Ana SayfaSEOGoogle, aramalarda daha fazla kısa video gösterebilir

Google, aramalarda daha fazla kısa video gösterebilir

-

Kısa videolar, sosyal ağlarda büyük bir popülerlik kazandı. Google ise şimdi bu içeriklere arama sonuçlarında daha fazla yer vermeye hazırlanıyor.

Arama sonuçlarında gösterilen videolardan sorumlu olan Google Ürün Yöneticisi Danielle Marshak, kısa videolar hakkında yeni açıklamalar yaptı.

Sosyal video: Daha fazla görüntüleme ve etkileşim nasıl elde edilir?

Google kısa video düzenlemesi neler katacak?

Google, kısa videoları 5 dakikadan daha az olan videolar olarak tanımlanıyor. Ayrıca bu videolar dikey bir en-boy oranına sahip olacak. Bu özelliklere sahip videoları arama sonuçlarına eklemeyi planlayan Google, arama sonuçları ile ilgili videoları sunabilmek adına özel bir entegrasyon planlaması yapıyor. Bu nedenle Google’ın ilgili özelliği devreye alabilmek adına biraz süreye ihtiyacı var. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Marshak; “Bu format, gerçekten harika. Çünkü bahsettiğim gibi çok öz. Kısa sürede çok fazla bilgi edinebilir. Ayrıca birçok farklı görüş ve bakış açısı elde edebilirsiniz. Dolayısıyla, bu tür içeriğin birçok farklı arama sorgusu türü için faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Bunu kullanıcılara nasıl gösterebileceğimiz üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Kısa video denildiğinde sosyal ağlarda ve YouTube gibi platformlarda milyonlarca video bulunuyor. Bu nedene Google’ın seçici olma ve arama sonuçlarında yararlı olanları sunma konusunda kısa videoların içeriklerine odaklanması gerekecek. Kısa videoların arama sonuçlarında nasıl yararlı olabileceğini örneklerle açıklayan Marshak tarifin nasıl yapıldığını gösteren bir videonun arama sonuçlarında uygun olabileceğini belirtti.  “Diyelim ki, muzlu pasta yapmak için yeni fikirler arıyorsunuz. Şu anda arama sonuçlarında daha çok geleneksel tarifler görürsünüz. Ayrıca videolar da daha uzun. Zaman zaman size farklı bir stil veya bakış açısı kazandırabilecek kısa videolar da görebilirsiniz. İnsanların tercihleri ​​farklıdır. Bazı insanlar okumayı tercih edebilir. Bazı insanlar daha uzun bir videoyu tercih edebilir. Bazı insanlar ise kısa videoları tercih edebilir. Bu nedenle, bu tür bilgileri sizin için en yararlı şekilde sunmak için birçok farklı seçenek üzerinde çalışıyoruz.” diyen Marshak,  arama sonuçlarında kısa videoların yer alması ile birlikte diğer içeriklerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini de net olarak ifade etti.

Google hangi platformları dahil edecek?

Snapchat ve Instagram gibi kısa videoların popüler olduğu platformlarda, uygulama zorunluluğu olduğundan dolayı Google sonuçlarında bu platformlar desteklenmeyecek. Ancak TikTok ve YouTube gibi platformlar, Google arama sonuçlarında yer alacak. Özelliğin devreye alınmasının ardından hangi platformların olacağı netlik kazanacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...