Ana SayfaSEOMobil öncelikli indekslemede başarı nasıl sağlanır?

Mobil öncelikli indekslemede başarı nasıl sağlanır?

-

John Mueller, Google’da mobil öncelikli indekslemede nasıl başarılı olacağına ilişkin fikirlerini paylaştı. Google’dan John Mueller, içerik sunmayla ilgili teknik bir soruyu yanıtladı. Bu soruyu cevaplarken Google’ın mobil öncelikli indekslemeye nasıl adapte olacağına dair iki tavsiyede bulundu.

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Mobil öncelikli indeksleme adaptasyonu

Soruyu soran kişi, kullanıcının mobil veya masaüstünde olup olmamasına bağlı olarak farklı içerik sunduğunu belirtti.

Tarif ettikleri şey gereğinden fazla karmaşıklaştırılmışa benziyordu ve Mueller buna aşağıdaki başlıklar üzerinden cevap verdi:

“İlk olarak, mobil/web renderlarınızı basit tutmak önemlidir. İkincisiyse, içeriğin sitenin mobil sürümünde ulaşılamaması durumunda Google’ın yakında çıkacak mobil öncelikli indekslemeden çıkarılması konusundaki ifadesidir. Üçüncüsü, Mueller, bir site mobil ve AMP sürümüne sahip olduğunda Google Web Vitals metriklerini nasıl test ettiği konusunda bir fikir verdi.

John Mueller’in içeriği karmaşık şekillerde sunma konusuna verdiği cevap

“Farklı cihazlarda bu kadar farklı yaklaşımlar yapmanın ne kadar anlamlı olduğunu bilmiyorum. Bu, teknolojiyle ilgili yapabileceğiniz her şeyi yapmak yerine, orada ne yapmaya çalıştığınız konusunda biraz düşünmeye çalışacağım bir şey.

Kelime sayısına benzer bir şekilde bir teknolojiye odaklanmak ve şunu söylemek çok kolaydır… Tüm bu çılgın şeyleri yapabilirim, bu yüzden onları yapacağım ve bu çok süslü görünüyor.

Ancak kullanıcılar için gerçekten en iyi olan şey bu mu?

Bilmiyorum… Belki de öyledir. Belki kullanıcılarınız için işe yarar. ”

Mueller, web sitesinin mobil versiyonunu doğru yönetmenin ne kadar önemli olduğunu tartışmaya devam ediyor.

Cevabı, mobil sürümün iyi performans gösterdiğinden ve diğer tüm sayfaların taranmasına izin verdiğinden emin olmak için sitenin mobil sürümünü taramanın önemini vurgulamaktadır.

“Farklı sayfalardaki farklı sürümlerle ilgili olarak, akılda tutulması gereken şey mobil öncelikli dizin oluşturmayla ilgilidir, sayfanın mobil sürümünü dizine ekleyeceğiz.

Dolayısıyla, sayfanızın mobil sürümü gezinme için normal URL’ler kullanmıyorsa, içeriğinize ulaşmak için URL olmayan bu URL’lere erişemeyeceğimiz için mobil sitenizi dizine eklemede sorun yaşayacağız.

Dolayısıyla, mobil sitedeki tüm gezinme gerçekten tamamen JavaScript tabanlıysa, bir sayfada farklı katmanları değiştirirseniz, aynı URL’de kalır, bu sayfada gerçek bağlantılar yoktur, o zaman büyük olasılıkla o siteyi tarayabilme ve dizine ekleyememe sorunu olurdu. Muhtemelen o siteyi şu anda mobil öncelikli indekslemeye kaydırmayacağız. Ama bir noktada kararı vereceğiz ve söyleyeceğiz ki herkesi taşımalıyız.

Bu da, mobil öncelikli indeksleme için henüz hazır olmasa bile sitenizi de değiştireceğimiz anlamına gelir.

Mobil sitenizdeki içeriğe gerçekten normal URL’ler üzerinden erişilemiyorsa, bunu indekslemeyi bırakacağız. Böylece bu içerik arama sonuçlarında hiç gösterilmez.

Mobil öncelikli indekslemeyle, bunun sadece mobil kullanıcılar için kaldırılacağı anlamına gelmez. Masaüstü kullanıcıları için de kaldırılacak.

Dolayısıyla, bu içeriğe mobil cihazlardan erişilemiyorsa, dizine ekleyemeyiz. ”

Bu, bir sitenin mobil sürümünün doğru bir şekilde yapılmasının önemini vurgular. Screaming Frog’unuz varsa, tarama sorunları olup olmadığını görmek için GoogleBot’un mobil sürümü olarak çalıştırın.

Mueller’in bir başka önerisi

“Bu gerçekten karmaşıklaşıyor.

Bu tür bir durum için tavsiyem, web siteniz için mümkün olduğunca işleri basitleştirmeye çalışmaktır.

Aynı sayfanın üç farklı varyasyonu yerine, bir tür duyarlı (responsive) tasarım kullanabileceğiniz bir yol bulun, böylece sadece iki sürümünüz olabilir, belki masaüstü/mobil kombinasyonu ve AMP sürümü gibi.

Ya da aslında tüm web sitesi için AMP’yi kullandığınız saf bir AMP çerçevesine geçmenin bir yolu bile vardır.

AMP, duyarlı bir web çerçevesi olduğundan, bunu teorik olarak pek çok şey için de yapabilirsiniz.”

Mobil öncelikli indeksleme, web sitelerinin mobil sürümlerini yeterince test etmeyen siteler için zorlu olacaktır.

Google DevTools’da mobil cihazların nasıl simülasyonu yapılacağına ilişkin talimatları bulabilirsiniz.

Mobil web sayfalarının hızının test edilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olabilecek MobileMoxie gibi daha profesyonel araçlar da bulunmakta.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...