Ana SayfaSEOGoogle: Görsel alt metinler sadece görsel aramaları etkiliyor

Google: Görsel alt metinler sadece görsel aramaları etkiliyor

-

Google aramalarında görsellerde yer alan alt metinlerin önemli bir sıralama faktörü olduğu düşünülse de Google bu durumun sadece görsel aramalarda geçerli olduğunu duyurdu. Google’ın önemli isimlerinden John Mueller tarafından yapılan açıklamalarla netlik kazanan bu durum, uzun zamandan beri SEO ile ilişkilendirilen görsel alt metinleri konusunda tartışmaları da sonlandırdı.

Görsel alt metinleri Google sıralama kriteri mi?

Google arama sıralamalarında alt metnin etkisi ne kadar?

Google hakkında en çok merak edilen SEO kriterlerinden birisi olan görsellerdeki alt metin, ekran okuyucu kullanan kullanıcılar için önemli. Ekran okuyucular ile siteye giren ziyaretçiler, görselleri sadece alt metin verileri üzerinden değerlendirebiliyor. Bu nedenle alt metinleri doğru bir şekilde girmek önemli. Ancak ne kadar doğru girilirse girilsin görsel alt metinlerinin Google arama sıralama kriterleri arasında olmadığı unutulmamalı.

Mueller’e göre görsel aramalara yönelik bir hedef bulunuyorsa, bu bölümde alt metinlerin önemi çok daha fazla. Google görsel arama sıralamalarında anahtar kelime ile yakın sonuçları ön plana alan Google, böylece görsel üzerinden ziyaretçi kazanmak isteyen site sahiplerine de bir ipucu sunuyor.

SEO açısından alt metin kullanma kararının görsel aramayı önemsenip önemsenmediğine bağlı olduğunu belirten Mueller, SEO’yu önemseyenlerin alt metinden ziyade erişilebilirliğin önemli olduğunu söylüyor. Alt metin kullanımına yönelik bir kullanıcı tarafından yöneltilen soruyu yanıtlayan Mueller, “Bence tamamen sana bağlı. Bu yüzden erişilebilirlik açısından konuşamam. SEO açısından alt metin, görsel aramalarda görseli daha iyi anlamamıza gerçekten yardımcı oluyor. Görsel arama için görseli umursamıyorsanız, alt metinleri kullanabilirsiniz. Aynı görselin birçok başka sitede olduğunu bildiğiniz stok fotoğraflar gibi görsellerde görsel aramayı umursamıyorsanız alt metinde istediğiniz yapabilirsiniz. Görsellerde SEO için erişilebilirlik yönüne daha fazla odaklanmanızı öneririm” dedi.

Mueller’in bu soruya verdiği yanıtı videodan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?