Ana SayfaSEOGoogle, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor

Google, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor

-

Geçtiğimiz ay içerisinde dolaşmaya başlayan mobilin öncelikli hale gelmesi ile ilgili Arama Sonuçları Mobil Öncelikli Hale Gelecek yazımızdan bu yana geçen zamanda hep beklediğimiz ve zamanını merak ettiğimiz bir gelişme sonunda gerçekleşmeye çok yakın. Testleri bir süredir devam eden mobil indeksleme testleri ve aynı zamanda bu algoritmanın asıl algoritma olması ile alakalı olarak ilk adımlar atılmaya başlıyor. Google, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor.

Önümüzdeki süreçte Google arama motoru botları siteleri ziyaret ederken öncelikle mobil sitenin içeriğine bakacak ve mobil siteden aldığı veriler doğrultusunda nasıl indeksleme yapması gerektiğine karar verecek. Yeni aramam motoru algoritmasındaki önemli değişiklik sitelerin hem mobil hem de masaüstü sürümlerinin sonuçlarının mevcut durumdaki gibi değil mobil öncelikli olarak yapacak olması. Aslında bu şu ana kadar yapılmış en büyük algoritma değişikliği desek yanılmış olmayız.

Mevcut çalışma prensibinde arama motoru botlarının masa üstü sürümündeki içeriği kontrol etmesi ve mobil uyumluluğa bakması durumu değişiyor. Öncelikle mobil sayfalar kontrol edileceğinden masaüstü sürümünde olup mobilde olmayan sayfalar çeşitli sorunlara neden olabilir.

Google’ın Değişikliğe Yaklaşımı

Google indeksleme önceliği mobil öncelikli hale geldiğinde, sitelerin web üzerindeki görünümleri bir kenara atılıp çöp muamelesi görmeyecek. Arama deneyimine büyük bir deneyim katmaya devam edecek. Şimdilerde genişleyerek devam eden test süreçleri verileri ile geliştirmeler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılar yenilenen bu  arama deneyimini tecrübe edecekler, beklenildiği gibi herkesi memnun etmesini umuyoruz. Aynı zamanda mobil SEO giderek daha önemli hale gelmeye başlıyor.

Mobil Öncelikli Arama Sonuçları İle İlgili İpuçları

  • Eğer sitenizde yer alan veriler mobilde de aynı şekilde yer alıyorsa herhangi değişiklik yapmanız gerekmiyor.
  • Eğer sitenizdeki veriler ile mobil sitenizdeki veriler arasında farklılıklar varsa mobil sitenizdeki geliştirmeler yapmanız gerekiyor.
  • Hem sitenizi hem de mobil sitenizi yapılandırılmış veri enterasyonu ile sayfalarınız işaretlemelisiniz.
  • Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ve Yapısal Veri Test Aracı yardımıyla siteniz ile mobil siteniz arasındaki sayfaları işaretleyebilir ve sayfaların yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Google arama motoru botlarının mobil sitenize ulaşıp ulaşmadığını robots.txt test aracı kullanarak doğrulayın.
  • Canonical URL yapısında bir değişiklik yapmanız gerekmeyecek.
  • Google Search Console kullanmıyorsanız veya kullanıyor ama henüz sitenizi ve mobil sürümünü doğrulamadıysanız, doğrulama işlemlerini gerçekleştirin.
  • Sitenizin mobil versiyonu yoksa Google sitenizi mevcut verileriniz üzerinden indekslemeye devam edecektir.
  • İşlevsel bir sitenin mobil kullanımı yerine tam tamamlanmasa bile mobil sitenin daha iyi olacağını unutmayın.
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...