Ana SayfaSEOSEO İçin En Verimli 10 İçerik Tipi

SEO İçin En Verimli 10 İçerik Tipi

-

Rand son birkaç hafta içinde yüzlerce SERP’i analiz ettikten sonra SEO İçin en verimli 10 içerik tipi belirledi ve belirli sorgular için hangi formatların uygun olduğunu sınıflandırdı. Bu yazımızda içerik türlerini, arama gayesini karşılamak için formatları nasıl kullanacağınızı, formatları doğru projelere nasıl uyarlayacağınızı ve genel stratejinizi nasıl geliştireceğinizi bulacaksınız.

Bu hafta, içerik türleri, SEO ile birlikte iyi çalışmaya eğilimli içerik biçimleri hakkında sohbet edeceğiz ve bir e-ticaret ürünü sayfası, bir iletişim sayfası veya bu tip şeyler hakkında değil de, özellikle içerik hakkında konuşacağım. Bunun nedeni, burada yapmak ve denemek istediğimiz şey, içerik stratejisi ve içerik pazarlaması yapanlardan ve potansiyel olarak hangi içeriği kullanmanız gerektiğini seçmekten bahsetmek.

Aslında son birkaç haftadır yüzlerce arama sonucunu analiz etmekle, içerik pazarlama parçalarının sıralandığı çeşitli türdeki arama sonuçları ve içerik pazarlama dünyasına uyacak parçaların türlerini belirlemeye çalışmakla bir sürü zaman harcadım.

Google’da üst seviyelerde düzenli olarak görünen 10 içerik biçimi

Bu listeyi 11 olmasına rağmen 10 içerik biçimi ekledim ancak 11 tanesinin özellikle hepsini tavsiye etmiyorum ve bu listelediğim maddeleri videonun altında görebilirsiniz. Bu 11 tane özelliğin hepsi için örnek URL’ye ve bu URL’nin sıralandığı bir arama sorgusu var yani bunların neye benzediğini anlamanız mümkün. Bu yüzden muhtemelen bu formatların çoğuyla aşina olacaksınız:

 1. Blog yazıları ve yayınları düzenli olarak güncellenebilir veya düzenli olarak yeniden yayınlanabilir yazılar. (örneğin. Live & Dare’s Benefits of Meditation (sıralama için Meditation Benefits)
 2. Kısa biçimli, unutulmayan içerik ve makaleler (örneğin Jim Collin’s Piece on Big, Hairy, Audacious Goals (sıralama için BHAG)
 3. Uzun yapılı makaleler (örneğin Wait But Why on the Fermi Paradox (sıralama için Fermi Paradox)
 4. Fotoğraf ve görsel galeriler, bu tür sıralamalarla çok karşılaştım (örneğin Right Hairstyle’s 100 Cool Short Hairstyles for Men/ (sıralama için men’s hair styles)
 5. Ayrıntılı ve bilgi açısından zengin bilgi listeleri (örneğin  Wareable’s Best Fitness Trackers of 2016 (sıralama için Fitness Trackers)
 6. İnteraktif araçlar ve içerikler, bunlar için iyi örnekler var (örneğin Zoopla’s House Prices Tool (sıralama için property prices)
 7. Kapsamlı kategori sayfaları, mutfak tasarımları ararsanız bu olurdu, Houzz’in çeşitli mutfak tasarım sayfalarına nasıl gidebilirsiniz ve bu sizi daha fazla içeriğe sokmak için aslında bir başlangıç noktası yani teknik olarak kendisi bir içerik oluşturan pazarlama parçası değil, sizi içeriğin parçalarına yönlendirir veya yönlendirebilir. (örneğin HGTV’s Kitchen Ideas (sıralama için kitchen remodeling ideas)
 8. Çok sayfalı kılavuzlar, Moz’un Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi gibi araçlar olmasına rağmen bizimde başka örneklerimiz var. (örneğin Bates University’s “Painless Guide to Statistics” (sıralama için statistics guide)
 9. Görselleştirilen veri veya karmaşık bilgiler. (örneğin CNN’s Election Results (sıralama için election results 2016)
 10. Video, Youtube veya belirli bir siteye gömülmüş videolar (örneğin  Whiteboard Friday itself (sıralama için Unique Content)

