Ana SayfaPazarlamaBaşarılı Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisinin 8 Temel Adımı

Başarılı Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisinin 8 Temel Adımı

-

Sosyal medya, hemen hemen her işletme için temel bir pazarlama taktiği olup, markaların bilinirliğinin artırmasına yardımcı olur. Aynı zamanda müşterileri ve potansiyel müşterilerle etkileşim sağlayarak gelişen müşteri iletişiminde önemli temas noktaları oluşturur. Bu temas noktaları üzerinden sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.

Bununla birlikte tecrübeli pazarlamacılar, başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisini sabit kalıplara sokmaya çalışıyorlar. Social Media Examiner‘ın 2016 yılı sektör raporuna göre dijital pazarlama uzmanlarından % 90’ı sosyal medyanın işlerinde önemli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, dijital pazarlama uzmanlarının sadece % 41’i sosyal medya faaliyetlerinin yatırım getirisini(ROI) ölçebildiğini belirtiyor.

Başarılı bir pazarlamacıya sorduğunuzda size söyleyecektir; başarıya giden yol, fiziksel olarak strateji belirleyerek başlar. Aşağıdakileri incelediğinizde dikkate alınması gereken bazı temel unsurları bulacaksınız.

Markanızın Değer Algısı

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi kurmanın ilk adımı, markanızın getirdiği değeri sosyal medya izleyicilerinize doğru şekilde ifade edebilmekten geçer. Niye? Çünkü marka değerinizi doğru ifade edemezseniz kesinlikle herhangi bir değer gösteremezsiniz.

Kendinize sorun: Biri neden sosyal alanda bizi takip eder veya bizimle ilgilenir? Takipçilerimizin markamız hakkında bilmelerini istediklerimiz nelerdir? İçerik ve sosyal etkileşim yoluyla kitlenize ne gibi bir değer katabilirsiniz? Ardından, basit bir görev tanımı hazırlayın ve bunu strateji geliştirmenin geri kalan bölümlerine rehberlik etmesi için kullanın.

Hedefleriniz

Basitçe ifade etmek gerekirse, nihai hedefiniz yoksa hiçbir strateji sağlıklı sonuç veremez. Hedefleriniz, önünüzdeki her kararı ve taktiği yönlendiren stratejinizin temelini oluşturur.

Dijital pazarlama stratejinizde özetlediğiniz hedefleri bir başlangıç noktası olarak belirleyin. Bu başlangıç daha geniş pazarlama faaliyetlerine katkıda bulunmaya yardımcı olacak spesifik hedefler oluşturmanıza olanak tanır. Başlangıç hedefiniz takipçilerinizin sayısını artırmak, web sitenize yönlendirilen trafiği artırmak, etkileşimi artırmak veya daha fazla dönüşüm gerçekleştirmek olarak belirlediğiniz ölçülebilen hedefler koymak olsun. Buna ek olarak, karşılaştırmalı hedefler belirlemeyi ihmal etmeyin. Böylece, giderken çabalarınızı ölçebilir ve gerektiğinde iyileştirme yapabilirsiniz.

Hedef Kitleniz

Sosyal medya pazarlama çalışmalarının başarısı, hedef kitlenizle empati yapma ve bağlantı kurma yeteneğinize bağlıdır. Sonuç olarak hedef kitlenizin motivasyonlarını, kilit noktalarını ve içerik ilgi ve ihtiyaçlarını anlamanız gerekir.

Web sitesi ve sosyal platform analizlerinize göz atarak kilit müşteri davranışlarını ve özelliklerini ortaya çıkarmak için satış ekibinizle iletişim halinde olun. Ardından, hedef müşterilerin / takipçilerinin kimler olduğunu genel bir müşteri profili geliştirmek için elinizde olabilecek tüm verileri kullanın.

Kanal Paylaşımlarınız

Her bir sosyal medya platformu benzersiz özellikler sunar. Sonuçta pek çok pazarlamacıların her platformda var olan bir strateji hazırlaması cazip olabilir. Fakat dijital pazarlama dünyasındaki çoğu üründe olduğu gibi niceliğin kalitesi kesinlikle iyi bir kuraldır.

