Ana SayfaPazarlamaAlphabet'i Google Taşıyor

Alphabet’i Google Taşıyor

-

Google’ın çatı şirketi Alphabet üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı ve sonuçlarında Alphabet’i Google taşıyor demek hiç de yanlış olmaz. Yıllık gelirinin %20 arttığını ve 22.45 milyar dolara çıktığı açıkladı. Bir başarı hikayesi olarak adlandırabileceğimiz bu artışta önemli olan artışı sağlayan kalemler ise mobil ve video reklamlar önemli rol aldı. Mobilin ön plana çıkması artık bir tehdit değil, Google bir süredir yaptığı algoritma güncellemeleri ile hazırlıklarını ciddi şekilde gösteriyordu. Mobil ile birlikte artışta önemli payı olan video reklamların artışında video arama motoru olan  Youtube‘un da önemli payı bulunuyor.

Gelirlerin 22.3 Milyar Doları Google’dan

Paylaşılan 27 Ekim 2016 tarihli açıklama ile Alphabet’in yıllık gelirinin 22.45 milyar dolar olduğu ve bu gelirin 22.3 milyar dolarını Google’ın tek başına sağladığı belirtildi. Son çeyrekte 5.06 milyar dolar gelir sağlayan Google’ın ilk çeyrekte karşısına çıkan mobil trafik edinme maliyetlerindeki ciddi artışa rağmen başarması çok dikkat çekici. Raporda dikkat çeken bir başka nokta da mali üçüncü çeyrekte ortalama tıklama oranlarının %11 azalmasına rağmen Google reklamlarındaki ücretli tıklanma oranın %42 artış göstermesi. Tıklama maliyetlerindeki düşüşün hissedilmemesi hatta sonuçlara olumlu yansımasının nedeni de %42’lik ücretli tıklanma oranlarındaki artış. Google’ın toplam gelirlerindeki en büyük kalem olan reklamlar 19.82 milyar dolar, yıllık %18 artış olarak açıklandı. Burada Google’ın karşılaştığı sorunlara ürettiği çözümlerin ve sunduğu yeniliklerin başarısını da gözlemliyoruz.

Google Dışındaki Şirketlerin Durumu

Alphabet’in Google dışındaki şirketlerinin son çeyrekteki raporda açıklanan geliri ise 2.4 milyar dolar oldu. Son çeyrekteki en önemli atılımı yapan bulut servisleri yıllık bazda gelirini %39 arttırmayı başardı. Alphabet CFO’su Ruth Porat’ın bu konudaki açıklaması dikkat çekici, yükselişin en önemli sebebinin bulut bilişim olduğunun altını çizdi.

Alphabet’in finansal sonuçlarını açıkladığı raporda “other best” olarak belirttiği Google Ventures, Nest, Access & Energy, DeepMind gibi şirketlerin geliri ise 197 milyon dolar olarak paylaşıldı. Bu segmentteki zarar 865 milyon dolar olarak açıklandı, geçen yıl yapılan açıklamada 980 milyon dolardı.

Google’ın başarısını perçinlediğini açıkça ifade eden bu mali rapordaki verilerin gelişmesinde makine öğrenme (machine leraning) çalışmalarının ve geliştirmelerinin önemli bir yeri olduğu bir gerçek. Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ın üzerine titrediği Google Home ve Google Assistant gibi yapay zeka destekli servislerine yapılan yatırım devam edeceğini söyledi. Yeni servislerin neler getireceğini önümüzdeki yıl paylaşılacak olan raporun verilerinde göreceğiz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...