Ana SayfaSEOWordPress Sitelerin Uygulaması Gereken En İyi SEO İpuçları

WordPress Sitelerin Uygulaması Gereken En İyi SEO İpuçları

-

Trafik almayan, güzel ve gelişmiş bir web sitesine sahip olmanın mantığı nedir? Web sitesi sahibini trafiğin muazzam büyümesini mutlu eder. SEO aracılığı ile kusursuz ulaşılabilir bir siteye sahip olmak büyük bir beceri. Bununla birlikte göz alıcı olan bir web site, arama motoru optimizasyonu yapılmadıysa değerini bulamaz. WordPress Sitelerin Uygulaması Gereken En İyi SEO İpuçları başlığında sizler sitenize değer katacak ipuçları paylaşacağız.

Google, Yahoo ve Bing gibi bilinen arama motorlarının web tasarımı ve kullanılan fotoğraflara önem vermesi mükemmel bir arama motorunun optimize edilmiş bir web sitesi olmasını garantiye alma yönünde ilk adımdır. Bu neye odaklanmamız gerektiği konusunda kapsamımızı daraltır; anahtar kelimeler, alt etiketler, dosya ismi, bağlantılar, ve içerik. Peki dikkate alınması gerken bu bilgiyi arama motoru botlarının WordPress web sitenizi fark etmesi için nasıl kullanırsınız?

WordPress’de kullanılan varsayılan permalink ayarı, SEO için etkili bir yapıya sahip değildir. En iyi sonucu elde etmek için gönderi adı için URL’yi elle ayarlamak gerekir.

Her ne kadar (/%gönderiadı%/) ideal seçenek olsa da bazen /%kategori%/%gönderiadı%/ tercih edilir. Bununla birlikte ikinci seçenek, kategori içeriğinin optimizasyonu olmadığında çeşitli konularla sonuçlanabilir. WordPress için varsayılan ayarlar, tüm sayfalar için URL parametreleri ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu Google’ın önerilerine aykırıdır. Varsayılan ayarların değiştirilmesi, SEO için web sitenizin potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

Yeni eklenen mesajların ve sayfaların URL’lerin arama motorları tarafından dizine eklenmesi zaman alır. Bu sürecin hızını artırmak için WordPress, genel ayarlarda görülen bir özellik olan güncelleme hizmeti ekleme fırsatı sunar.

Arama motorları mümkün olan en kısa sürede güncellenemediği zaman periyodik olarak içerik eklemek gerekli değeri bulamaz. Sayfalarınızın dizine sahip olması, her web sitesi sahibi için en önemli şeydir.

URL dizini işlemi yapılmadan, herhangi bir arama sonucunda görünür olması mümkün olmayacaktır. Siteniz yeni ya da son haberlere dayandığı zaman daha kötü olur ve dizinleme yapılmadan önce zaman alır. İşletmenizin kaderini değiştirecek olan mükemmel organik arama fırsatlarında kayıpla sonuçlanabilir.

Başka bir kritik WordPress SEO taktiği medya ayarlarından yararlanılmasıdır. Medya ayarlarından en iyi şekilde yararlanmak için, uygun olan bütün küçük, orta ve büyük resim seçeneklerinin makul bir şekilde ihtiyaca göre düzenlemelisiniz. Varsayılan ayarları kullanmak, bazı gizli SEO avantajlarından yararlanma fırsatını kaçırmanıza neden olur.

Küçük resimler, tam boyutlarından daha küçük görüntülerin görünümünü yükseltir. Küçük resimler bant genişliği performansını genişletir ve yüklenen fotoğrafların sitenizdeki ekranların çoğuna uymasını sağlar. Sonuç, resim ayarlarındaki bu değişiklik büyük bir  görsel yüklemeden sonra yeniden boyutlandırılmasından farklıdır.

Yapabileceğiniz en kötü şey bir siteyi izleme olmadan yönetmektir. Uygun yazılımlar kullanılarak kaydedilen kritik trafik kayıtlarınız yoksa gelişim gösterip göstermediğinize dair hiçbir fikriniz olmayabilir. Google Analystics, performansınıza ilişkin gerekli ve alakalı veriler sunarak tüm süreci kolaylaştırır.

