Ana SayfaSEO3 Etkili yerel SEO taktiği

3 Etkili yerel SEO taktiği

-

Arama motorlarında öne çıkmanın birçok yolu olduğu gibi Yerel aramalarda öne çıkmanın da birçok yolu var. Normal SEO sitenizi ürününüzü ulusal veya global pazarda yükseltirken yerel SEO ise daha küçük pazara hitap eden işletmeler için uygulanır.

Yerel SEO nun amacı işletmenizin hizmet verdiği bölgede öne çıkmasını sağlamaktır. Bir çilingir dükkanınız var ve SEO yaptırmak istiyor iseniz bu kesinlikle yerel SEO olmalı. Ülke genelinde çilingir aramasında çıkmanız işinize yaramayacaktır. Aksine yapılan çalışmanın büyüklüğü nedeni ile maddi anlamda daha yüksek gideriniz oluşacaktır. Yerel SEO için 3 maddeyi sizler için sıraladım bu üç madde ile önemli bir etki göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Google aralık 2020 algoritma güncellemesini tamamladı

İşletmenizi Rehberlere Ekleyin

İşletmenizi kesinlikle rehberlere eklemelisiniz. “Google Benim İşletmem” bu rehberlerin başında gelmektedir. Arama sonuçları ile birebir bağlantılı olan Benim işletmem yerel SEO için önemli bir adımdır. Benim işletmem dışında “Yelp” ve “TripAdvisor” gibi önemli rehberlere işletmenizi eklemelisiniz. Girilen bilgilerin kesinlikle doğru olması ve internet sitenizin bağlantısının bu sayfalarda olması gerekmekte.

Google Benim İşletmemde daha verimli sonuç almak için işletmenizin çalışma saatlerinden fotoğraflarına hakkında bilgilerine ve iletişim bilgilerine yer verilmeli. Bunları yaptıktan sonra ise devamlı olarak benim işletmem aracılığı ile içerikler paylaşılmalı.

Yerel Optimizasyon

Sitenin içeriğini yerele uygun olarak ayarlamanız çok önemli bir konu. Bulunulan bölgenin adı ve verilen hizmetin kesinlikle içerikte belirtilmesi gerekiyor. İletişim bilgileriniz yerel SEO için büyük önem taşımaktadır. “Çilingir” kelimesi yerine Beşiktaş bölgesine hizmet veren bir çilingir için “Beşiktaş Çilingir” kelimesine yer verilmelidir. Genele değil yerele daha fazla yönlenmelidir. İletişim sayfanızda size her türlü yoldan ulaşabilmeli adres bilginizin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.

Müşteri Geri Dönüşleri

Yerel işletmeleri kullanıcılar puanlamayı çok sevdi ve bu konuya önem veriyorlar. Mutlu müşterilerinizin sizi puanlamadan geçmemesini sağlamanız gerekiyor. Sitenizin içinden veya Benim işletmem gibi araçlara yönelterek kullanıcıların sizi değerlendirmesine olanak sağlayın. Yerel aramalarda çok yorum ve iyi yorum sizi daha üste çıkaracaktır. Yorum sayınızı arttırmak için müşterilerinize bizi değerlendirin gibi tekliflerde bulunmanız hızlı bir yol kat etmenizi sağlar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...