Ana SayfaSEOGoogle Aralık 2020 algoritma güncellemesi sonrası neler değişti?

Google Aralık 2020 algoritma güncellemesi sonrası neler değişti?

-

Aralık 2020’de büyük algoritma güncellemesi geldi ancak nelerin değiştiğini her zaman olduğu gibi bu seferde açıklamadı. Aralık 2020 algroitma güncellemesi sonrasında nelerin değiştiğini birden fazla kaynak ve geri bildirimler sayesinde anlatacağım.

Algoritma güncellemeleri sonrasında bazen büyük değişimler oluyor ve bu değişime ayak uyduramayanlar her geçen gün sıralamalarda geriliyor. Güncellemeler sonrası ise her seferinde aynı algoritma yorumunu yapan insanlar ortaya çıkıyor “Algoritma tersine döndü” bu yorumlara asla inanmamanız gerekiyor bunu demelerindeki amaç Google’ın kendisini kandırmaya çalışanları cezalandırmak istemesini düşünüyorlar. Google her algoritma güncellemesinde ziyaretçilerine daha iyi bir arama deneyimi yaşatmak için uğraşırken algoritmaları tersine döndürmek deneyimi yok edecektir. Sadece bunu düşünmek tüm olayı çözüyor zaten. Her algoritma güncellemesinde kendisini kandıranları bulunan açığını kapatarak cezalandırmış olduğu için tersine algoritma güncellemesi gibi bir durum yok.

Google aralık 2020 algoritma güncellemesini tamamladı

Şimdi birçok uzmanın yaptığı güncelleme yorumu inceleyip sonuçlar hakkında bilgi edinmeye çalışacağız.

Aralık 2020 güncellemesi sonrası neler değişti?

Bu bölümde farklı uzmanların görüşlerine yer vererek farklı bakış açılarından Aralık 2020 algoritmasının sonuçlarını inceleyeceğiz.

Dave Davies (@oohloo)
Beanstalk Internet Marketing
Dave bu güncellemenin önemli sonuçlara yol açtığını deneyimlediğini düşünüyor. Üzerinde çalıştıkları birçok sitenin önemli derecede sıralama kaybettiğini ve kazandığını söylüyor. PageRank sisteminin geri geldiğini düşünen Dave bunun önceki PageRank ile muhtemelen hiç ilgisi olmadığını ve güncellemede nelerin değiştiğini net olarak Ocak ayında bile göremeyebiliriz diyor.

Steven Kang (@SEOSignalsLab)
Steven Facebook platformunda büyük bir “SEO Signals Lab” adında SEO grubunu yönetiyor. Yaptığı incelemelere göre ise sıralaması yükselen ve düşen sitelerde bu değişime neyin sebep olduğunu anlayamadığını güncellemenin neleri değiştirdiğini anlamak için daha fazla beklemesinin gerektiğini düşünüyor.

Daniel K Cheung (@danielkcheung)
Takım Lideri, Prosperity Media

Daniel ise güncellemeye odaklanmak yerine Google’ın genel yapısına bakılmasının gerektiğini düşünüyor. Buna gerekçe olarak “Google Search Console” da manuel spam işlemlerinin düştüğünü gösteriyor. Daniel’a göre bu güncellemelerin spam siteleri manuel spam yerine otomatik spam ile sıralamada daha geriye atmak istediğini belirtiyor. Bazı araştırmacıların aralık raporlarını incelediğini etkilenen siteleri incelediğinde sonuçlarda tutarsızlık olduğunu görmüş. Google’ın 2020 yılında “Google Search Console” da spam bildirmemeye başladığını spam olarak işaretlemeyip sıralamalarda dibe vurmasını sağladığı hakkında görüşleri var. Gösterim ve tıklama grafiklerinin uçurum gibi dibe çakıldığını bunun manuel spam ın yerine gelen güncellemeler ile otomatikleşen spamın neden olduğu düşüncesinde.

Cristoph Cemper (@cemper)
CEO LinkResearchTools

Cristoph ise güncellemenin verilen ve alınan linkler ile olduğunu düşünüyor. Link ağı oluşturan siteleri anlamaya çalıştığını ve bu alanda büyük bir devalüasyon olacağının düşüncesinde.

Michael Martinez (@seo_theory)
SEOTheory Kurucusu

Michael Google’ın amacının siteleri cezalandırmak değil kalite algoritmasını yeniden yapılandırmak istemesi ile alakalı olduğunu düşünüyor. Diğer insanların sitelerine baktığını iyi anlamda etkilenenlerin odluğunu fakat harika diyebileceğimiz şekilde etkilenen sitelerin olmadığını söylüyor ve kendi portföyündeki sitelerinde iyi ve kötü anlamda etkilendiğini belirtiyor.

Hasan Yaşar(@HasanYasar)
İmza İnternet Teknolojileri kurucu ortağı

Hasan Yaşar ise sitelerin bütününe bakmak yerine daha fazla detaya odaklanarak site içerisindeki sayfaların yükseliş ve düşüş gösterdiğini bu güncellemenin ise 2021 Mayıs güncellemesine zemin oluşturduğunu belirtiyor.

Uzmanların aynı noktaya gelen düşünceleri

Görüşlerini sunduğumuz SEO uzmanı Daniel ve Michael düşünceleri örtüşüyor. Ortak düşünceleri ise kalitesiz sitelerin büyük gerilemeler yaşadığını kalite politikasının değişmesi sebebi ile manuel spam’a daha az ihtiyaç duyulduğunu ve spam yerinde site kalitesi politikasının daha etkin olduğunu düşünüyorlar.

Genele baktığımızda ise güncellemede nelerin değiştiği hakkında net bir bilgi ortaya konmazken anlaşılmasının zaman alacağını düşünüyorlar. Google’ın duyurduğu ve 2021 Mayısı işaret ettiği güncelleme ile alakalı olabileceğini kullanıcı deneyiminin ön plana çıkmadan içerik kalitesine odaklandığını düşünüyorlar. Güncellemede yaşanan sıralama dalgalanmasının sebebinin içerik ile ilgili olduğunun düşüncesindeyim. Site geneline yaptırım yerine her sayfaya ayrı ayrı olumlu veya olumsuz olmak üzere yaptırım yapılması Google’ın artık site geneline değil içeriğin kalitesine göre sayfaları değerlendirdiğini düşünüyorum.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...