Ana SayfaSEOHedef kitle analizi için 7 etkili yöntem

Hedef kitle analizi için 7 etkili yöntem

-

Web sitelerinin trafiğini yükseltmek ve dönüşümleri arttırmak için hedef kitlenin iyi anlaşılması gerekir. Siteye çekilen ziyaretçilerin kalıcı olunması isteniyorsa, onların yakından tanınması, kitlenin ilgisini nelerin çektiği bilinmelidir. Bunun sağlanması için ise hedef kitle analizi yapılmalıdır.

SEO çalışmaları denildiğinde genellikle arama motoru odaklı, hit getirecek içeriklere yönelik çalışmalar yapılsa da SEO sadece bunlarla sınırlı bir alan değildir. SEO, doğru kitleye odaklandığında, hedeflenen trafik artar ve bu da daha fazla dönüşüme yol açar. Bu nedenle daha genel bir düşünceye hakim olunması gerekir.

Hedef kitle ile nasıl iletişim kurulur?

İşte hedef kitle analizi için 7 etkili yöntem

Demografi verilerini toplamak için anahtar kelimeleri kullanın

Anahtar kelime araştırması çoğu kişinin bildiği gibi SEO’nun temel görevlerinden birisi. Anahtar kelime listesini hazırlarken, titiz davranmak sitenin uzun vadede kazanmasını sağlar. Bununla birlikte hedef kitle söz konusu olduğunda markayı ya da hizmeti temsil eden en iyi ilk 5 anahtar kelime seçilmelidir.

Ardından her bir anahtar kelime için demografik bilgiler incelenmelidir. Google Trends gibi araçlar üzerinden yapacağınız sorgulamalar ile konuma bağlı demografik bilgiler kolayca elde edilebilir. Böylece hedef kitlenin ilgili anahtar kelimede nasıl bir eğilim içerisinde olduğu kolayca anlaşılabilir. Demographics.io gibi farklı araçlar da kullanılabilir.

Hedef kitle analizi
Google Trends’te SEO için örnek sonuç.

Web sitesi ziyaretçilerini tanıyın

Web site ziyaretçilerinin nereden geldiği ve hangi içerikleri okuyarak siteden ayrıldığını bilmek yeterli değildir. Web sitesine gelen ziyaretçilerin niyeti ve site ile olan etkileşimi de incelenmelidir.  Bunun için ise en güvenirli kaynak Google Analytics. Kitle sekmesinin altında yaş, cinsiyet, konum ve ilgi alanı gibi hedef kitlenin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak verilere ulaşılabilir.

Google Analytics’te hedef kitle analizi için pek çok seçenek bulunmaktadır.

Diğer markaları analiz edin

Sitenin hedef kitlesi için belirtilen yöntemlerin dışında rakip incelemeleri de işe yarar. Quantcast ve Audiense.com gibi araçlar, rakip sitelerin kitlelerine yönelik verilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu hedef kitlelere yönelik yapılacak çalışmalar ve girilecek içerikler rakip hedef kitlenin dikkatini çekecektir.

Audiense’den ekran görüntüsü

Sosyal içgörüleri kullanın

Kitle söz konusu olduğunda belki de en etkili ve kolay yollardan birisi sosyal ağlardır. Şirketin sayfasında kullanıcılarla ilgili genel bir analiz yapılabilmektedir. Followerwonk gibi farklı araçlar, sosyal medyadaki takipçi kitlesinin analiz edilmesini sağlamaktadır. Tüm bu veriler ise anahtar kelimelerin keşfedilmesinden sosyal medya pazarlamasına kadar her alanda daha fazla veriye sahip olunmasını ve daha iyi dönüşlerin alındığı çalışmaların yapılmasını sağlar.

Sosyal medyada örnek için bir sayfanın hedef kitle verileri

Anket yayınlayın

Anket klasik bir yöntem olsa da kitlenin anlaşılması için her zaman tercih edilebilir. Anketin kısa ve net olması, daha fazla veri elde edilmesini sağlar. Ankette demografik veriler, ilgi alanları gibi soru işaretlerini giderecek soruları yöneltmeniz, anketten daha fazla verim almanızı sağlar.

Sorular belirleyin

Hedef kitlenin ilgi alanlarına yönelik sorular belirlemeniz, çözümlenemeyen konularda sitenizin öne çıkmasını sağlar. Bu nedenle SEO çalışmalarının en önemli bölümlerinden birisi olan içerik noktasında sorular belirlemeniz yeni bir yol haritası sunar. BuzzSumo, Semrush, Google Trends gibi araçlardan bu aşamada yardım alınabilir. Hedef kitlenizi uzun kuyruklu aramalarla siteye çekmek ve Google SERP’lerde doğrudan yer almak sitenin görünürlüğünü arttıracaktır.

İkincil verileri araştırma

Hedef kitle için yaş, ilgi alanları vb. verilere ulaştıktan sonra bir sonraki aşamada daha derinlemesine kitle analizi yapılmalıdır. Bir web sitesinin kitlesi belirlendikten sonra o hedef kitlenin dikkatini çekecek pazarlama ve içerik çalışmaları daha kolay yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sunucu hatası (5xx) çözümü

Sunucu hatası (5xx) çözümü

0
5xx sunucu hatası, bir web sunucusunun isteği işlerken karşılaştığı bir hatadır. Bu genellikle sunucu tarafından meydana gelen bir hatadır ve hata nedeniyle kullanıcıların web...