Ana SayfaSEOLink önceliği Google sıralama kriteri mi?

Link önceliği Google sıralama kriteri mi?

-

Birden fazla linkin olduğu sayfalarda linklerin nasıl değerlendirildiği, ilk verilen linkin herhangi bir avantaja sahip olup olmadığı merak edilen konuların başındadır. SEO çalışmalarında özellikle sıralama alınmak istenen link kelimeler için sıralama önceliğini kullanmak çoğu site yöneticisi için öncelikli konular arasında yer alıyor. İlk link önceliği (link priority) olarak adlandırılan bu durum, 2022 yılında hala Google tarafından önemseniyor mu?

Dinamik link almak zararlı mı?

Sıralama kriteri olarak ilk link önceliği geçerliliğini koruyor mu?

Sıralama kriteri olarak tercih edilen ilk link önceliğinde iki farklı tür bulunmaktadır. Dahili ve harici olarak kabul edilen bu 2 tür, hem site içi hem de site dışı olarak ele alınabilir.

Dahili ilk link önceliği

Sitenizdeki 1. sayfa, sitenizdeki 2. sayfaya iki kez link veriyorsa, Google 2. sayfa sıralamasında yalnızca ilk linkin metnini dikkate alır. Bu nedenle, sitenizdeki belirli sayfaların sıralamada ön planda olmasını istiyorsanız Sayfa 1’den Sayfa 2’ye verilen ilk linkte doğru metin kullanılması gerektiği düşünülür.

Harici ilk link önceliği

Farklı sayfalar arasında çok kez link verildiğinde, Google ilk linki esas alır. Bu nedenle farklı web sitelerinden alınacak linklerde ilk link için link metninin önemli olması gerektiği düşünülür.

Bu tür iddiaları savunan pek çok blog ve SEO yazısı bulunabilir. 2010 yıllarında oldukça popüler olan bu durum, 2012 yıllarında değişiklik geçirdi. 2012 yıllarında tek bir alandan birden fazla link almanın, farklı sayfalara bağlandığı sürece hala değerli olduğu düşünülüyordu. Her 2 strateji de uzun yıllar kabul gördü. Ancak 2022 yılına gelindiğinde John Mueller ilk link önceliğinde merak edilenleri yanıtladı.

“İlk link, son link, linklerin ortalaması veya bunun gibi şeyler bizim tanımladığımız bir şey değil. Aksine bu, algoritmalarımızın şu ya da bu şekilde yapmayı seçebileceği bir şey. Bu yüzden benim tavsiyem bu konuda çok fazla endişelenmemek olacaktır. Aynı sayfaya giden farklı linkleriniz varsa, bu tamamen normaldir. Linkin içeriğini daha iyi anlamak için link metnini anlamamız gerekiyor. Bu da tamamen normal bir durum.” diyen John Mueller, verdiği bu detaylar link konusunda endişelenilmemesi gerektiğini söylüyor.

Google sayfalar arasındaki ilişki hakkında algoritmik olarak çok daha fazlasını ayırt edebiliyor. Bir linkin ve içeriğin anlaşılır kılınabilmesi adına Google’ın artık elinde çok fazla teknoloji ve araç var.  Bu nedenle ilk link önceliği artık Google için sıralama kriteri değil.

Dahili linkte öncelik her zaman sorunsuz, sezgisel bir kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak olmalıdır. Dahili linkler, insanların sitede gezinmesine yardımcı olmak içindir. Bu nedenle hem iç hem de dış linkler için kullanıcı deneyimi odaklı bir çalışma yapmak, link metinlerinden en iyi sonucun alınmasını sağlar. Sitelerde yapılacak çalışmalarda bu yönde bir alışkanlık kazanılması, linklerden en iyi verimin alınmasını destekleyecektir. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...