Ana SayfaSEOGoogle Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

-

Google, mobil ilk indekslemenin kullanıma sunulmasıyla ilgili ilk resmi duyurusunu yaptı. Mobil öncelikli indeksleme dün geç saatlerde yapılan duyurusundan daha önce başladığına emin olabilirsiniz. Bu açıklama uzun süredir çeşitli kaynaklardan paylaşılan ve konuşulan bilgilerin yalnızca Google’ın resmi kanalları üzerinden ilk kez paylaşıldı. Google, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor haberini Kasım 2016’da duyurmuştuk. Takip eden süreçte Google’dan farklı farklı yetkililer daha önce çeşitli paylaşımlarında çok sayıda sitenin daha önce mobil öncelikli indekslemeye geçirildiğini belirttiler.

Siteniz Mobil Öncelikli İndekslemeye Hazır mı?

Mobil Öncelikli İndeksleme Kullanmaya Hazır Olmalısınız

Önceden bildiğimiz değişikliği resmi olarak onaylayan Google, mobil öncelikli indekslemeye en iyi mobil sürümleri olan sitelerin taşındığını belirtti. Duyarlı web tasarımı (responsive) veya dinamik sürüm kullanan siteler, mobil öncelikli indeksleme için en uygun olanlardır. Sitelerin AMP ve AMP olmayan içerik sürümleri olduğunda, Google, AMP olmayan sayfanın mobil sürümlerini dizine eklemeyi tercih ediyor.

Mobil Öncelikli İndeksleme nedir?

Herhangi bir cihazda arama yapan kullanıcılara en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için mobil görünümleri öncelikli olarak dizine ekleyen Google arama motoru botları bir sayfanın yalnızca mobil sürümünü tarayarak dizine ekleyeceği anlamına gelir.

Artık mobil cihazlarda masaüstü tarayıcılardan daha fazla arama yapıldığı için, kullanıcıların çoğunluğunun arama yaptığı ekran için optimize edilmiş içerik bulmasını sağlamanın bir önemli bir yoludur. Google, bir site mobil uyumluluğa sahip değilse siteyi olduğu gibi tarar ve dizine ekler.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse ana dizinden farklı bir “mobil öncelikli indeksleme” yoktur. Tüm içerikler aynı dizinde yer almaktadır ancak Google taradığı sitelerin mobil sürümleri bulunuyorsa mobil sürümleri indeksleme için kullanacak.

Mobil Öncelikli İndeksleme Başladığında Google Search Console Bildirimi Gelecek

Sıralamalar Etkilenmeyecek

Google, site sahiplerine mobil öncelikli indekslemenin sıralamalar üzerinde bir etkisi olmayacağını garanti ediyor. Yapılan bu güncelleme sonrası içeriklerin Google arama motoru botları tarafından nasıl topladığı ve dizine nasıl eklendiği ile ilgili bir değişikliktir. Başka bir deyişle, mobil öncelikli indekslemeye geçirilen bir sitenin henüz mobil öncelikli indekslemeye geçmemiş bir siteye göre bir avantajı olmayacaktır.

Bununla birlikte mobil uyumlu içerik, kullanıcılar herhangi bir mobil cihazda arama yaparken genellikle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Bu 2015’ten beri yürürlükte olan bir sıralama ölçüsü.

Google Site Sahiplerini Bilgilendiriyor

Mobil öncelikli indekslemeye geçirilen sitelere Search Console aracılığıyla bilgilendirme yapılacak. Ayrıca, site sahipleri Smartphone Googlebot’undan önemli ölçüde artan tarama oranları görmesi muhtemeldir.

Google’ın Search Console bildirimi aşağıdaki örneğe benzer görünecektir:

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-officially-announces-rollout-mobile-first-indexing/245899/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?