Ana SayfaSEOSEO Spamlerinin Yeni Türü: WordPress

SEO Spamlerinin Yeni Türü: WordPress

-

WordPress’deki Hacklenen Altdizinler

Günde 500’den fazla hacklenmiş siteyi temizleyen Sucuri firması, WordPress web sitelerindeki alt dizinlere art niyetle yüklemeler yapmayı içeren yeni vakalarla ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada siyah şapka (black hat SEO) planın arkasında fikir, site sahiplerinin ve ilgililerinin bilgisi dışında WordPress altdizinlerinin içine spamsal siteler eklemek suretiyle sunucu depolama ve kaynaklarını kötüye kullanmaktır. SEO Spamlerinin Yeni Türü olarak yakın zamanda gözlemlenmeye başlayan bu yöntemi tespit etmek gerçekten kolay değil.

Saldırıda bulunan kişi, genellikle tasarım güneş gözlükleri gibi ürünlerin reklamlarını yaparak kendisine o ürünlerden gelir elde etme niyetiyle bu spamsal siteleri kullanıyorlar. Bu az bulunan ve yeni taktiği art niyetli yönlendirmeler gibi diğer hacklenmiş SEO tekniklerinden farklı bir görünüme sahip ve bu yöntemle altdizinlerindeki değişiklikler sitenin orijinal görünümünü değiştirmemektedir.

Bu yöntemi kullananlar, kendi spamsal sitesini yasal bir sitenin alt dizinine saklayarak izlerini kapatırlar ve böylece site sahibi bunu durumu fark edemez bile. Böyle bir şeyin sitenizde gerçekleşmesi halinde uyarılmanın bir yolu, bir çeşit sitenizin güvenliği izlemenin yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Bir saldırganın sizin sitenizi spamleyip spamlenmediği öğrenmenin diğer bir yolu Google Search Console kullanmaktır. Konu dışı birçok arama sorgusu görüyorsanız, bir SEO hack kurbanı olabilirsiniz. Sitenizdeki indekslenen sayfaları da ayrıca kontrol etmelisiniz. Yeni tip bir SEO alt dizin spamının kurbanı olup olmadığınızı anlamanın şu an için mükemmel bir yolu yok ancak bu en azından size başlayacak bir yer sunuyor. Sitenizdeki tüm hareketleri düzenli olarak kontrol etmeli ve periyodik olarak iş planınıza almalısınız.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?