Ana SayfaSEOGoogle Analytics Google sıralama kriteri mi?

Google Analytics Google sıralama kriteri mi?

-

Google Analytics bir web sitesindeki kullanıcı takibinin yapılmasını sağlar. Google tarafından desteklenen bu servisin kullanılmasının Google arama sonuçlarına etkisi var mı? Google sıralama kriterleri arasında Google Analytics var mı?

Google Analytics ne işe yarıyor?

Google Analytics gerçek zamanlı olarak bir web sitesindeki ziyaretçi istatistiklerinin öğrenilmesini sağlar. Ziyaretçilerin hangi coğrafi bölgeden, hangi cihaz ile web sitesine nasıl ulaştığı, arama motorları, sosyal medya ya da çeşitli siteler üzerinden yönlendirme ile gelip gelmediği Google Analytics ile kapsamlı bir şekilde analiz edilmektedir. Bu bakımdan web site sahiplerinin mevcut hedeflerine ulaşabilmek için istatistikleri kullanmak istemesi halinde kullanabileceği en etkin platformlardan bir tanesi Google Analytics olmaktadır. Ancak SEO alanında Google Analytics kullanmanın, sıralamaları herhangi bir etki yapıp yapmadığı merak edilmektedir. Pek çok SEO uzmanı tarafından bu durum ele alınırken, bugüne kadar Google da bu karmaşıklığa yönelik pek çok açıklama yaptı. 

Google Analytics nedir? Ne işe yarar?

Google Analytics sıralama kriteri mi? 

Google Analytics bir sıralama faktörü değil. Google Analytics, sitenin ve girişimin getirisini ölçmenize ve site ziyaretçilerinin daha iyi anlamanıza olanak tanıyan bir araç. Google, artık Google Analytics olarak bilinen Urchin Web Analytics’i satın aldığı 2005 yılından bu yana bunu açıkça ortaya koyuyor. Google’ın Webspam ekibinin eski başkanı Matt Cutts, 2010 tarihli bir videoda soruya şöyle yanıt vermişti;

“Google Analytics, sıralamalarımız için hiçbir şekilde arama kalitesinde kullanılmamaktadır”

2021 yılına kadar yapılan açıklamaların tümünde böyle bir sıralama kriterinin bulunmadığı net bir şekilde dile getirildi. Kullanıcıların Google Analytics kullanıp kullanmaması, arama sonuçlarına hiçbir etki etmediği gibi Google Analytics kullanımı tamamen kullanıcıların tercihine bırakılmış durumda. 2021 yılında John Mueller’e yöneltilen bir soruda da Mueller’in açıklaması bugüne kadar yapılan açıklamalara paraleldi. Mueller’e göre Google Analytics arama sıralamalarda herhangi bir etki yaratmadığı gibi bir web sitesindeki içeriklerin indekslenmesinde de hiçbir etkiye sahip değil. 

Bu nedenle Google Analytics kullanmakla kullanmamak arasında hiçbir fark olmadığı gibi kullanıcıların Google servisleri üzerinden web siteleri için yapacağı incelemeler ve elde edeceği veriler sitelerinin daha iyi bir SEO çalışması yapılmasında yardımcı olabilir. Bu nedenle dolaylı yoldan da olsa Google Analytics kullanmak, aramalarda daha iyi bir sıralama almanıza destek sağlayabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...