Ana SayfaSEOHow to make fewer HTTP requests sorunu ve çözümü

How to make fewer HTTP requests sorunu ve çözümü

-

How to make fewer HTTP requests çözümü, siteye yapılan http isteklerinin azaltılması ve böylece performans sağlamasıdır. Özellikle CSS dosyalarına yönelik alınan bu hata, CSS ve diğer dosyalarda yapılacak düzenlemeler ile birlikte çözülebilir. Özellikle teknik anlamda altyapısı olmayan kişilerin zorlanabileceği How to make fewer HTTP requests çözümü için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

Use cookie-free domains çözümü

CSS birleştirme

CSS dosyaları, web sitesine girildiğinde sorgular ile birlikte alınır. Ancak bu sorgular ne kadar fazla ise ve site ne kadar çok http isteği yaparsa, performans o kadar düşecektir.  Bu nedenle en çok etkenlerden birisi olan CSS dosyaları için birleştirme işlemleri yaparak sorunu çözümleyebilirsiniz. Kolay yönetim ve ayrıştırmak adına sitelerde CSS’ler ayrı ayrı yazılırken bunları kopyala yapıştır yöntemi ile tek bir dosya içerisinde toplayabilir ve birleştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek detay, CSS dosyaları içerisinde bulunan dosya yollarını doğru bir şekilde girmek ve bu CSS’lerin çağrıldığı alanlarda da düzenleme yapmaktır.

Javascript birleştirme

Özellikle birden fazla javascript dosyası varsa, bunların her birini tek tek çağırmak site sunucunda yüksek bir işlem gücüne neden olur. Bu nedenle sitedeki tüm Javascriptleri tek bir büyük .js içerisinde bir araya getirmek en etkin yol olacaktır. Birleştirme sonrasında bu dosyayı HTML başlığı ile çağırmak yeterli olacaktır.  Bu işlemler sırasında gereksiz javascript dosyalarını da çıkararak sitenizi arındırmanız artı bir değer katacaktır.  CSS kullanma noktasında, görsellerden kaçınılması ve olabildiğince temiz kodların kullanılması en ideal yoldur. Bu konuda CSS image sprite gibi alternatiflere yönelmek gerekebilir. Bu konuda teknik bilgi gerekebileceği gibi CSS ve CSS image sprite konusunda sitede kullanılan altyapıya uygun şekilde bu işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Make fewer HTTP requests çözümü noktasında kullanılan altyapı oldukça önemlidir. WordPress bir sistemde, olabildiğince az eklenti kullanmak, gereksiz görsel ve fonksiyonları azaltmak bu konuda destek sağlayacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...