Ana SayfaSEOGoogle, Görsel Arama ile trafik kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor

Google, Görsel Arama ile trafik kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor

-

Google, site sahiplerine trafik kazanmak için yeni bir fırsat sunan görsel arama sonuçlarındaki fotoğraflara daha fazla trafik sağlama imkanı veriyor. Bu hafta başında gerçekleşen Google Görseller güncellemesi yeni bir özellik, fotoğraflarda gösterilenlerle ilgili kısa gerçekleri ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki Google Görseller’de yapılan bu güncelleme, site sahiplerinin fotoğraflarıyla trafik çekmesi için yeni bir yol sunuyor.

Görüntüyle ilgili kişiler, yerler veya diğer şeyler hakkındaki bilgiler Google Bilgi Grafiği‘nden alınıyor ve tıklandığında fotoğrafların altında görüntüleniyor.

Daha Fazla İçerik = Daha Fazla Tıklama demek mi?

Google Görseller güncellemesi arama yapanların konuları daha ayrıntılı keşfetmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Arama yapanların konuları daha ayrıntılı bir şekilde keşfetme yollarından biri, görüntünün bulunduğu web sayfasını ziyaret etmektir.

Eklenen bağlatının görsellerin tıklanması daha cazip hale gelmesi muhtemel görünüyor. Google, neredeyse görsel arama sonuçlarına meta açıklamalar ekledi de diyebiliriz. Ancak, bu tam olarak aynı şey değil çünkü altında görünen görüntüler ve gerçekler farklı kaynaklardan gelebiliyor.

Google Görseller’deki sonuçlar tüm web’deki sitelerden elde ediliyor ancak her resim için karşılık gelen bilgiler Google Bilgi Grafiği’nden alınıyor.

Google tarafından paylaşılan örneklerde, ek bilgi başka bir kaynaktan alınırken resmin barındırıldığı web sitesinden geldiğini görebilirsiniz.

Google şimdilik site sahiplerine arama sonuçlarında resimlerinin altında görüntülenen bilgiler üzerinde çok az kontrol imkanı veriyor. Öte yandan Google, arama yapanlara resim kaynağına daha fazla tıklama getirebilecek resimler hakkında daha fazla bilgi vermektedir.

Bu güncellemenin belki de en iyi yanı, site sahiplerinin işlem yapmasını gerektirmemesidir. Google, resim arama snippet’lerinizi tek başına geliştirecektir.

Başka Bir Trafik Fırsatı

İçeriğiniz Google Bilgi Grafiği’ne dahil olacak kadar şanslıysanız artık bu bağlantıların arama sonuçlarında ortaya çıkması için daha fazla fırsata sahipsiniz.

Bazen göründüğünün aksine, Wikipedia, Google Bilgi Grafiği’ndeki tek bilgi kaynağı değildir. Google, milyarlarca gerçeği derlemek için web’deki yüzlerce siteden yararlanıyor.

Sonuçta, Google Bilgi Grafiği’nde yaklaşık beş milyar varlık hakkında 500 milyardan fazla görsel var ve hepsi Wikipedia’dan alınmıyor.

Google yardım sayfasında görseller için yapılan açıklama:

“Google Bilgi Grafiği’ndeki görseller gerçek bilgileri derleyen çeşitli kaynaklardan elde edilir. Herkese açık kaynaklara ek olarak, spor skorları, hisse senedi fiyatları ve hava durumu tahminleri gibi bilgileri sağlamak için verileri lisanslıyoruz. Ayrıca, iddia ettikleri bilgi panellerinde değişiklik öneren kişiler de dahil olmak üzere, çeşitli bilgileri doğrudan içerik sahiplerinden alıyoruz. ”

Google’ın dediği gibi, site sahipleri bir bilgi paneli talep ederek Google Bilgi Grafiği’ne bilgi gönderebilir. Bu durum herkesin bir bilgi panelinde yer alan bir varlık sahibi olması ya da bir kişiyi temsil etmesi gerektiği için yapabileceği anlamına gelmiyor.

Bilgi paneli talep etme fırsatı bulamayan ve henüz yapmayanlar için düşük eforla fayda sağlamaya imkan verdiği için denemeye değer.

Henüz yapmadıysanız, işletmenizin bilgi panelini talep etmek şarttır. Yerel işletmeler bu güncellemeden en iyi şekilde yararlanabilir.

Sizinki, fotoğraflarının web’de yayınlanmasını sağlayacak bir tür işletme ise bu kesinlikle önemli bir fırsat. Daha sonra bir bağlantı ile Google Bilgi Grafiği bilgileriniz potansiyel olarak bu görüntülerin altında ortaya çıkabilir.

Google’ın Bilgi Grafiğinde bulunanları nasıl etkileyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için: Google Bilgi Grafiği(Knowledge Graph) nasıl çalışır?

Bu özellik şimdilik ABD’deki mobil arama sonuçlarına yer alıyor. Türkiye’de ve diğer ülkelerde ne zaman geleceği şu an bilinmiyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...