Ana SayfaSEOGoogle algoritma güncellemeleri sitenizi olumsuz etkilediyse ne yapmalısınız?

Google algoritma güncellemeleri sitenizi olumsuz etkilediyse ne yapmalısınız?

-

Google’dan John Mueller, Google Algoritma Güncellemesi sonrası olumsuz etkilenen yayıncıların ne yapması gerektiğiyle ilgili bilgiler sunuyor. Google algoritma güncellemeleri sitenizi olumsuz etkilediyse ne yapmalısınız?

John Mueller, Webmaster Central Office Hours Hangout’unda bir çekirdek algoritma güncellemesinden olumsuz etkilerinden kurtulma süresi hakkında bir soruyu yanıtladı. Mueller, genel olarak temel güncellemenin ne olduğunu ve bir yayıncının nasıl yanıt verebileceğini açıkladı.

11 Ağustos 2020 Google algoritma güncellemesi

Web siteleri bir sonraki algoritma güncellemesinin olumsuz etkleri düzeltmesini beklemeli mi?

Sorunun arka planı, bir çekirdek algo güncellemesiyle olumsuz etkilenen bazı sitelerin bazen sonraki bir güncellemede kurtarılmasının söz konusu olmasıdır.

Bir sitede algoritma güncellemesinden sonra oluşan sorunları “düzeltmek” için yapılan çalışmanın bir sonraki temel güncellemeye kadar Google’ın algoritması tarafından ödüllendirilmediği izlenimini veriyor.

“Tam olarak algoritma güncellemelerinden etkilenen web siteleri, iyi iyileştirmeler yapsalar bile bir sonraki temel güncellemeden önce neden olumsuz etkilerden kurtulamazlar?

Bazı algoritmaların güncellenmesi birkaç ayda bir yapılır veya nasıl çalışır?”

John Mueller, öncelikle Google’ın temel algoritmalarının neyle ilgilendiğini, yani web sayfalarının site sorgularıyla ne kadar alakalı olduğunu anlamaya çalışarak yanıt verdi.

John Mueller’in cevabı:

“Temel algoritma güncellemeleriyle, aslında arama sonuçlarının alaka düzeyinin nasıl olduğunu yeniden anlamaya çalışıyoruz.”

Mueller daha sonra beklemek zorunda olmakla ilgili ana soruyu ele aldı.

“Bu, bir sitenin farklı bir şekilde görülme şansı elde etmek için bir sonraki güncellemeyi beklemesini gerektiren bir şey değil. Bir şeyler üzerinde çalışmaya devam edilmesi gerekir ve zamanla işler gelişebilir.”

2000’lerin başlarında, Google güncellemeleri aylık olarak gerçekleştiğinde, bir sitenin site değişikliklerinin ödüllendirildiğini görmek için bir sonraki güncellemeye kadar bir ay beklemesi gerektiği doğruydu.

Mueller’in doğruladığı şey, Google’ın algoritmasının, dizinin tamamının sürekli olarak yenilendiği, sürekli yenilenerek çalıştığıdır.

Bir algoritma değişikliği yürürlüğe girdiğinde, diyelim ki bu, belirli bir özelliğe sahip incelemeleri teşvik etmek için “incelemelerin” sıralamasında bir değişikliktir, ardından dizin bu değişiklikler kullanılarak sürekli olarak yenilenir.

Dolayısıyla, bu değişiklikler nedeniyle sıralaması kaybeden bir site, bu eksik özellikleri kullanıcılarla alakalı olduğunu fark ettikleri için düzenlerse, siteleri bir sonraki güncellemeden önce eski konumlarını kazanmaya başlayabilir.

John Mueller, bir sonraki güncellemenin bir yayıncının yaptığı iyileştirmelerden birine veya daha fazlasına odaklanması durumunda o güncellemeyi beklemeden bir siteyi iyileştirmeye devam etmeyi öneriyor.

“Bir sonraki temel güncellememiz, çalıştığınız yönde daha büyük bir değişiklik yapabilir ve sitenizin performansında da daha büyük bir değişiklik görebilirsiniz. Genel olarak sitelerin değişikliklerin etkisini görmeye başlamaları için bir sonraki daha büyük güncellemeyi beklemesi gerekmez.

Bu bakış açısını özetlemek gerekirse, doğru şeyi yaptığınızı düşündüğünüz şeyler üzerinde çalışmayı bırakmamalısınız ve bu yönde çalışmaya devam etmelisiniz. Zaman içinde en azından bazı artan iyileştirmeler görmelisiniz.”

SEO İçin En Verimli 10 İçerik Tipi

Web sitelerini geliştirmeyi asla bırakmayın

İçeriği çeşitlendirmek, içerik iyileştirmeye yönelik en eski ve hala faydalı yaklaşımlardan biri.

Bazı siteler aynı tür içeriği yayınlarken belirli kalıplara takılıp kalabilir ve bu durum aynı şeyden bıkan takipçileri uzaklaştırabilir. Sitenin ilgili bir kitle demografisinden daha fazla trafik elde etmeyi kaçırmasına neden olabilir.

Çeşitlendirmenin amacı, farklı içerik biçimleri arasında dönüşümlü olarak hareket etmektir.

Her zaman ölümsüz içerik (evergreen content) ve geçici konuların bir karışımı, ayrıca görsel ağırlıklı makaleler, nasıl yapılır makaleleri, öğretici makaleler vb. gibi diğer makale türlerini çeşitlendirmek, bir sitenin daha geniş bir izleyici kitlesini çekmesine, çeşitli ihtiyaçları karşılamasına ve daha güçlü otorite sinyalleri oluşturmasına yardımcı olabilir.

Yeni ve ilgili kitleleri belirlemekte de yardımcı olabilir. İnsanların bir şeyler arama nedenleri, kullanıcı eğilimleri vb. sürekli bir değişim gösteriyor olabilir.

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...