Ana SayfaSEOAnahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

Anahtar Kelime Yamyamlığı (Keyword Cannibalization) Nedir?

-

Anahtar kelime yamyamlığı, bir sitenin aynı odak anahtar kelimesine sahip birden fazla sayfaya (genellikle istemeden) sahip olmasıdır. Anahtar kelime yamyamlığı nedir konusunda çoğu zaman sonradan bilgi sahibi olan web site sahipleri, durumu düzeltmeye çalışır. Bu konuda en çok yaşanan sorunlardan birisi de mevcut anahtar kelimede, asıl sayfanın ya da yazının sıralamada geride kalmasıdır.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir? Zararları Nelerdir?

Anahtar kelime yamyamlığının en olumsuz etkisi, sıralamada istenilen yere gelinememesidir. Kişiler, aynı anahtar kelime ile birden fazla içerik yazdığında Google tarafında soru işaretleri oluşabilir. Yaşanan bu karışıklıkta ise istenen sonuçların elde edilmesi çok mümkün olmayacaktır. Öyle ki Google, belirli kriterlere göre sitenizi ve içeriklerinizi incelerken aynı anahtar kelimeye sahip sayfa ve içeriklerde, hangisinin daha değerli olduğunu, hangisinin ön plana çıkarılması gerektiğini doğru olarak tespit edemeyebilir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nasıl Tespit Edilir?

Anahtar kelime yamyamlığı, içeriği az olan siteler için kolayca fark edilebilir. Fakat içerik sayısı arttıkça site kontrolünü yapmak da zorlaşacaktır. Bu tip durumlarda Screaming Frog gibi bir araç kullanabilirsiniz. Screaming Frog ile dışa aktarmayı Excel üzerinden yaparsanız, belirli bir konu hakkında kaç içeriğin olduğunu görebilir, filtreleme ve sıralama gibi araçları kullanabilirsiniz.

Keyword Phrase Nedir? Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Anahtar Kelime Yamyamlığı Sorunu Nasıl Çözülür?

Web site yöneticilerinin bir içerik planlamasına sahip olması ve hedef anahtar kelimelerini belirleyerek bu yönde çalışması, en etkin yöntemdir. Bu tip durumlarda Anahtar Kelime Yamyamlığı gibi bir sorun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşük olacaktır. Bununla birlikte, durumun fark edilmesi halinde alınabilecek önlemler de mevcuttur.

  1. Eski İçeriği Birleştir ve Güncelle

Eski içeriği güncellemek, Google’da beklenti üzerinde bir etki yapabilir. Aynı anahtar kelimeler ve konular üzerinde iki içeriğiniz varsa, daha iyi olanı seçin. Diğer yinelenen içerikten birleştirilmeye değer herhangi bir bölüm varsa onu da yazıya ekleyerek daha derin bir içeriğe sahip olun. Güncelleme tamamlandıktan sonra ise 301 ile eski URL’yi diğer adrese yönlendirmeniz yeterli olacaktır.

  1. En Kötü Sürümü Sil

İçerik anlamında zayıf bir sayfanız varsa, onu çöp kutusuna atabilirsiniz. İdeal kitlenize göstermeye değmeyecek bir içerik, size bir şey katmayacaktır. 301 yönlendirme gibi sildiğiniz içerik için link durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

  1. Canonical Etiketi

Canonical etiketi, kopya sayfalarda asıl sayfanın hangisi olduğunu göstermenin bir yoludur. Bu etiketi kullandığınızda sayfayı silmeye gerek kalmadığı gibi Google, yönlendirme yapılan sayfayı ön plana alarak, ilgili anahtar kelimede o sayfayı öne çıkarmaya çalışmaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...