Tek yapmanız gereken basit bir Google Analystics profili oluşturmak ve daha sonra WordPress için Google Analystics izleme kodu ekleyerek yönergeleri izlemek. Bununla profilinizi WordPress’e bağlarken kopyalama ve yapıştırma ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Google Analystics’ten  en iyi şekilde yararlanmak için site aramanızı, Google Analystics profilinizde etkinleştirmeniz önerilir.

Google Analystics’i kullanmak, bir kullanıcının sitenizde geçirdiği ortalama süre gibi kritik verileri size sağlayabilir. Ayrıca arama motorlarından kazanılan trafik miktarını öğrenebilir, sonuçlara dayalı olan SEO kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz.

İşin daha da iyisi, Google Analystics 404-page hataların hızlı bir şekilde tanımlanmasına izin verir. Google Analystics’in WordPress sürümü, kullanıcı adlarına göre kullanıcıları izlemeyi mümkün kılar. En iyi SEO ajansları özellikle görüntülenme sayısının fazla olduğu e-ticaret siteleri için bunu önerirler.

WordPress siteleri için .xml site haritası eklentisi yüklemek önemlidir. Bu, sitenizdeki çeşitli sayfalar için bağlantıları yetkinliğini geliştirir ve sitenizdeki çeşitli sayfaların hızlı bir şekilde dizine eklenmesini sağlar. Site haritalarının kolay oluşturulmasını ve güncellenmesini sağlayan eklenti, Google XML site haritalarıdır. WordPress SEO by Yoast eklentisini kullanıyorsanız ayarlarda da site haritasını aktif olarak kullanabilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur? Ayarları Nasıl Yapılır?

İnsanların çoğu çok muhafazakar olduğu veya değişikliklerin sonucundan emin olamadığı için arama motorlarından en iyi şekilde yararlanmaz. Standart bilgi dağıtma yoluna bağlı kalırsanız, trafiğiniz belirli bir seviyeden yukarıya çıkamayacağı noktaya gelir. Normların ötesine geçmek ve trend konulara yönelmek, SEO uygulamalarını geliştirmeniz en iyi performansı almanıza ve sitenizi daha iyi bir konumda yer almasını sağlar Bu özellikle az yazılan veya detayları pek paylaşılmayan niş konularda güncel gelişmeler hakkında basit yazılar yazarak sitelerindeki trafiği yükseltebilen WordPress bloggerları için önemlidir. Bir süre sonra, yazım şeklinizde ya da yazının yapısında değişiklikler yapmanız ve mümkün olan sonuçları gözlemlemeniz gerekir. Ölçüm için önemli değişiklikler yapmayı her zaman aklınızda tutmalısınız.

Eklenen yeni içerik trafikte önemli bir atışa neden olduysa, fazladan içerik üretilmesi için daha fazla enerji harcanmalıdır.

Arama motoru sayfalarında üst sıralara yerleşebilmek için içeriğinizin mükemmel olduğundan emin olmalısınız. Uzun ve yüksek seviyede optimize edilmiş sayfalara sahip web siteleri arama motoru sayfalarında daha yüksek sırada yer almaya meyillidir. Birçok arama motoru uzun ve detaylı gönderileri tercih eder Sebep basittir; kullanıcılar bunu sevmektedir. Bu nedenle en iyi makalelerinizin ayrıntılı olması ve doğru anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Bununla birlikte incelemeler gibi genişletilemeyen gönderiler ve kısa makaleler uzatılmamalıdır.

Bu sadece uzunluk ile ilgili bir durum değil. İçeriğiniz iyi araştırılmış ve doğal bir çekiciliğe sahip olmalıdır. Makalenize daha ince ayrıntılar koymalısınız. Biraz araştırma yapın ve sitenizi ilgili bilgi kaynaklarına link verin. Araştırma yapılara yazılan bir yazıda kullandığınız kaynaklara link vermeniz orada tutulan bilgilerin güvenilirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorunuzun sıralamalarını da yönlendirir çünkü backlink temel sıralama faktörlerinden biridir.

WordPress sitenizin önemli arama motorlarında sıralamalarının yüksek olması, insanların çoğunun algıladığı kadar üst seviyede zorunda değildir. İhtiyacınız olan Google Analystics’i benimsemek, varsayılan medya ayarlarını değiştirmek, güncelleme hizmetlerine odaklanmak ve içeriğinizin kalitesini artırmak gibi basit idealist adımlardır!

KAYNAK: http://positionly.com/blog/wordpress-seo-tips

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?