Ana SayfaSEOLinkler ve anchor textler Google sıralama kriteri mi?

Linkler ve anchor textler Google sıralama kriteri mi?

-

Bağlantılar için kullanılan metinler, anchor text olarak adlandırılmaktadır. Bir web sitesinde, web site dışındaki diğer kaynaklara yönlendirilen bağlantılar, kelimeler üzerinden yapıldığında, bağlantı metni oluşturulmuş olmaktadır. Başka bir siteye yönlendirme yapmak, atıfta bulunmak SEO için önemli kriterlerden birisi olduğu gibi Google, siteler üzerinden oluşturulmuş bağlantılar için sürekli yeni güncellemeler yaparak kullanıcılara da bu konuda önerilerde bulunuluyor.

Anchor Text: Tanımlar, Türler ve En İyi SEO Uygulamaları

Metinlere verilen linkler Google sıralamalarını etkiliyor mu?

Bağlantılar ile ilgili en çok merak edilen detaylardan birisi Google sıralamalarına herhangi bir etki yapıp yapmadığı. Kullanıcı deneyimini ön plana alan Google için kullanıcıların farklı kaynaklardan da konuyla ilgili bilgiler almasını sağlayacak yönlendirmeler, mutlaka önemli etkiye sahip. Özellikle metinler üzerinden yapılan yönlendirmelerde, Google için de bağlantı sağlanan sayfanın, metinler ile bir ilişki içerisinde olduğu belirtildiği gibi sayfanın böylece otoritesi arttırılabiliyor. Özellikle ziyaretçiler için güven verecek şekilde, kaynak bağlantılarına yer vermek ve bu konuda hükümet, kurum ya da otoritelerin online kaynaklarına linkler vermek hem kullanıcılar için hem de Google için önemli bir referans olmaktadır. BU nedenle de Google için bağlantı metinleri, önemli bir sıralama faktörüdür. Bir sayfaya bağlantı eklerken açıklayıcı bağlantı metni kullanmak, bağlantı verilen sayfanın otoritesini de arttırmaktadır. Google’ın SEO Başlangıç ​​Kılavuzunda da detaylı bir şekilde yer alan bu durum, kullanıcı deneyimini arttıracak ve kaliteli içerikler yazmak için önemli olduğunu göstermektedir. Google’ın bu konudaki güncel verilere göre düşüncesi şu şekilde;

“…bağlantı metniniz ne kadar iyi olursa, kullanıcıların gezinmesi ve Google’ın bağlantı verdiğiniz sayfanın ne hakkında olduğunu anlaması o kadar kolay olur.”

Üstelik Google bağlantı verilecek metinler için pek çok öneri de sunuyor. Sitenizin bu alanda ön plana çıkmasını ve bağlantılar üzerinden en iyi SEO puanını almasını istiyorsanız bu önerileri de mutlaka göz önünde bulundurun.

  • Genel veya konu dışı metin yerine açıklayıcı metinleri seçin.
  • Uzun bir cümle veya tam bir paragraf yerine kısa ve öz bir metin yazın.
  • Normal metinler arasında kolayca görülebilecekleri için bağlantıları görünür, fark edilir yapın.
  • Dahili bağlantılar için açıklayıcı metin kullanın, ancak aşırı anahtar kelime kullanımından kaçının.

2021 yılında gerçekleştirilen özel Google etkinliğinde ise John Mueller de bağlantılar ile ilgili bu duruma açıklık getirdi. John Mueller’in bu konudaki yorumu ise “Kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılır hale getirmek için bağlantı metnini dahili olarak güncelliyorsanız, bu genellikle arama motorlarının bu sayfaların bağlamını daha iyi anlamasına da yardımcı olur.” şeklinde oldu.

Bu bakımdan hem ziyaretçiler hem de Google için SEO alanında başarıya ulaşmak isteyenlerim dahili ve harici linkler için doğru kelimeleri seçerek linkleme yapması gerekiyor. Eski yıllarda anahtar kelimeler üzerinden yapılan bağlantılar ile Google arama sonuçları kolay bir şekilde manipüle edilebilse de 2012 yılında getirilen Penguen güncellemesi ile birlikte Google bu durumu ortadan kaldırdı. Böylece doğru ve doğal bir şekilde içerik içerisinde yer alan linkler, çok daha kıymetli hale getirildi. Bu nedenle de kullanıcıların “Buraya tıklayın” “Buradaki” gibi kelimeler yerine anahtar kelimeler ile konuyu çok daha iyi anlatacak seçimler yapması yeni dönemde çok daha önemli hale getirildi.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?