Ana SayfaSEOGoogle arama sonuçlarını etkileşimli hale getiriyor

Google arama sonuçlarını etkileşimli hale getiriyor

-

Google her geçen gün yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Yeni test ettiği özellik ile arama sonuçlarını etkileşimli hale getirerek sayfa içerisinde bulunan görselleri sonuçların altında gösteriyor. Bu özellik sayesinde yazı içerisindeki görselleri siteye girmeden görebiliyoruz.

Etkileşimli arama sonuçları şuan test aşamasında olduğu için her kullanıcıya açık değil. İnteraktif halde test ettiğimiz yeni özellik sayfalara girmeden içeriği hakkında görseller aracılığı ile bizlere ön bilgi sunuyor. Aradığımız grafikleri veya görseli sayfaya girmeden görebiliyor bu sayede sayfa sayfa gezerek vakit kaybetmiyoruz.

Google, Görsel Arama ile trafik kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor

Testler başlasa da Google bizlerle bu testlerin sonuçlarını şimdilik paylaşmıyor. Bu özellik sayesinde sitemize kaç kişi geldi görüntüler kaç kere açıldı bilgisini henüz bizimle paylaşmıyor ancak test aşaması bittikten sonra “Google Search Console” ekranında bu bilgilere ulaşacağımızı umuyorum. Kullanıcıların arama deneyimini değiştirecek bu özelliğin test aşamasından çıktıktan sonra ne kadar etkili olduğunu deneyimleyerek göreceğiz.

Etkileşimli arama sonuçları nasıl çalışır?

Google’da arama yaptıktan sonra sonuçlar kısmında içerik başlığının altında 1. görselde göründüğü gibi bir görsel ikonu çıkıyor. Bu ikonun üzerine gelindiğinde sayfa içerisindeki görselleri arama sonucunun altında gösteriyor.

İntraktif arama sonucu

Üzerine geldikten sonra 3 görsel çeken ve arama sonucuna işleyen Google en az bir adet en fazla üç adet görseli gösteriyor. Google görselleri neye göre çektiğini ise açıklamadı.

Aktif hale gelmiş İntraktif arama sonucu

Google yaptığı açıklamada bu özelliklerin testlerini %0.1 gibi küçük bir kitleden başlayarak kademeli olarak arttırdığını her aşamada kullanıcıların hareketlerini incelemek gibi sayısını vermeseler de çok uzun bir kontrol listesi ile özelliklerin test aşamasındaki başarısını ölçümlediklerini duyurdu. Her yıl 17.000 testten fazla deney yaptığını bunu arama sonuçlarını iyileştirmek kullanıcı deneyimini arttırmak için yapıldığını açıkladı. Deneyler yapıldıktan sonra ise sonuçlar deneye dahil edilmeyen kullanıcılar ile karşılaştırıldığını eğer olumlu sonuç alınmış ise testi yapılan özelliği genele yayıyorlar.

İnteraktif arama sonucu sayesinde yazı içi görselin arama sonuçlarına etkisini arttıracak ve yazı içerisinde en az 3 görsel kullanımı ziyaretçinin sitenize yönelimini arttıracak gibi duruyor. Yazı içerisine alakalı görseller ile kullanıcının dikkatini çekebilir ve ziyaretçi kazanabilirsiniz. Bu özelliğin ise manipülasyonu konusunda ne kadar çalışıldı bilgi sunulmadı ancak kampanya görselleri ve renkli şemalar ile kullanıcıların dikkatini siteye çekebilir ve sonuçları manipüle edebilirsiniz gibi duruyor.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...