Ana SayfaSEOGoogle aralık 2020 algoritma güncellemesini tamamladı

Google aralık 2020 algoritma güncellemesini tamamladı

-

Google, 3 Aralık 2020 tarihinde algoritma güncellemesi geleceğini duyurmuştu ve 2-3 saat içinde güncellemenin başladığını bildirdi. Türkiye saati ile 16 Aralık 2020 21:42 tarihinde yapılan duyuruda güncellemenin tamamlandığını duyurdu.

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi onaylandı

Algoritma değişikliklerini takip ettiğimiz süreçte ise masaüstü ve mobilde büyük değişiklikler gözüküyor. Google sıklıkla yaptığı algoritma güncellemelerini bu yıl Dünya’yı etkisi altına alan korona virüs sebebi ile azalttı ve güncellemelerde gecikmeler yaşandı. Bu yıl bize bildirilen 2 güncelleme varken 2019 yılında 7 adet algoritma güncellemesi bildirdi.

Aralık algoritma güncellemesi site yöneticilerini tedirgin etti bunun sebebi ise gecikmiş güncellemeler. Evden çalışma ve okul faaliyetlerinin artması ile internet yeni bir döneme giriş yaptı doğal olarak yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Site yöneticileri ise bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için Google’ın radikal değişiklikler yapabileceğini düşündü. Sonuçlar ise her zamanki gibi bi tarafı memnun ederken diğer tarafı memnun edemedi.

Gözle görülür fark ortaya çıktı

Kullanıcıların paylaştığı analytics raporlarında büyük değişimler gözüküyor. Site yöneticilerinin yeni güncellemelere ayak uydurması gerektiğinin önemli bir kanıtı olan bu sonuçlar SEO çalışmalarının tek seferlik değil sürekli yapılmasının en net cevabıdır.

Algoritma değişiminin grafiksel görünümü

Google Dünya geneli algoritma güncellemesi

Bu grafikte algoritma sonrası Dünya geneli değişimi görüyoruz. Güncelleme işlemi başladıktan sonra sıralamalarda hem mobil hem de masaüstü cihazlarda büyük bir değişim görüyoruz. Gün geçtikçe değişimler azalsa da dalgalanmalar orta seviye yakınlarında devam etmiş.

Google Türkiye Algoritma güncellemesi

Dünya genelinden farklı bir yol izleyen Türkiye tarafı Aralık ayının 10’unda büyük bir değişime giderek sonuçlarda önemli bir ikinci dalgalanma görüyoruz. Bunun sebebi ise coğrafi taleplerin farklılıkları olarak düşünüyorum. Her coğrafi pazarın kendine özgün talepleri var bunun sonucunda algoritma güncellemeleri her pazarda farklı sonuçlar doğuruyor.

Algoritma güncellemelerinden karlı çıkmanız için öneriler

Algoritma güncellemeleri bu yıl harici sık yapılan bir işlem olduğu için her zaman SEO çalışmalarını aksatmamanız ve Google’ın güncellemelerinin sonuçlarını iyi analiz etmeniz gerekiyor. Google bazı zamanlar güncellemeler gelmeden nelerin değişeceğini açıklıyor bu açıklamaları sitemizden takip edebilir ve algoritma güncellemelerine hazırlıksız yakalanmazsınız. Gündemi takip edin ve asla geri kalmayın örnek olarak şuan salgın döneminde olduğumuz için arama yönelimleri o yönde sektörünüze uygun hale getirerek içerikleri gündem ile bağdaştırırsanız sitenizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. Günün talebi ne ise ona doğru az da olsa bir yönelim sağlamanız gerekmektedir. Algoritma güncellemeleri bunun içindir günün taleplerinin analizi sonucunda talepleri karşılamak için sonuçlarda değişime gidilir. Gündemi takip ederken ise dikkat edilmesi gereken işlem içeriğinizin sonuçları manipüle etmemesi yani sadece kullanıcı çekmek için içerik oluşturulmamalıdır. Ziyaretçiye sunduğunuz bilginin bilgi değeri olmalı.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...