Kimliğinizi oluşturmak için kitle araştırması yaparken en çok web sitesi trafiğini ve sayfadaki etkileşim alan (diğer bir deyişle sayfadaki veya ziyaret başına düşen sayfaları) ve trafik yönlendiren kanalları belirleyin ve ilgili platformu hedefleyerek daha fazla katkı alacak şekilde planlayın. Ek olarak, en ciddi rakiplerinizin sosyal medyada zamanlarını nereye harcadığını ve etkileşim aldığını belirleyen rekabetçi araştırma yapın. Bu araştırma rekabet ortamındaki konumunuzu öğrenmenize, stratejinizde hangi platformlara öncelik vermeniz gerektiğine ve öncelik sıralamanızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla hangi platformların size en uygun olduğunu belirlemek için hedeflerinize geri dönün. Örneğin, sosyal medya pazarlama hedeflerinizden birisi yeni yeteneği çekmek veya işe almaksa, Instagram gibi görsel bir platform, şirketinizin inanılmaz şirket kültürünü sergilemek için mükemmel bir yer. Öte yandan, hedefiniz tartışma yoluyla katılımı teşvik ediyorsa, Facebook stratejinizde yoğun olarak yer alması gereken bir platform olabilir.

İçerik Paylaşımlarınız

Günümüzün sosyal medya ortamında, şirket web sitenize veya blogunuza biraz metin içeren bir bağlantı paylaşmanız hedeflerinize yön verecektir. Unutmayın takipçileriniz sizden daha fazlasını istiyor ve bekliyor.

Her platforma uyarlanmış görüntülerin, videoların, bağlantıların ve tartışma başlatmaya uygun paylaşımlar içeren bir içerik planının oluşturulmasına rehberlik etmek için yukarıda belirtilen tüm adımları dikkate alın.

Paylaşım Takviminiz

Sosyal kanallarınızda tutarlı bir paylaşım takviminiz olması pazarlama faaliyetlerinin başarısı için hayati önem taşımaktadır. Uzun süre paylaşım yapmazsanız, kitlenizin sizi unutması kolay olur ve kitlenizi tekrar etileşime sokmanızı zorlaştırabilir. Benzer şekilde fazla paylaşım yapmak da bir sıkıntı olabilir ve kitlenizin sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla nihai hedeflerinizden bir tanesi kitlenizi boğmadan paylaşımlarda düzenli bir takvime hazırlamaktır

Günlük, haftalık veya aylık paylaşım takvimi hazırlayın:

  • Sosyal medya paylaşımlarınızı yayınlamak veya izlemek kimin sorumluluğunda?
  • İçerik paylaşım zamanı (tarihler ve saatler)
  • İçeriklerin paylaşıldığı platform (Facebook, Twitter, LinkedIn vb.)
  • Paylaşılabilir içerik (ör. Web sitesi bağlantısı, resim, video vb.)
  • İçerikleri nasıl paylaşacağınızı belirleme (bir etkinlikte canlı tweeting yapacağınızda; önceden paylaşım zamanlamak için bir sosyal medya yönetimi aracı kullanma).

Ölçümleme ve Veri Analiz Yönteminiz

Ölçümleme ve veri analizi, yaklaşımınızı sürekli olarak geliştirmenizi sağlar. Yatırım getirisini sağlayabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz fikirleri geliştirmek herhangi bir stratejik plan için hayati öneme sahiptir.

Başarı elde edebilmek için kullanacağınız belirli analiz araçları ve metriklerini web sitenizin sosyal platformlarında ana hatlarıyla belirtin. Örneğin, hedeflerinizden birisi sosyal kanallar aracılığıyla daha fazla web sitesi trafiği almaksa, Google Analytics veya tercih ettiğiniz analiz platformu dahil etmek için kritik bir araç olacaktır. Ölçümlemede olduğu gibi, bakmak isteyeceğiniz metriklerden bazıları sayfada geçirilen süre, ziyaret başına sayfa gezme sayısı ve desteklenen diğer hedef dönüşümleri içerir.

Özgünlük

Sosyal medya pazarlama başarısı elde etmek istiyorsanız özgünlüğün önemi tartışılamaz. Sosyal medyanın güzelliği, kitlenize kim olduğunuzu göstermek ve yalnızca pazarladığınız ürünü göstermek için fırsatınız olmasıdır.

Sosyal medya sayfalarınıza insan unsuru ve bazı kişilik getiren bir marka sloganı geliştirin. Jargonu veya satış alanını kaybedin ve insanlarla kendi düzeylerinde iletişime geçin.

KAYNAK: http://www.toprankblog.com/2017/05/successful-social-media-marketing-strategy/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?