Ana SayfaSEOAnchor Text: Tanımlar, Türler ve En İyi SEO Uygulamaları

Anchor Text: Tanımlar, Türler ve En İyi SEO Uygulamaları

-

Anchor Text Nedir?

Anchor Text (Çapa metin), aynı zamanda bağlantı etiketi veya bağlantı başlığı olarak da adlandırılır, bir sayfadaki bir bağlantıın görünen kısmıdır. Cümlenin bir köprüyle tıkladıktan sonra başka bir çevrimiçi kaynağa götürür.

Çapa genellikle bir veya birkaç tıklanabilir kelime, altı çizili ve genellikle mavi renkli görünür (diğer renkler de olabilir, ancak mavi en popüler renktir). Bu kelimeler anahtar kelime gibi davranır ve yönlendiren (hedef) bağlantıyı doğru bir şekilde tanımlanmalıdır.

Bir çapa metin altında gizli bir bağlantı bulunur ve bu konuda konuşmak için gidiyoruz off-page SEO‘nun önemli bir parçası.

Anchor Text Tanımı

Bir çapa metin tanımı yapmak zorunda kalırsam, Google Bilgi Grafiğindeki metin tanımı olurdu. Kısa ve net: “Çapa metin, bağlantı etiketi, bağlantı metni veya bağlantı başlığı, bir köprüde olarak görünür, tıklanabilir metindir. Bağlantı metninde bulunan kelimeler, arama motorları tarafından alacağı sıralamayı belirleyebilir”

Bu sayfa içi öğenin rolü, belirli bir sayfayı ek bilgi ile tamamlamak ve konuyu bitirmek için ilişkili iki kaynağı birbirine bağlamaktır. Arama motorları metni bir alakalı faktör olarak tespit eder ve onu bağlayan ve bağlantı verilen web sitelerini kategorize etmek için kullanır.

Anchor Text Örneği

Bu cümlede: “Kapsaisin vücudunuzdaki endorfinlerin salınmasını uyarır.”

“endorfinlerin salınmasını uyarır(stimulates the release of endorphins)” kısmı, bir çapa metnidir ve bu bloga yönlendirir (https://helix.northwestern.edu/blog/2014/07/your-brain-capsaicin). Bağlantı verilen kaynak, gıda bilimi ve baharatlı yiyeceklerin, özellikle de biberlerin sağlık üzerindeki sağlık etkileri hakkında bilgiler veriyor.

Çapa Metin Kodu Örneği

Bir sayfanın HTML tarafında, bağlantı şöyle görünür:

https://helix.northwestern.edu/blog/2014/07/your-brain-capsaicin>stimulates the release of endorphins

Yukarıdaki örnekteki çapa metin, kaynak için önemlidir. Başka bir deyişle, bağlantılı belgeyi doğru bir şekilde tanımlar. Bu çapa metin, aynı zamanda alakalı bir anahtar kelime oluşturur; bu konuyla üst düzey bir sayfa oluşturmak için hayati önem taşır.

Anchor Text SEO Gücü

Arama motorları, online varlıkları kategorize edebilmek ve arama sıralamalarını doğru belirleyebilmek için içeriğin alaka düzeyini belirleyen unsurları dikkate alır. Belirli bir konu veya kategori için belirli bir sayfanın alaka puanını belirtmeye yardımcı olduğundan, metin çapa belirleyici önemli öğelerden biridir.

Eğer bir bağlantı organik olarak edinilirse çapa metin, arama motorlarına ilişkin çok objektif ve güvenilir bir işarettir. Kullanıcılar, genellikle, bir bağlantıyı en iyi tanımlayacaklarını düşündükleri kelimeye göre bir çapa metin seçerler.

Anchor Text Türleri

Web üzerinde bulunabilen çapa metin türlerini belirtelim. Bazıları bir web sitesi SEO için daha iyi olabilir ancak bazıları spam ve arama motorlarının şüphelenmesini önlemek için sınırlı sayıda olmalıdır.

 1. URL

  Çıplak bir URL’de hiç metinsel çapa yoktur ancak bunun yerine bir sayfada görünen çıplak bir bağlantı bu şekildedir: http://www.aramamotoru.com/seo-egitimi

  URL’ler ile sağladığınız link sitenize herhangi bir kelimenin SEO çalışmasında fayda sağlamaz. Bu nedenle, sitenize yönlendirme yapan url’leri ilgili sitenin webmasterına ulaşarak değiştirilmesini isteyin.

