Ana SayfaSEOAnahtar kelime eşleme SEO performansını arttırmak için nasıl kullanılır?

Anahtar kelime eşleme SEO performansını arttırmak için nasıl kullanılır?

-

Anahtar kelime eşleme (keyword mapping), her sayfayı bir hedef anahtar kelime kümesine atama işlemidir. Son zamanlarda nelerin değiştiğini ve anahtar kelime eşleme SEO performansı ilişkisini öğrenin.

Anahtar kelime eşleme, bir nevi arama amacını karşılamanın gizli sanatıdır. Arama amacı, düz mantıkla birisinin öğrenmek istediği bir şey için Google’da arama yapmasının nedenidir.

Anahtar kelime öbeği, arama çubuğuna girdikleri kelimelerdir.

Arama amaçlarına en iyi yanıt siz verirseniz, Google sizi en alakalı bulacak, hedeflediğiniz sıralama ve trafikle sizi ödüllendirecektir.

Anahtar kelime eşleme (Keyword Mapping) nedir?

Anahtar kelime eşleme, her sayfayı bir hedef anahtar kelime kümesine atama işlemidir.

Google sıralama almak için her URL’nin optimize edilmesi ve hedef anahtar kelimelerle alakalı olması gerekir.

Bugünün hedef anahtar kelime kümesi, normalde sayfanın konusunu net bir şekilde tanımlayan ana anahtar kelimeden (odak anahtar kelime) ve bir dizi anahtar kelime varyasyonundan ve destekleyen anahtar kelimelerden oluşur.

Anahtar kelime eşleme neden önemlidir?

Son zamanlarda neler değişti ve anahtar kelime eşleme, 2021’deki SEO başarınızla neden alakalı?

Viola Eva, paylaştığı örnekte bir yazılım müşterisinin kısa süre önce 4. çeyrekte başarı hedeflediği sayfalarından Ağustos 2020’de yayınlanmış bir yazı ile ilk sayfaya geldiğini paylaştı.

Ana anahtar kelime Kasım 2020’de 2. sırada yer alıyor ve organik trafik almaya devam ediyor.

Sizce bu sayfa kaç tane destekleyici anahtar kelime ve varyasyonda sıralanıyor?

Kısaca: Sayfanız için yüzlerce destekleyici anahtar kelime sıralaması olabilir.

Alt başlıkları planlama ve destekleyici anahtar kelimeler

Burası aslında hızla yukarı çıkmanın sebebi. Anahtar kelime eşlemenin bu kadar önemli olmasının nedeni de budur.

Neden?

Bu blog yazısı, bir konu (işletme, yönetim) hakkında eğitici bir blog yazısıdır.

Bugün sıralanan destekleyici anahtar kelimeler aşağıdakiler gibi varyasyonları içerir:

 • [Konu] nedir
 • [Konuyu] tanımla
 • [Konu] tanımı
 • [Konu] hedefi
 • [Konu] yönetimi
 • [Konu] örnekleri
 • [Konu] ilkeleri
 • [Konu] stratejisi
 • [Konu] sistemler
 • [Konu] en iyi uygulamalar

Kısaca: Makale, konuya yeni başlayan birinin aklına gelebilecek her soruyu kapsıyor.

Benzer bir örnek, Toggl tarafından yazılan zaman yönetimi ipuçları hakkındaki bu makaledir. SEO aracınızda kontrol ederseniz. 1.600 anahtar kelime arama sonuçlarında yer aldığını ve 400’den fazla anahtar kelimede ilk sayfada sıralanır.

Bu alt başlıkları, uzun biçimli tek bir kılavuz yerine bir makale serisinde ele almak ister miydiniz?

Cevabınızın evet olduğunu düşünerek, muhtemelen arama amacını ve güçlü bir sıralama fırsatını kaçırır mıydınız?

Daha da kötüsü, bir grup makalelerinizin aynı anahtar kelimeler için savaştığı, böylece hiçbir makalenin sıralamada yer alamadığı veya sıralamaların her zaman gelişmediği bir anahtar kelime yamyamlığı yaratır mıydınız?

Anahtar kelime yamyamlığı görünümü

Sol tarafta sıralama pozisyonunu görüyorsunuz. En üstte 1. en altta 200. sıra yer alıyor. Her renk aynı web sitesinde ayrı bir sayfadır ve o sayfanın zaman içindeki sıralama gelişimini gösterir.

