Ana SayfaSEOGörsel alt metinleri Google sıralama kriteri mi?

Görsel alt metinleri Google sıralama kriteri mi?

-

Web sitelerinde yayınlanan görseller, Google tarafından tarandığı gibi görsellerin daha iyi anlaşılabilmesi adına alt etiketler olarak da bilinen metinlerin girilmesi gerekmektedir. Böylece çok daha net hale gelecek olan görseller ile birlikte içerik olumlu bir şekilde desteklenebilir. Google tarafından hazırlanan rehberlerde görsel alt metinleri girilmesi önemsenirken, bunların sıralamaya ne kadar etkili olduğu da merak edilmektedir.

Google, Görsel Arama ile trafik kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor

Görsel alt metinleri ne ifade ediyor?

Resim alt metni, alt text ya da alt etiketi gibi farklı isimlerin kullanılabildiği görsel alt metinlerinde, HTML’nin basit bir etiketi kullanılmaktadır. Resmin yüklenememesi, erişim sorunu olması halinde ise sitelerde sadece görsel alt metni gösterilmektedir. Bu nedenle de görsellerde doğru etiketlerin kullanılması bu açıdan da önem kazanmaktadır. Bu durumun sıralama alanındaki faktörlerinde ise Google tarafından yapılan paylaşımlara bakılması gerekiyor.

Görsel alt metinleri Google sıralamalarına etki ediyor mu?

Google Arama Merkezi’nde “Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Kılavuzu”nda görsellerde kullanılacak alt etiketler ile ilgili önemli mesajlar veriliyor. Rehberlerde yer alan ifadelerde görseller için dikkat çeken ifadeler şöyle;

“…resim dosya adlarınızı ve alternatif metninizi optimize etmek, Google Görseller gibi görsel aramalarda resimlerinizi daha iyi anlamasını kolaylaştırır. Google, görselin konusunu anlamak için bilgisayarlı görme algoritmaları ve sayfanın içeriğiyle birlikte alternatif metin kullanıyor. “

Tüm bu açıklamalar, alt metin kullanmanın önemine vurgu yapsa da sıralamanın iyileştireceği noktasında bir detay vermiyor.  Ancak bu sayfalarda yer alan bir uyarı, alt metin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir detayı da vurgu yapıyor.

“Olumsuz kullanıcı deneyimine yol açacağı ve sitenizin spam olarak görülmesine neden olabileceği için alt nitelikleri anahtar kelimelerle (anahtar kelime doldurma) doldurmaktan kaçının.”

Görsellerdeki alt metinler için güncel durum ne?

2020 ve 2021 yıllarında yapılan bazı açıklamalar, Google’daki bu durumu büyük oranda netliğe kavuşturmuş durumda. 202 yılında John Mueller tarafından yapılan bir açıklamada, Google Görsel bölümünü önemseyeler için alt etiketi kullanmanın önemi vurgulandı. “Görsel Arama ile ilgilenmiyorsanız, Arama açısından bakıldığında, alternatif metin hakkında gerçekten endişelenmenize gerek yoktur.” diyen John Mueller, Google arama sıralamalarında bir etkisi olmadığını dolaylı da olsa açıklamış durumda. SEO alanındaki en otoriter sitelerden birisi olan MOZ ise alt etiketler ile ilgili şu değerlendirmede bulunuyor.

“Sayfada anahtar kelime kullanımı, arama motoru sıralama faktörü olarak ağırlık çekiyorken hem görüntüyü tanımlayan hem de mümkünse hedeflediğiniz bir anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği içeren alternatif metin oluşturmak sizin yararınızadır.”

2021 yılında son olarak Google Geliştirici ekibinden Martin Splitt tarafından yapılan açıklamada “Evet, alternatif metin SEO için de önemlidir!” denildi. Google aramalarda doğrudan bir etkisi olmasa da hedeflenen anahtar kelimenin desteklenmesi için spam içermeyen alt metinlerin oluşturulması siteye olumlu katkılar sağlıyor ve bu nedenle mutlaka kullanılmalı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?