Sonra, aslında tavsiye etmediğim on birinci format arama sonuçlarında oldukça sık bulmama rağmen genellikle PDF veya Powerpoint olan resmi araştırma belgeleridir. Bu biçimleri önermememin nedeni aslında ayrıştırılması zor olması. Özellikle taşınabilir cihazlarda açılması zordur. Kullanıcı dostu değiller ve çoğu zaman iyi sıralamada olmalarının nedeni basitçe başka şeylerle de ifade edildiğinden kaynaklanmaktadır. Ancak içerik pazarlamacılarının bu alanlardan birine yatırım yaptığını gördüğünüzde, daha iyi, daha kapsamlı, daha kullanışlı ve daha kullanıcı dostu olan bu biçimlerin birinde bir belge hazırlayın, onlar daha iyi iş yaparlar ve daha iyi derecelendirilmeye meyillidirler.

Projeniz için hangi biçimi kullanmalısınız?

Bu, bazen Moz’da yapmamız gereken bir şey. SEO, web pazarlama bilgileri ve her türlü bilgi hakkında içerik oluştururken kendimize bu soruyu soruyoruz. Bu yüzden sana sormak istediğim ve elimde senin için birkaç ipucu olan üç çeşit soru var. Ama önce, şununla başlamak istiyorum:

Araştırmacının amacı nedir? Ne yapmaya çalışıyor?

Genelde konuşulan şudur, eğer bu gezinme veya işlem ise, parçaların içerik pazarlaması-türleri bu tür sorgular için doğru eşleşmeyebilir. Ancak bu bilgi amaçlıysa, internette gerçekleşen büyük miktardaki çoğu içerik pazarlama olan arama hedef için tasarlanmıştır. Çünkü bu insanların tepkisi şu şekilde olur: “Evet, sizin markanızı biliyorum ve şimdi sizi düşünüyorum.”

Bunların bir sürü farklı varyasyonları var. Aradığım şeyler şunlar:

 • Sorulara hızlı cevap
 • Farklı bilgi türlerinin veya farklı ürünlerin, farklı hizmetlerin, yapmak üzere olduğum bir eyleme cevap vermeyi seçebileceğim farklı yolların derin bir karşılaştırması.
 • Genel bir bakış
 • Ben tamamen merak ve entrikayla bilgi arıyordum. Biliyorsun bir tavşan deliğine indiğinde “Hey, Meg Ryan’ın şimdiye kadaroynadığı tüm filmleri bilmek istiyorum.” Sonra “Bir dakika, o da ne? Ben hiç öyle bir şey duymamıştım ve bana daha fazla bilgi edinmeme izin ver”. Bu yüzden merak ve entrika.
 • Mesleki ve bilimsel ilgiler
 • Çok kanallı keşif.

Bakın, diğer birçok bilgi sorgu türleri var. Asıl nokta insanların çoğu amaçlarına ulaşmak için hangi arama sorgularını kullandıkları sorusunu kendinize sormanızdır. Bundan sonra listeyi aşağıya doğru daraltarak daha iyi işler yapabilirsin. Dolayısıyla bunlardan beş veya altısı çıkarabilirsin ve bu soruyu cevaplandırdıktan sonra sadece aklında birkaç soru kalacaktır. Sonraki şu:

Arama sonuçları sayfasında gerçekten ne görünüyor?

Bu iki farklı yoldan bahsediyorum. Birincisi, daha önce gelenler hangi formatları kullanıyorlar? Bu bilgilendirici olabilir. Bu size ilham verebilir yada sizi diğerlerinden farklı olmak istemenize yönlendirir. Ayrıca, burada görünen SERP özellikleri açısından soruyorum. Şunlar hakkında konuşacakmıyız?

 • 10 mavi bağlantı ve reklam; çok çok eski moda fakat nadir değil mi bu günlerde? Yada resimlerde görünen arama dikeyleri hakkında mı konuşuyoruz? Bu da belki de düşündüğüm şeyi önermektedir…
 • Fotoğraflar veya görsel galeriler, belki veri veya karmaşık bilgiler görselleştirmesi, belki de bilgilendirici bir grafik veya daha olasılıkla yüksek kaliteli bir veri görselleştirme gibi. 
 • Bu haber mi? Bu durumda, belki Kısa biçimli bir makale veya uzun biçimli bir makale istiyorum.
 • Bunlar video mu? Bu durumda, bir video istiyorum.

