.

Evergreen Content Nedir? Taze ve Ölümsüz İçerikler!

Yeni içerik Google için ne ifade ediyor?

Dünyanın önde gelen SEO uzmanları ve Google tarafından yapılan açıklamalarda yeni içerik ifadelerinde farklı yanılgıların olduğu vurgulanıyor. Bu aşamada ise öne çıkarılan sorular ve tespitler şöyle;

  • Yeni içerik taze ve değerli olarak kabul edilebilir mi?
  • Yenilik yalnızca trend olan konuları mı kapsar?
  • Sitedeki eski içeriği güncellemek onu yeni içerik yapar mı?
  • Kullanıcıların aramasında, sorgunun yeni mi yoksa eski mi olduğu neye göre belirlenir?

Bu sorulara doğru yanıtların verilebilmesi ve yeni içeriğin SEO konusunda neler sağlayacağını daha iyi anlamak adına yine Google rehberlerinin ve açıklamalarının araştırılması gerekiyor.

Yeni içerik bir sıralama kriteri mi?

3 Kasım 2011’de Google, sıralama algoritmasında bir değişiklik yaptı. Bu değişiklik sonrasında ise arama sonuçlarının kullanıcıların sorguları için daha iyi sonuçlar vermeye başladığı belirtildi. Bu sırada ise taze ve yeni içerik gibi tanımlamalar kullanıldı. Bu güncelleme ile Google içerikleri 3 kategoriye ayırdı.

  • Son olaylar veya sıcak konular.
  • Düzenli olarak tekrarlanan olaylar.
  • Sık güncellemeler.

Yeni içerik konusunda avantaj elde etmek isteyen sitelerde belirlenen 3 kategoriye göre içerik girilmesi, kuşkusuz çok daha iyi bir sonucun alınmasını sağlar.  Ayrıca içerik güncellemeleri de yeni bir içerik olarak değerlendirildiğinden dolayı güncelliğini yitirmiş eski içerikleri kullanmanın arama sonuçlarında avantaj sağlayabileceği Google tarafından net bir şekilde belirtilmektedir. Eski içeriklerin güncellenmeye başlanması ile birlikte sıralamalarda daha iyi sonuçların alındığı dünya genelindeki pek çok proje ile ortaya çıkarılmıştır. Yeni içerik iyi sıralama almak için pek çok fırsat yaratıldığı gibi arama sonuçlarında sitelere büyük bir avantaj sağlamamaktadır. Yeni ve özgün içerik girişleri, arama sorgularında artı bir puan alınmasını sağlar.

Bu nedenle SEO çalışmalarında avantaj elde etmek isteyenlerin yeni içeriklerle sitesini beslemesi ve eski içeriklerini güncellemesi, içerik konusunda daha fazla puan almasını ve sitesinin desteklenmesini sağlayacaktır. Google’a göre site içeriklerinin yenilenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da var. Bu nedenle bu önerilerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.  Taze ve yeni içerik konusunda tüm bu bilgiler doğrultusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle;

Yeni içeri önemli bir sıralama faktörüdür.

Yeni içerik sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olsa da eski içeriği güncellemekten, haberler veya olaylar hakkında zamanında içerik girilmesinden çok daha derin bir konudur.

Yeni ve taze içeriklerin yayınlanması sadece Google için değil, sitenin ana kitlesi için de önemli avantajlar sağlar.

İçeriklerin yeni olması, Google için tek başına yeterli bir sıralama faktörü değildir. Bu nedenle içeriklerinizde kaliteye odaklanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Eski içeriklerin güncellemesinde nelere dikkat edilmeli?

Google’a göre yeni içeriklerin yanı sıra eski içeriklerde de hakimiyet sağlanması gerekiyor. Eski içeriklerin güncellenmesinde ise kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı detaylar şöyle;

İçerikte hiçbir değişiklik yapmadan sadece makale başlığını 2021’den 2022’ye güncellemek sıralamada herhangi bir etki yaratmayacaktır. Böyle bir değişiklik Google gözünde herhangi bir fark yaratmayabilir.

Daha büyük değişiklik içeren içerikler, daha az değişiklik içeren içeriklere göre daha farklı puanlanabilir.

Daha fazla değişiklik yapılan içeriklerin daha yüksek tarama sıklığına sahip olması, Google’ın taramalarda değişikliklere ne kadar önem verdiğini net olarak ortaya koyuyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...