Ana SayfaPazarlamaYeni Patentlerine Göre Google Gittiğiniz Her Yeri Bilmek İstiyor

Yeni Patentlerine Göre Google Gittiğiniz Her Yeri Bilmek İstiyor

-

Geçtiğimiz hafta Google’a verilen bir patentte, sizin gün içinde gideceğiniz yerleri izlemenin gelecek planları arasında olduğu ileri sürüyor. Kullanıcının konum geçmişini oluşturan sistemler ve metotlar olarak adlandırılıyor ve sizin konumunuzun GPS koordinatları ile izlemekten bir adım ötesine gidiyor. Yani Yeni Patentlerine Göre Google Gittiğiniz Her Yeri Bilmek İstiyor.

Daha önceden yararlanılan Google Phone, Google Home ve Allo gibi hizmetleri kullanarak Google’a gönüllü olarak kişisel verilerinizi sunduğunuzu biliyor olmalısınız. Ancak yeni verilen patent bundan daha çok daha istekli ve hevesli. Google, gündüz kahvenizi nereden aldığınızı, öğle aranızı nerede harcadığınızı, siz ve arkadaşlarınızın mesai bittikten sonra nerede buluştuğunuzu, yemek yemek için gittiğiniz favori yerleriniz gibi şeyleri öğrenmek için can atıyor. Masaüstü veya mobil cihazınızdan yaptığınız işlemlere Etkinliğim, konum geçmişinize ve yaptığınız hareketlere de Zaman Çizelgesi üzerinden bakabilirsiniz. 

Yeni Patentlerine Göre Google Gittiğiniz Her Yeri Bilmek İstiyor

Patent başvurusuna göre, kullanıcının kesin konumunu saptamak için işlenmemiş GPS verisini tek başına kullanmanın yeterli değil:

Bu nedenle işlenmemiş konum verileri, kullanıcıların ziyaret ettiği restoran, park veya diğer belirli yerleri belirlemekte başarısız olabilmekte. Böyle olunca da konum destekli hizmetlerin ilerletilmesinde kullanılan işlenmemiş veri, konum destekli hizmetlerin uygun bir şekilde kişiselleştirilmesi konusunda herhangi bir bağlamsal bilgiyi sunmakta başarısız oluyor.”

Google,  birden çok cihaz üstünden çeşitli kaynaklarla veri toplayarak sizin gittiğiniz bu belirli yerleri saptamak niyetinde. GPS konum verisine ek olarak,  aşağıdakilerde sizin gün boyunca gittiğiniz konumları hatasız bir şekilde bulmak için kullanılacak:

  • Arama geçmişi
  • Gönderilen ve alınan e-mailler
  • Çekilen fotoğraflar
  • Yol tarifleri için yapılan istekler
  • Sosyal medya paylaşımları
  • Mobil ödemelerden makbuzlar, işlemler

Google, kullanıcılarının bir günü ayrıntılarıyla gösterebilmeyi istiyor. Nereye gittikleri, oraya ne kadar sürede gittikleri ve orada ne kadar süre kaldıkları, ne zaman ayrıldıkları, oradan sonra nereye gittikleri ve gibi.

Eğer Google’ın bütün bu verileri toplamasından rahatsızsanız, bundan vazgeçebilirsiniz:

“… kullanıcılar, programların böyle bilgileri toplayıp toplamamasının kendileri tarafından kontrol etme imkanına sahip olabilirler. Eğer kullanıcı sinyallerin toplanmasını ve kullanılmasına izin vermiyorsa, kullanıcı burada sunulan tekniklerin faydalarını da göremez.”

Google’ın atıfta bulundu faydalar neler? Sizi, sunduğunuz verilerin karşılığında, günlük yaşantınızın kayıtlı geçmişini en ince ayrıntılarıyla elde edeceksiniz. Eğer belirli bir gündeki adımlarınızı tekrardan takip etme ihtiyacınız varsa, bu oldukça faydalı olabilir. Eğer Google bir konumu yanlış saptarsa, siz konum geçmişinizi düzeltme ve gözden geçirme seçeneğine sahip olacaksınız.

Fazla detaya girmeden patentin söyledikleri; konum geçmişleri, konum destekli arama sonuçlara hizmet etmek ve ayrıca sosyal medyayı, haritalama ve diğer uygun uygulamalarını iyileştirmek için kullanılabilir.

Burada şu söylenmelidir ki patentlerin hepsi sektöre etki etmiyor. Google bu zamana kadar gün ışığı görmeyen birçok patent aldı ve belki bu da o listeye eklenen bir başka patent olacak. Diğer bir yandan, eğer bunu pratiğe dökersek, bu yerel arama, konum tabanlı pazarlama, coğrafi hedefleme ve daha fazla kayda değer gelişmeye bizi götürebilir. Şu an bekleyip ve Google’ın neler yapacağınızı göreceğiz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...