Ana SayfaPazarlamaSosyal video: Daha fazla görüntüleme ve etkileşim nasıl elde edilir?

Sosyal video: Daha fazla görüntüleme ve etkileşim nasıl elde edilir?

-

Sosyal medya hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Milyarlarca kullanıcı, sosyal medyayı günlük yaşamlarında etkileşimde bulunmak ve görüşlerini ve duygularını paylaşmak için kullanıyor. Video ve sosyal medyanın muhteşem kombinasyonu, marka tanıtımı. Bu nedenle günümüzde birçok pazarlamacı, marka tanıtım ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılayabilecek kaliteli video içeriği üretmeyi vurgulamaktadır.

Bir araştırmaya göre, Facebook’ta günde bir milyar saatten fazla video izleniyor. Bu, tüm tüketici internet trafiğinin %80’inden fazlasıdır.

Sosyal medya siteleri, markayı ve ürünlerini tanıtmak için mükemmel bir platform sağlar, ancak yine de maksimum ilgiyi çekmek için bu kadar kaliteli videolar hazırlamak çok önemlidir. Ne yazık ki, tüm videolar izleyicilerden ilgi görmüyor ve böyle bir durumda, bu videoların neden ilgi görmediğini öğrenmek en iyisi olacaktır.

Kaliteli içerik oluşturmak gerçekten de bir zorunluluktur ve ayrıca videoyu diğerlerinden öne çıkarmanız ve izleyiciyle etkileşime girdiğinden emin olmanız gerekir. Videoyu izleyicilerle daha çekici hale getirmek için ipuçları.

Videonun konusuna odaklanın

Sosyal medya kullanıcıları rastgele videoları beğenmeyecektir. Bu nedenle pazarlamacıların videoyu çekerken ekstra çaba sarf etmesi gerekiyor. Sosyal medyada video hazırlamanın ve tanıtmanın temel amacı, marka veya ürün hakkında fikir vermektir. Bu nedenle, bu videoları oluşturmaya yönelik kapsamlı bir araştırma, olağanüstü bir sonuç verebilir. Uzmanlara göre video, videonuzu tek bir cümle ile özetlemeli. Ardından, başarılı olursanız, izleyicinin neden harika olduğunu ve hangi özelliğinin onu daha değerli kıldığını açıklaması kolay olacaktır.

Sosyal medya videoları, ilk izleyiciyi etkilemeyi başaramadıklarında maksimum izleyiciyle paylaşmayı amaçladığından, onları başkalarıyla nasıl paylaşabilir? Bu nedenle videoyu viral hale getirmek için kaliteye ve konuya odaklanmak önemlidir. Bu nedenle, yanan konuyla ilgili bir video çekmek, diğer olağan konulardan daha fazla ilgi çekmenize yardımcı olacaktır. Bir şey, insanların videoları eğlenmek, ilham almak ve bilgilenmek için izlediğini akılda tutmaktır. Bu yüzden videoyu hazırlarken bu üç şeyi aklınızda bulundurun.

Videonun uzunluğu sosyal medya dostu olmalıdır

İlk bakışta videonuz aracılığıyla izleyicileri çekmeyi başaramazsanız, onları kaybetme şansınız vardır. İlk etapta videonuzu izlemiyorsa, bir sosyal medya kullanıcısının videonuza geri döneceğinin garantisi yoktur. Kesin olan bir şey var ve çoğu sosyal medya kullanıcısı kendi zaman çizelgelerinde video beslemelerini hızlıca kaydırıyor. Bir şey, video katılımınızın haber akışının bir parçası olduğunu ve kullanıcıların, arkadaşlarının fotoğrafları veya videoları için kaydırırken onları göreceğini akılda tutmaktır. Bu nedenle, video ilk etapta izleyiciyi etkilemelidir.

Otomatik oynatma özelliği nedeniyle, kullanıcı kaydırma sırasında videoya ilk bakışın bir pastasını alacak ve Facebook her video görünümü için üç saniye ayırıyor. Bu nedenle, bir kullanıcı kaydırmaya devam ettiğinde, bu görünüm Facebook performansında sayılmaz. İyi haber şu ki, çoğu insan üç saniyelik videoyu görüyor; bu, ticari kuruluşların bu kısa süre içinde onları etkilemesi için en iyisi.

Çekici bir küçük resim

İzleyici, ilk bakışta videoya ikna olmadıkça ayrıntılara girmekten nefret eder. Küçük resim, maksimum izlenimi çeken bu tür özelliklerden biridir. Bu nedenle, hangi video düzenleme programını kullanırsanız kullanın küçük resmi uygun şekilde düzenlemelisiniz. Düzenleme sırasında, izleyicileri videonun sonuna kadar bağlamaya yardımcı olabilecek bu tür klipler eklediğinizden emin olun.

Küçük resimleri özelleştirmek, ilk saniyeden itibaren izleyicilerin dikkatini çekmenin anahtarıdır.Video küçük resim içermiyorsa, video otomatik olarak oynatılana veya tıklanarak oynatılana kadar videonun ilk karesini önizleme olarak gösterecektir. Küçük resmin doğru özelliği hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bilgi edinmek istiyorsanız, bunun için Facebook yönergesini gözden geçirmelisiniz.

Videoyu hemen yükleyin

Sosyal medya tanıtımı için tek bir video yaptıysanız, bunu çeşitli sosyal medya platformlarına hemen yüklemenin tam zamanı. Birkaç kişi videoyu önce çeşitli video paylaşım sitelerine yükler ve ardından bağlantıyı sosyal medyada paylaşır. Kullanıcıya kötü bir tat sunar. Bu tür bağlantıları tamamen sosyal medya sitelerine yüklemek yerine kesinlikle paylaşmayın. Facebook, videoda izleyicinin beğenilerini ve paylaşımlarını ve elde tutma süresini dikkate alır ve bu sayede ilgili anahtar kelimeyi kullanarak arama yaparken daha iyi bir konum elde etmek kolay olacaktır. Videoların kalitesi de bu faktörleri tamamen etkiler.

Video içeriğini optimize edin

Tüm sosyal medya ağları farklı olduğundan ve farklı ilkeler üzerinde çalıştıklarından, görüntüleme oranını artırmak için farklı özelliklerinden yararlanmak çok önemlidir. Yükleme işlemi sırasında kullanılacak belirli karakter sınırlamaları vardır. Gönderiyi optimize etmek için uygun hashtag’leri kullanmalısınız. İlgili konuyu aradıklarında izleyicileri bağlarlar ve videonun yayınlanması sırasında daha uzun açıklamayı kullanabilirsiniz. Facebook’ta hikayeler ve daha paylaşılabilir kopyalar anlatmaya çalışın. Bu şekilde, izleyiciler, ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde karşılayacak olan videoya bir göz atacaktır.

YouTube kanalınızı pazarlamak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Bir YouTube takipçisi yetiştirmek tesadüfen olan bir şey değildir. Ve evet, sektörünüz rakiplerle doluysa, size bir slog gibi gelebilir. Bu nedenle stratejinizde bir dizi reklam stratejisine iyi bir fikirdir. 

Nihai düşünceler 

Daha iyi video kalitesi ve hashtag’ler de dahil olmak üzere başlığın doğru yerleştirilmesi, videonuzun sosyal medyada görüntülenmesini ve etkileşimini gerçekten artırabilir. Sosyal medyanın gücünden yararlanın ve videolarınızın hedef kitlenize ulaşmasını sağlayın. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...