Ana SayfaSEOSEO Kampanyası Kurgularken Belirlemeniz Gereken 5 Hedef

SEO Kampanyası Kurgularken Belirlemeniz Gereken 5 Hedef

-

Arama motoru optimizasyonu kesinlikle planlamaya dayanan bir stratejidir. Yapbozun parçaları gibidir ve ne kadar kusursuz olursa o kadar bütünü görmenizi sağlar. Kampanyanıza başlarken neyi planladığınız, icraatınızın gidişatını ve etkinliğini belirler. Yanlış hedefler belirlerseniz, sonunda asıl vizyonunuzla aynı doğrultuda olmayan, çok zaman ve enerji harcadığınız bir durumla karşılaşırsınız. Eğer SEO kampanyası için harcadığınız eforu başarıya ulaştırmak istiyorsanız iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, en azından başlangıçta sizin kampanyanıza yol gösterecek 5 hedefe ihtiyacınız olacak.

SEO Kampanyası Hedefleri

 

  • Kitle

 

Doğru kitleyi seçmek pek kolay değil. Hali hazırda bir marka olarak hedef kitlenizin kim olacağıyla ilgili bir fikriniz olabilir ancak iş arama yapmaya geldiği zaman, tamamen farklı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, kitlenizin arasında, diğerlerine kıyasla daha fazla arama yapacak ayrı bir segment var mı? Kitlenizin belli bir dilimini tekelleştirmiş bir rakip var mı?

Sadece yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi demografik verileri düşünmeyin. Kullanıcı eğilimlerini düşünerek erişiminizi genişletin. Kitleniz satın almanın hangi sürecinde olacak? Arama gerçekleştirirken akıllarından geçen şeyler ne? Bu hedefleri dikkatlice seçin çünkü bunlar stratejinizin geri kalanını da etkileyecekler.

 

  • Niş Alan

 

Sırada kendi alanınızda niş bir odağa karar vermeye ihtiyacınız var. SEO’nun rekabet stratejisi için bu çok önemli ve zaman geçtikçe daha rekabetçi olacak. Kendinize ayıracağınız yeterli zaman, para ve kaynakla faaliyet alanınızda yer bulabilirsiniz ancak büyük kurumlar ve organizasyonlar yıllardır kendi konumlarını güçlendiriyorlar. Bunun yerine, pek ortada olmayan ve keşfedilmemiş bir uzmanlık alanı bulmak daha iyi olabilir. Bunu göz önünde bulundurun ve kendinizi, rakipleriniz ile kıyaslayın. Sizi farklı eşsiz kılan ne? Kitlenize, diğer hiç kimsenin sunmadığı ne sunabilirsiniz?

Bu, kitlenize eşsiz bir şey sunmak, kitlenizin eşsiz bir dilimini hedeflemek veya içeriğinize eşsiz bir sıfat eklemek olabilir. Bu her ne ise, sizi tanımlamalı ve rekabetçi zeminde size bir avantaj sağlamalıdır.

 

  • Anahtar Kelimeler

 

Anahtar kelimeler, sıklıkla yanlış anlaşılsalar da SEO’nun önemli bir ögesidir. Her zaman önemlilerdi ve hala önemliler ancak Hummingbird güncellemesinden dolayı gelen anlamsal arama (semantic search) ciddi şekilde evrim geçirdiler. Burada Hummingbird güncellemesinin detaylarına inmeyeceğim ancak şunu bilmelisiniz ki kampanyanızın başında seçtiğiniz anahtar kelimeler ve içerik başlıkları, alacağınız sonuçların gücünü etkileyecektir.

Yüksek arama sayısına sahip anahtar kelimeler ile düşük rekabetin olduğu anahtar kelimelerin- sizin niş alanınıza uygun ve hedef kitlenizle alakalı olan –  ortasını bulmalısınız. Bunu söylemek kolay. Araştırmanızı etraflıca yapın ve seçtiğiniz anahtar kelimeler ile kendinize güvenli limanda bir yer bulun.

 

  • Trafik

 

Mevcut kitleniz, niş alan ve anahtar kelimeleriniz ile stratejinizi nasıl uygulayacağınız hakkında önemli bir fikre sahip olacaksınız. Hızınızı ise ancak uygulamanın kuvveti belirleyecek. Örneğin, hangi içeriği üretmek veya hangi bağlantıları kurmak istediğinizi biliyor olabilirsiniz ancak her birinden kaç tane ihtiyacınız var? Ne kadar yatırmalısınız? Burada merak etmeniz gereken sizin asıl hedef, doğal aramalar toplamınız. Bu hedefte ne kadar görmek istiyorsunuz? Bu noktaya hangi hızla ulaşmak istiyorsunuz?

Trafik hedeflerinizin bu boyutlarını öğrenmek, kaynaklarını akıllıca kullanmanızı ve kampanyanızın başarısını ölçmek için dayanak bir ölçüt bulmanıza imkan sağlar.

 

  • Dönüşüm Oranı

 

Dönüşüm oranınız sizin SEO stratejinizin teknik bir parçası değil, sitenizin dönüşüm oranını en uygun hale getirmek sizin arama sıralamanızda olumlu bir etkiye neden olmayacak. Ancak dönüşüm oranınız, belirli bir noktaya kadar sizin SEO kampanyanızın nihai karlılığını etkileyecek. Sitenize doğal aramalar sonucunda aylık 5000 ziyaretçiniz olsun ancak hiçbirini müşteriye dönüştüremiyorsanız, bütün emekleriniz boşunadır.

Bu yüzden, dönüşüm oranı hedefini tüm SEO stratejisinin tamamlayıcı bir parçası olarak göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sitenizin dönüşüm oranını arttırmak için neler yapılabilir? Ayrı arama sonuçlarını sayfası kurabilir misiniz?

Bu hedefleri etkin ve isabetli belirlemek kolay değil. Açıkçası, objektif araştırmalardan yararlanarak muhakemenizle hedef belirleme sürecine girin ancak aynı zamanda biraz da tahminlere yer açın. Neyse ki, kampanyanızın hedeflerini erkenden belirlemek önemliyken hala belli bir esnekliğe hala sahipsiniz; eğer ki hedeflerinizden bazısı sizin umduğunuz hedeflerinizi sağlamıyorsa veya uygulayabileceğiniz yeteneklerinizi küçümsemiş/ abartmışsanız, her zaman düzeltmeler yapabilirsiniz.

Burada anlatılanlar mükemmel bir kurs değil, SEO kampanyası kurgularken bilmeniz gereken ve size büyümeniz için bir referans çerçevesi ve dayanak sunmaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...