Ana SayfaTasarımAvoid a character set in the meta tag çözümü

Avoid a character set in the meta tag çözümü

-

Site analiz ve hız testi araçlarında karşımıza çıkan önemli hatalardan olan Avoid a character set in the meta tag hatasının çok basit adımlar ile çözüme kavuşturacağız. Sitenizin karakter setinin yanlış girilmesi veya girilmemesi sonucu oluşan bir hata olduğu için ön plan ve arka plan olmak üzere düzeltmek için iki farklı yol var.

Character Set Nedir?

İnternet Tarayıcılarının siteleri yazıların bozulmadan göstermek için kullandığı uluslararası standardı olan karakter listesine karakter seti denir.

Karakter setleri arasında en çok kullanılan UTF-8 setidir. Belirlediğimiz bu karakter seti tarayıcının kullanıcıya siteyi nasıl göstereceğini belirliyor.

Örnek popüler karakter setleri

ASCII: Alfabedeki büyük ve küçük harf, 0-9 arası sayıları ve bazı özel karakterleri içerir.
ISO-8859: Uluslararası karakterleri içeren genişletilmiş bir ASCII sürümüdür.
UTF-8: Dünya’nın en çok kullanılan karakter setidir. İşaretleyici dil olan HTML-5 in varsayılan karakter setidir. En çok kullanılan karakter seti olmasının sebebi ASCII ve ISO-8859 gibi karakter setlerinde bulunan sorunları çözebilmiş olmasıdır.

Anahtar kelime eşleme SEO performansını arttırmak için nasıl kullanılır?

Avoid a character set in the meta tag sorunu nasıl çözülür

Tüm sitenin tarayıcıda nasıl gözükeceğini belirleyen karakter setidir. karakter setiniz tarayıcılara iletilmezse sitenizde bozulmalar olacaktır. Bu karakter setinizi tarayıcıya iki farklı yöntem ile iletebilirsiniz, birincisi sunucu taraflı diğeri ise web taraflıdır. Şuan UTF-8 Dünya’nın her yerinde kullanılan standart hale gelmiş gibi dursa da halen farklı setleri kullanan eski tarayıcılar mevcut. Ancak tarayıcı kullanım oranlarına göre hareket etmemiz gerekiyor ki büyük çoğunluğu yakalamak gerekiyor.

PHP kullanarak karakter seti hatası çözümü

Bu kodu PHP dosyanızın en üst kısmına yerleştirerek PHP kullanarak Avoid a character set in the meta tag sorununu çözmüş olursunuz.

header("Content-Type: text/html; charset=utf-8");

Apache sunucularda karakter seti hatası çözümü

Apache sunucularda .htaccess dosyasına ekleyeceğimiz karakter seti kodu ile Avoid a character set in the meta tag sorununu çözmüş olursunuz.

AddType 'text/html; charset=UTF-8' html

HTML dosyalarda karakter seti hatası çözümü

Kullanımı en basit yöntem HTML düzenlemesidir. Sitenizin üst kısmında bulunan <head> </head> kodları arasına yerleştireceğiniz meta kodu ile sorununuz çözüme kavuşacaktır. Bu yöntem işe yaramaz ise verdiğim ilk iki çözümü uygulamanız gerekmektedir. Sunucu tarafı daha baskın kalabiliyor karakter seti hatalarında.

<meta charset="UTF-8">

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...