Ana SayfaSEOSEO'da başarılı olmak isteyenlerin es geçmemesi gereken 10 kriter

SEO’da başarılı olmak isteyenlerin es geçmemesi gereken 10 kriter

-

SEO, online olarak web sitelerinin varlığını geliştirmek ve arama motorlarından daha iyi dönüşler almasını sağlamanın temel yoludur. Ancak bu aşamada her web sitesi için siteye özel bir SEO stratejisi oluşturulması gerekmektedir. Böylece sitenin kendi hedef kitlesi ve dinamikleri doğrultusunda başarıya ulaşması, istenen noktaya gelmesi mümkün olabilmektedir. Eğer bu SEO stratejisini oluşturulması noktasında sorun yaşıyorsanız ve işin henüz başındaysanız aşağıdaki önerilerle iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

SEO’da başarılı olmak isteyenlere 10 öneri

SEO’nun önemini kabul edin

Her şeyden önce SEO’nun olmazsa olmaz bir çalışma olduğu kabul edilmeli. Rekabetin her geçen gün arttığı sanal dünyada, rakiplerin önüne geçmek ve hedefleri yakalamak adına SEO’ya önem verilmeli ve bu konuda stratejik adımlar atılmalıdır. Organik aramalar ve yerel listeler, Google’daki tıklamaların büyük çoğunluğunu oluştururken web siteleri de böylece ziyaretçi çekebilmektedir.

Kitlenizi tanıyın

Başarılı bir SEO çalışması için çalışmanın amacı hedef kitlenin doğru tanımlanması gerekmektedir. Web sitesi ve içeriklerin bu kitleyi etkileyecek, onların ilgisini çekecek şekilde düzenlenmesi önemlidir. Bu kapsamda site trafiğinin incelenmesi, demografik analizlerin yapılması, sitenin içeriklerinin yerel mi yoksa genel kitleye mi hitap ettiği gözden geçirilmelidir.

Hedef kitle analizi için 7 etkili yöntem

Hedeflerinizi tanımlayın

Her bir projede, geleceğe yönelik hedefler belirlenmelidir. Bu hedefler kısa, orta ve uzun vadeli olarak kapsamlı şekilde ele alınmalıdır.  İş hedeflerinin belirlenmesinin ardından bu hedeflere ulaşmak adına gerekli olan çalışmalar SEO ile desteklenmelidir. Böylece planlı, programlı çalışma imkanı bulunabileceği gibi hedeflere ulaşmak için sürekli kontroller yapılarak eksik yönler de tespit edilebilir.

Web sitenizin amacını belirleyin

Bir sonraki aşamada ise web sitesinin amacının net olarak belirlenmesi önerilmektedir. Bu noktada sitenin kimlere, hangi konularda nasıl fayda sağlayacağı, içeriklerin nasıl girileceği, hangi dil ile anlatımın yapılacağı, içerik giriş sıklıklarının ne kadar olacağı gibi detaylar üzerinde karar verebilirsiniz. Web sitesinin amacının belirlenmesi, konut ve diğer SEO çalışmaları için de bir temel oluşturulmasını sağlar.

Anahtar kelimeleri kullanın

Web sitenizin amacı, anahtar kelimelerinin kolayca belirlenmesini sağlar. Zira amacı gerçekleştirmek adına hangi konularda hizmet ya da bilgi sunulacağı belirlenir. Bir bilgiye ulaşmak mı, aranılan bir hizmetten yararlanmak mı yoksa bir ürün satın almak mı?  Sağlanan kriterler ile farklı araçlardan anahtar kelimeler belirlenerek içerikler için de bir planlama yapılabilir.

E-ticaret siteleri için anahtar kelime nasıl bulunur?

Yerel optimizasyon yapın

Yerel aramalar, Google tarafından çok daha fazla önemseniyor. Bu nedenle yerel olarak uygun olan tüm alanlarda web sitesi için optimizasyon yapılmalıdır. Özellikle mağaza ya da işletmeler için yerel optimizasyon olmazsa olmazlardan birisidir.

3 Etkili yerel SEO taktiği

Mobil optimizasyon yapın

Mobil optimizasyon, mobil cihazlardan siteye erişimi mümkün kılar. Teknik SEO’nun en önemli aşamalarından birisi olan mobil uyum sadece tema uyumluğu gibi kritik konuları değil, tasarımdaki en küçük ayrıntıları dahi kapsamaktadır. Bu nedenle sitenizin yalnızca masaüstü için değil mobil için de optimize edildiğinden emin olun ve optimizasyon konusunda periyodik olarak testler yaparak iyileştirmeleri gözden geçirin.

Mobil öncelikli indekslemede başarı nasıl sağlanır?

İyi sıralanan içerik türlerini analiz edin

Web sitelerinde daha yararlı ve kullanıcı odaklı içerik yazmak için ilgi gören ve iyi sıralama alan içeriklerin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu içerikler, hangi türde içeriklerin ilgi çektiğinin anlaşılmasını da sağlamaktadır. Bu kapsamda; daha uzun içerik, yeniden düzenlenerek zenginleştirilmiş içerik, doğrudan cevap alınacak rehber içerikler, video ve resimlerle desteklenen multimedya içerikleri, liste içerikler gibi farklı içerik türlerinden hangilerinin ilgi çektiği belirlenerek içerik programı bu doğrultuda hazırlanmalıdır.

İçerik Performans Analizi Google Analytics Kullanımı

Backlink stratejisi oluşturun

Google her ne kadar doğal bağlantıların önemli olduğunu söylese de web sitelerinden link almak hala SEO için oldukça önemli. Ancak alınacak bağlantılarda kriterlerin doğru belirlenmesi gerekir. Bağlantı metninin ne olması gerektiği, bağlantının içeriği, hangi sitelerden alınacak bağlantıların yararlı olacağı analiz edilmelidir.

E-ticarete yeni başlayanlar için sayfa içi SEO mu? Backlink oluşturma mı?

İnceleme alın

Ürünler ve hizmetler için incelemeler çok daha önemli hale geldi. Bu nedenle işletmeler ne kadar çok inceleme alırsa, sıralamalarda yer alma ihtimali o kadar yüksek olur. Bu nedenle müşterilere ulaşılarak inceleme olarak dönüşün alınması sağlanmalıdır. Bu tür çalışmalar promosyon ya da farklı kampanyalar ile birleştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...