Bu grafikte görüldüğü gibi Google, hangi sayfanın en alakalı olduğuna karar veremediği için sıralama sayfası sürekli değişiyor. Dağınık bilgiye sahip sayfalar, sabit bir yer edinemeden dizine girip çıkıyor.

Bu dalgalanmalar sıralama değişikliklerine sebep olur ve organik performansınıza zarar verir.

Son olarak, anahtar kelime eşleme SEO açısından önemlidir çünkü Google, arama amacını ve arama amacını karşılamak için gereken ilgili alt konuları anlamada gittikçe daha iyi hale gelmektedir.

“Zaman yönetimi ipuçları” için ilk arama motoru sonuçları sayfası, tek bir kılavuzda tüm alt konuları kapsayan uzun biçimli bilgilendirici makalelerle dolu.

Content Harmony’den Kane Jamison, “Amaç… Google’ın, kullanıcının amacı hakkında bildiklerine dayanarak Google’ın kullanıcılara sunmak istediği içerik türünü anlamak,” diyor.

Hedef anahtar kelimenizi tek başına eşlemek SEO için yeterli değildir.

Konuyu tam olarak ele almak ve arama amacını karşılamak için gerekli olan destekleyici anahtar kelimeleri anlamak için arama sonuçlarında ilk sayfaya ciddi zaman ayırın.

Anahtar kelimeleri birçok sayfaya yaymaktan ve rakip makaleler oluşturmaktan kaçının ve çabalarınızı, arama amacını ve arayan kişinin ihtiyaçlarını gerçekten karşılayan harika, her zaman yeşil içeriğe (evergreen content) zaman harcayın.

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

Anahtar kelime yamyamlığını önleme

Bir sürü benzer anahtar kelimeniz ve alt başlıklarınız varsa ve bunların aynı sayfaya mı yoksa farklı sayfalara mı eşlenmeleri gerektiğine karar veremiyorsanız ne olur?

Bunu anlamanın nitel yolu (araçlar olmadan) arama sonuçlarında ilk sayfayı incelemektir. Tarayıcınızda “gizli mod”a gidin ve farklı anahtar kelime varyasyonları için arama sonuçları sayfalarını karşılaştırın.

Aynı veya çok benzer arama sonuçlarını bulursanız, anahtar kelimeyi aynı sayfayla eşleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Arama sonuçları kökten farklı görünüyorsa ve rakiplerinizin farklı anahtar kelime varyasyonlarını kapsayan açıkça farklı sayfaları varsa, bu size bunların farklı URL’lerle eşleştirilmesi gerektiğini gösterir.

Bunu Ahrefs gibi bir SEO aracı kullanarak da yapabilirsiniz.

Ahrefs’in Keyword Explorer (Anahtar Kelime Gezgini), “Traffic Share By Pages (Sayfalara Göre Trafik Paylaşımı)” adlı bir işleve sahiptir.

Anahtar Kelime Gezgini’ne çok benzer iki hedef anahtar kelime girelim:

 • “time management (zaman yönetimi)”
 • “time management tips (zaman yönetimi ipuçları)”

İlk 10 arama sonucundan 8’inin bu iki anahtar kelimeyi aynı sayfada hedeflediğini görebilirsiniz.

Şimdi şunları kontrol edelim:

“time management hacks (zaman yönetimi hack’leri)”
“time management skills (zaman yönetimi becerileri)”

“Zaman yönetimi becerileri” ile ilgili sayfaların “zaman yönetimi hackleri” olarak sıralama eğiliminde olmadığını görebilirsiniz.

Bu, iki konu için iki sayfa oluşturmanız gerektiğini gösterir.

Muhtemelen hackler ve kısayollar arayan insanlar farklıdır, beceride ustalaşmak isteyen insanlardan farklı ihtiyaçları ve arama amaçları vardır.

Formül: Arama amacını karşılama + harika anahtar kelime eşleme = başarılı sıralama şansı en yüksek olan hedeflenen sayfaların formülü budur.

Özet: Anahtar kelime eşleme SEO performansına katkıda bulunur

Sıralandıkları anahtar kelime sayısını görmek için en iyi performans gösteren sayfalarınızdan bazılarını SEO aracınıza girin. Yüzlerce arama kelimesi olacaktır.

Ardından, anahtar kelime eşlemenizin çok sıkı olduğundan emin olmak için içerik planlarken anahtar kelime yamyamlığını kontrol etme alışkanlığı edinin.

KAYNAK: SEJ

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...