Ana SayfaSEOGoogle Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

-

Google Analytics Nedir?” sorusunun cevabı özellikle sektör ile bağlantılı olmayan kişiler tarafından oldukça merak edilir. Peki Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics (GA) için söylenebilecek en önemli cümle, “Google’ın site yöneticilerine sunduğu en büyük nimet” olabilir. Google Analytics sayesinde sitemize giren kullanıcıları analiz edebilir, bu kullanıcıları tanımlayabilir ve gerektiğinde bu kullanıcı hareketlerine göre hareket edebilirsiniz. Google Analytics’in kullanıcılar hakkında verdiği bilgiler ise oldukça fazla. Yani Google Analytics kullanıcılar hakkında üstün körü bilgi vermeyip, gayet detaylı bilgiler sunuyor.

Dilerseniz GA üzerinden kullanıcılar ve siteniz hakkında alabileceğiniz verilerden kısaca bahsedelim.

Google Analytics Üzerinden Ulaşılabilecek Verilerin Bazıları

 • Sitenizde bulunan anlık kişi sayısı ve bu kişilerin hangi sayfaları ziyaret ettikleri,
 • Sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi kaynaklar üzerinden geldiği (Direkt, Organik, Sosyal Medya, Yönlendirme, Reklam),
 • Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizi hangi lokasyon (Ülke, Şehir) üzerinden ziyaret ettiği,
 • Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizi hangi tür ve hangi model cihazlardan ziyaret ettiği,
 • Sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi linkler üzerinden sitenize ulaştığı,
 • Kampanya kullanma durumunuzda sitenize gelen trafiğin hangi kampanya üzerinden geldiği,
 • Sitenizde yer alan içeriklerin Günlük, Haftalık, Aylık veya istenilen bir tarih veya tarih aralığında ne kadar tıklandığı,
 • Kullanıcıların sitenizde ortalama ne kadar vakit geçirdiği (Yine Günlük, Haftalık, Aylık veya istenilen bir tarih veya tarih aralığında)
 • Google AdSense bağlantısı yapılması halinde oluşturduğunu içerik veya tüm içeriklerin toplamının size ne kadar reklam getirisi getirdiği,
 • Bir e-ticaret siteniz var ise özel kodları ile , kullanıcı hangi ürünleri satın almış? fiyatı ne kadar? veya satın alma işlemi gerçekleşmiş mi?
 • İstenilen iki tarih arasında (Günlük, Haftalık, Aylık veya istenilen bir tarih veya tarih aralığında), toplam sayfa görüntülenme sayısı, hemen çıkma oranı, oturum sayısı, kullanıcı sayısı, belirtilen tarih veya tarih aralıkları arasındaki reklam kazancı veya kullanıcıların sitenizde geçirdiği ortalama sürenin karşılaştırmasını Google Analytics vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Tabi ki bu liste Google Analytics ile yapılabileceklerin sadece bir kısmı. Büyük bir okyanus içerisinden sadece küçük bir damla. Üstelik bu özelliklerin kullanımı tamamen ücretsiz. Google tarafından kullanıcılara sunulan bu eşsiz araç veya benzeri (Yandex Metrica vb.) analiz araçları olmadan sitenizi yönetmeniz neredeyse imkansız olabilirdi. Düşünsenize bir e-ticaret firması yönetiyorsunuz ve sitenizi ziyaret eden müşterilerin en çok hangi ürün tipi ile ilgilendiğini bilmeden stoğunuzu yeniliyorsunuz. Yani fiziksel stoğunuza belkide hiç satamayacağınız bir ürün ekliyorsunuz. İşte tüm bu ve benzeri durumlardan etkilenmemek adına Google Analytics ve benzeri araçları mutlaka kullanmalısınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...