 2. Sıfır veya Genel Anchor Text

  Sıfır veya genel çapa metinleri, bağlantı etiketi olan tamamen ilişkisiz (bağlantılı bir sayfaya) ifadeleri ifade eder. “Bunları okuyabilirsiniz”, “burayı tıklayın” gibi farklı bir siteye yönlendiren başka rastgele kelimeler. Bu çapa metinler herhangi bir ek SEO değeri sağlamaz.

 3. Tam Eşleşme Anchor Text

  SEO sıralamanız için en önemli çapa metin türüdür. Bir sayfanın hedeflemek istediği tam eşleşme anahtar kelimeleri ve kilit anahtar kelimelerini, genellikle yerelleştirme faktörü ile zenginleştirilmiş halini temsil eder.

  Aramamotoru.com ana sayfası için çapa metin “arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması”dır.

  Ciddi SEO değeri sağlayan ve bir sayfanın sıralamasını yönlendiren çok güçlü bir çapa metindir. Bununla birlikte, tam eşleşme çapaları aşırı kullanılmamalıdır.
  Tam eşleşme çapa metin anlık ve yüksek adetlerde olması arama motorlarının gözünde spam gibi görünebilir. Sayfanıza bağlantı veren tüm sitelerin aynı – tam eşleme – çapa kullanması mantıklı görünmüyor. Biraz çeşitlilik çok hoş karşılanıyor ve daha doğal görünüyor.

  Tabii ki, çapalarınız hedefli, yüksek hacimli anahtar kelimelerinize karşılık geldiğinde en iyisidir fakat farklılık göstermeliler.

 4. Kısmi Eşleşme Anchor Text

  Kısmi veya sıralı eşleme çapa metin türü, belirli bir sayfa için herhangi bir yerelleştirme olmadan bir anahtar kelime içerebilir. Ayrıca, anahtar kelimelerin uzun kuyruk sürümlerini oluşturan bazı diğer kelimeleri de kapsar.

 5. Marka Anchor Text

  Bunlar markanızın adını içeren tüm çapalar. Bağlantılar, bir anahtar kelimeyle marka adı olarak da görünebilir.

 6. Karma Anchor Text

  Karma çapa metinler, bir web sitesi için hala önemli olan çeşitli markalı ve markalı olmayan anahtar kelimeleri hedef alır.

  Unamo’nun blog gönderilerinden birinde yer alan karma bir çapa metin örneğine bir göz atalım: “Meta Açıklamaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey“. Bu yazı için karma bir çapa metin “meta açıklaması nedir?“, “Meta açıklamaları türleri”, “Metinde bir açıklama sayfa sayfamız için gerekli mi?”, “Meta açıklamaları için SEO en iyi uygulamaları” vb

 7. Diğerleri

  Çapa metni LSI Anahtar Kelimelerinde de oluşur. Bu tür anahtar kelimeler temel olarak ana anahtar kelimenizin dolaylı varyasyonları ve bir hedef ifade için eşanlamlılar anlamına gelir. Blog gönderileri söz konusu olduğunda, çapa metinler bir yazarın adı veya bir başlık etiketi olabilir.

  Unamo’nun backlink aracını kullanarak çapa metinleri keşfedebilirsiniz. Oturum açtıktan sonra, tüm bağlantılarınızın ve kendilerine özgü çapa metinlerinin bulunduğu bir tabloyu görmek için gösterge tablosunun sol kenar boşluğunda bulunan geri bağlantı bölümünü tıklayın:

Anchor Text Manipülasyonu

Çapa metin, içerik alaka değerlemesi için önemli bir unsur olduğu için bazı SEO uzmanları hedefli çapa metinleri ve aynı çapalarla bağlantılar edinerek, bağlantı kurmayı kötüye kullanmaktadır. Buna çapa metin manipülasyonu deriz.

Aşırı Anchor Text Kullanımı Ne Olur?

A) Aşırı çapa metin kullanımı aşırı ölçekte bir çapa metni hedefleyen SEO çalışmalarını ifade eder. Zengin anahtar kelime bağlantılarını en aza indirmelisiniz, çünkü tekrar tekrar kullanılırlarsa backlink profilinizi olumsuz olarak etkileyebilirler.

