Ana SayfaSEO3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi onaylandı

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi onaylandı

-

Google, yıl içinde az sayıda yaptığı şekilde bir temel algoritma güncellemesinin 3 Aralık 2020’de kullanıma sunulmaya başladığını doğruladı. 3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi sonrası ilk gün izlenimleri sıralamalarda ciddi dalgalanmaların olduğu yönünde.

Google algoritma güncellemeleri sitenizi olumsuz etkilediyse ne yapmalısınız?

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi

Google, Aralık 2020 Temel Güncellemesinin bugün kullanıma sunulduğunu Google SearchLiaison Twitter hesabından doğuruladı..

Yapılan duyuruda da vurgulandığı gibi, Google’ın güncellemeyle ilgili kılavuzu her zaman olduğu gibi yine değişmeyecek.

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi bu yılın açıklanan üçüncü temel algoritma güncellemesidir. Bu tür güncelleme dönemleri arasındaki ortalama süreye kıyasla, son temel güncellemeden bu yana beklenenden uzun bir süre geçti diyebiliriz.

Onaylanan son çekirdek güncellemesi, mayıs 2020’de açıklanmştı.

Google Mayıs 2020 algoritma güncellemesi doğrulandı

Pandemi, dünyada pek çok sektörü etkilediği gibi Google’ın algoritma güncellemesinin kullanıma sunulmasını da geciktirmiş olabilir. Peki normalden daha fazla zaman geçtiği için, bu güncellemenin daha etkili olacağı anlamına gelebilir mi?

Algoritma güncellemesinin kullanıma sunma süreci haftalar sürebileceğinden, bunun cevabını bugün ve hatta yarın da bilmeyeceğiz.

Güncelleme resmi olarak başladığında Google’ın tweet atarak bunu bildirdi ve birkaç gün sonra da güncelleme tamamlandığında bir tweet atmasını ve süreci bildirmesini bekliyoruz.

11 Ağustos 2020 Google algoritma güncellemesi

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesi ile ilgili detaylar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her seferinde olduğu gibi SEO topluluğunun bu temel güncellemenin duyurulmasına anında verdiği yanıt endişe ve paniktir. Algoritma güncellemelerinin detayını irdelemek endişelerin bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

Genellikle SEO uzmanları ve site sahipleri, algoritma güncellemeleri söz konusu olduğunda en kötüsünü varsayar. Yine de bu güncellemeler, sitelerin son birkaç aydaki optimizasyon çalışmalarının ödüllendirilmesi için birer fırsattır.

Özellikle önceki algoritma güncellemelerinden olumsuz etkilenen siteler için geçerlidir. Yeni bir algoritma güncellemesiyle Google, son güncellemeden bu yana sitede yapılan değişikliklerin ardından içeriğin nasıl sıralaması gerektiğini yeniden değerlendirecek.

Güncelleme sonrası neler yapılmalı?

Sıralamalarını iyileştirmek için gayretle çalışan siteler düşüş yaşadığında tabiri caizse emeklerinin boşa gittiğini düşünebilir. Öte yandan, içeriklerini optimize etmek için uyumlu bir çaba sarf etmeyen siteler, olumlu yansıyan sonuçlar görebilir.

Kesin olan bir şey, gözle görülür bir dalgalanmanın olacağıdır. Geniş algoritma güncellemeleri, tüm ülkelerde ve tüm dillerde arama sonuçlarında yani global ölçekte geniş ölçüde fark edilebilir etkiler üretmek üzere tasarlanmıştır.

Temel algoritma güncellemesi başladığında siteler kaçınılmaz olarak arama sıralamalarında düşüşler veya yükselişler görecektir. Arama sıralamasındaki olumlu veya olumsuz değişiklikler, içeriğin alaka düzeyinin göstergesidir. İçeriğiniz son algoritma güncellemesinden bu yana daha alakalı hale geldiyse, muhtemelen sıralamalarda daha yukarılara taşınacaktır. Bunun tersi de geçerlidir.

Bir içeriğinize daha fazla derinlik kazandırmak, belirli sorgular için ne kadar alakalı olduğu konusunda Google’a sinyal göndermenin etkili bir yoludur. Belirli bir konuya yönelik arama ilgisinde genel bir kayma varsa, içerik daha alakalı olarak görünebilir. Örneğin, iş toplantılarıyla ilgili içerikler, uzaktan çalışmaya yönelikse artık daha alakalı görülebilir.

Son güncelleme sırasında mevcut olmayan yani daha sonra yeni yayınlanan içerikler de vardır. Yeni içeriğin tümü, önceden var olan içeriğe göre yeniden değerlendirilmelidir.

Elbette, sıralamalar önümüzdeki haftalarda epeyce değişiklik gösterecektir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar ,hocam benim web sitemin ortalama konum 2 gün önce 21′ deydi.Şimdi yeni gelen güncellemeden sonra 62 ye düştü.Ortalama 20 kişi organik trafik ile gelirken şimdi 0 ‘a düştü.Nasıl düzeltebilirim bu durumu ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?