Ana SayfaSEOGoogle: SEO yarışmaları faydasız ve zaman kaybı

Google: SEO yarışmaları faydasız ve zaman kaybı

-

Türkiye’de de sık sık görüldüğü üzere belirli kelimeler için SEO yarışmaları düzenleniyor. SEO yarışmalarında farklı taktikler uygulanırken Google’dan SEO yarışmalarıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi. Google Arama Birim Sorumlu John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda SEO yarışmalarının zaman ve emek kaybı olduğu belirtildi.

Backlink Kazanımı için 11 Harika Taktik

“SEO yarışmaları işe yaramaz”

SEO yarışmalarının hiçbir zaman gerçek performansı sunamayacağını söyleyen Mueller’e göre bu ekosistemi tamamen olumsuz etkileyen bir çalışma. Çoğu SEO yarışmasının spam oluşturarak başarılı göründüğünü söyleyen Mueller, “Büyük bir zaman ve emek kaybıdır. SEO yarışmaları için en iyi yaklaşım, onları görmezden gelmektir.” dedi. Mueller açıklamalarında herhangi bir yarışma ya da şirkete atıfta bulunmadı. Ancak son dönemlerde Wix tarafından başlatılan yeni bir yarışma dünyanın gündeminde yer alıyor. Bu nedenle de Mueller’in açıklamaları Wix’e yönelik genel bir sektör değerlendirmesi olarak kabul edildi.

Wix, SEO yarışmasında “Wix SEO” kelimesi rekabet için çağrılarda bulunmuştu. Ajanslara yönelik başlatılan çalışmada büyük ödülün 25 bin dolar olması bir anda dünya genelinde gündem olmuştu. 6 Haziran’a kadar devam edecek başvurulara yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor.  Daha önce de SEO kahramanı gibi kelimelerde yarışmalar düzenleyen Wix, bu sefer kendi sistemini güçlendirmek için benzer bir çalışma yapıyor. 

John Mueller’den SEO yarışması için öneri

Görünüşe göre SEO yarışmaları yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Mueller’in yarışmalara girmek isteyenlere yönelik bazı tavsiyeleri de var. “SEO yarışmalarına katılmayı düşünüyorsanız, yalnızca hizmetlerinizi genel olarak iyileştirmeyi düşünün. İşe yaramaz, kısa vadeli oyunlar oynamak yerine üzerinde çalıştığınız web sitelerini uzun vadede daha güçlü ve daha iyi hale getirin…” dedi.

SEO yarışmalarının doğası gereği, arama sıralamalarını kasıtlı olarak manipüle edilmesine yol açıyor. Kısa süre içerisinde yüksek sıralama almak isteyen yarışmacılar, bu nedenle black hat SEO yöntemlerine başvurabiliyor. Mueller tarafından yapılan açıklamalarda yarışmacıların herhangi bir sonuca ulaşamayacağı vurgulansa da belirtilen yüksek ödüller, çoğu kişi için oldukça cazip.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...