Bunlara benzer şeyler:

 • Anında cevaplar, insanların soru sorması, ayrıntılı sonuçlar; bu bize bilginin karmaşıklığını ve ne kadar insan bunun detaylarına girmeye istekli olduğunu işaret ediyor. Ayrıca, bunun çok dişli bir eşleşme olabileceğini öneren insanlar ve çok sayfalı bir rehber veya kapsamlı bir kategori tarayıcısı güzel bir eşleşme olabilir. Eğer hazır bir cevap ise, muhtemelen kısa unutulmayan bir makale gerçekten iyi sonuç verebilir. ya da düzenli olarak güncellenen bir blog yazısı orada iyi iş görebilir.

Eğer şunu görürsem…

 • Site linkleri, haritalar veya yerler yada Google veya Bing’in widget’larından biri, Bu sizin için sorguyu esasen cevaplıyor, mesela bir hesap makinesi aramak veya uçuş fiyatlarını aramak, onlar cevapladı bile. Fırsatlar, pazarlama dünyasında gerçekten başarıya ulaşabilecek bir şeyler yapmak için oldukça zor olabilir. Seni başka şeyleri aramaya yönlendirebilirim.

İki grup (İzleyicilerim ve etkileyiciler/etkinler) arasında ne yankı uyandıracak?

Bu iki grup hakkında şu soruları sormanız gerekiyor. Şu anlama gelen:

 • Cihazın türü ve nereden aradığınız. Birileri bir mobil cihazdan arama yapıyorsa ve onlar hareket halinde olduğunu düşünebiliriz. Bu tür yapılan aramalar bilgilendirici bir maksat taşıyor anında bilgiye ulaşma ihtiyacı var, bu yüzden kısa formları göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Gelecek adına umut verici adımlar varsa ve durumun böyle olduğunu biliyorsanız, çok sayfalı kılavuz, kategori yönlendirmeli, etkileşimli araç ve içerik veya bu bilgileri kullandıktan hemen sonra harekete geçebileceğini gösteren detaylı bir liste gibi bir şey vermek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, bunun bir kişi olup olmadığını veya şu kişinin muhtemelen bir kişi olduğunu düşünmek istersiniz:

 • Yeni ve ilginç formatlar aramak. Hayran kalacakları ve onu keşfetmekten zevk alacakları formatlar oluşturmak.
 • Tanıdık ve güvenilir bir şey aramak. Yeni bir şey değil, onlar bu detayları düşünmüyor, sadece arama sorgularına cevap verip  bitiriyorlar.

Öneriler

Söyleyebilirim ki…

 • Yeni formatları görmezden gelme. Yani bunların bazıları geçmişte düşündüğünüz şeyler olmayabilir, onları görmezden gelme.
 • Sadece yeni olduğu için bir formatı kullanmaman gerektiğinin farkına varmalısın. Bu çok kötü bir fikir. Bir formatı izleyicileriniz için iyi çalıştığından ve  bütün işlevlerin hepsine hizmet ettiğinden dolayı kullanmalısınız.
 • Sıralamayı yapanlardan öğrenin.
 • Başkasının formatını kopyalaman gerektiğini söylemiyorum çünkü yapması kolay ve benzer. Tanıdık ve güvenilir olmasının sağlayabileceğiniz en iyi yol olduğundan emin olun.
 • İçerik formatlarına bakın ve onlardan rekabetçi bir avantaj elde etmenin yollarını arayın. Rakiplerinizin tamamı sadece blog gönderileri ve kısa ve uzun biçimli makaleler yapıyorsa, görsel bir galeri ile interaktif bir içerik parçası ve bir araç ile veya  görselleştirilmiş karmışık bir bilgi ile kazanabilirsiniz
 • Bu analizde çok anahtar sözcüklü bir yaklaşım kullanın. Yani ben “arayanların maksadı ne?” diye sorduğumda, sizden sadece tek bir anahtar kelime veya kalıbı göz önünde bulundurmanızı istemiyorum ayrıca sizden bir parça içerik ile sıralamayı umduğunuz tüm kelime ve kalıpları kullanmanızı istiyorum. Bu size arama sorguları için doğru içerik biçimini seçmenin en iyi yolunu ve doğru aramayı sitenize çekme hedefine ulaştıracaktır.

Sizin kullandığınız bazı formatları görmeyi dört gözle bekliyorum. Bazıları listede bile olmayabilir. Bu konuştuklarımızın harika örneklerinizi bizimle paylaşmak isterseniz kesinlikle görmekten mutlu oluruz.

KAYNAK: https://moz.com/blog/the-ten-types-of-content-that-work-best-for-seo-whiteboard-friday

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...