Dr. Peter J. Meyers’ın böyle bir olaya tepkisini buldum:
“Bir cümleyi tekrar tekrar hedefliyorsanız, bağlantınızın çoğu ücretlidir (“doğal” değildir) ve muhtemelen çok zorluyorsunuz demektir. Çeşitlendirme çok önemlidir. Bence bir noktaya kadar hedefleme önemlidir, ancak bunu uygulamak gerçekten kolaydır.”

B) Aşırı çapa metin kullanımı, bir sayfaya çok fazla çapa olduğunda da olur. Her ikisi de hemen hemen aynı fikri temel alır. Bir sayfa içinde harici bağlantı sayısını sınırlamalısınız.

Doğal Anchor Text

Doğal çapa metinleri, bağlantı verilen bir siteye sahip olan veya bu siteyi yöneten bir webmaster’in herhangi bir müdahalesi ve kontrolü olmaksızın kullanıcılar tarafından organik olarak oluşturulur. Bu çapalar genellikle birbirlerinden farklıdır ve her zaman alakalı bir kaynakla alakalıdır.

İnsanlar, domainin veya sayfanın başlığının çapa metnini kullanarak içerikle bağlantı kurma eğilimindedir. Web sitenizin SEO’su için iyi. Bununla birlikte, doğal olarak elde edilen çapalar SEO için de işe yaramaz. Örneğin, bir kullanıcı sayfanıza işaret eden çıplak bir URL eklediğinde hiçbir SEO değeri elde edilmez.

En Önemli Anchor Text

Son zamanlarda, Arama Motoru Günlüğü hakkında çok ilginç bir makaleyi keşfettim. Büyük SEO uzmanı Adam White, SEOJet kurucusu oldu. Adam White, büyük bir müşteri için SEO üzerinde çalışma hikayesini anlatıyor ve SEO için en güçlü çapa metnini tanımlamak için gerçekleştirdiği bir araştırmayı, doğal backlink profili oluşturmak ve sitenin sıralamalarını iyileştirmek için yürüttüğü bir araştırmayı anlatıyor.

Keşfettiğine göre en önemli çapa metin türü “Sayfa Başlığı / Blog Yazı Başlığı” idi! Bir Blog Yazısı için bir Çapa metin olarak “Bir Sayfa Başlığı / Blog Yazısı Başlığı”nı kullanmak bir kaynağı belirtmek için çok doğal ve basit bir yol olduğundan bu bulgu harika.

Yazıyı okumak isterseniz: https://www.searchenginejournal.com/single-best-anchor-text-seo-no-one-talking/184524/

Anchor Text SEO İçin En İyi Uygulamlar

Arama motorları, bir sayfanın ne ile ilgili olduğunu ve hangi sorguların yanıtladığını belirlemeye çalışırken, belirli içeriğin bir okuyucuyla alakalı olup olmadığını araştırır. Algoritmalarında birçok farklı metriğine dayanan içerik alakalılığını değerlendirirler.

Bu parametreler, sayfa üstü faktörleri, davranışsal faktörleri ve backlink sayısı, backlink kalitesi, yönlendiren domain adedi, yönlendiren domainlerin kalitesi ve backlink gibi sayfa dışı faktörleri kapsar. Spesifik olarak, Google Penguin, çapa metin değerlendirmesinden sorumlu olan algoritma. Penguin çapa metinlerin doğal olarak kazanıp kazanılmadığını belirlemeye çalışır.

Unutulmaması gereken çapa metinler ile ilgili bir başka SEO kuralı, ilk sayfadaki metnin bir sayfadaki önemini ifade eder. Aynı URL’yi bir sayfada iki kez bağlarsanız, Google yalnızca ilk çapa metni önemseyecektir. Bu tez çeşitli deneylere dayanılarak Marta Gryszko tarafından anlatılmıştır.

Sonuç

Çapa metin önemli ve çok dikkatli olun. Onları çeşitlendirin ve yazınızdaki cümle ile doğal olarak bağlantılı bir backlink oluşturun. Tam eşleme bağlantılarının kullanımını % 1 veya daha az olacak şekilde azaltın.

Sayfanızdaki bağlantılarınızın kalitesinin web sitenizin SEO kalitesini etkilediğinden yalnızca yüksek kaliteli web sitelerine bağlandığınızdan emin olun. Başka bir deyişle, spam sitelerden backlink alırsanız spam olarak da görülecektir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...