Ana SayfaSEOAnahtar kelime ağırlıklı başlıklar Google yönergelerine aykırı mı?

Anahtar kelime ağırlıklı başlıklar Google yönergelerine aykırı mı?

-

Google’ın önemli yüzlerinden olan John Mueller, Google Search Central SEO canlı yayınında anahtar kelime ağırlıklı başlıklar ve açıklamalar hakkında bir değerlendirme yaptı. John Mueller, aygın bir uygulama olan anahtar kelime ağırlıklı başlıklar ve açıklamalarla ilgili bir yanlış anlaşılmayı açıklığa kavuşturdu.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Anahtar kelime ağırlıklı başlıklar ve açıklamalar sorun yaratır mı?

Bu kritik konu, geçen hafta düzenlenen Google Search Central SEO canlı yayınında ele alındı. Bir SEO uzmanının Mueller’e, küçük işletmelerin başlıklarını ve açıklamalarını ticari anahtar kelimelerle doldurduklarını, bunu yapmamalarını tavsiye ettikten sonra bile sürekli görmeye devam ettiği söylemesi ile başladı.

Brighton’daki bir çiçekçinin “düğün çiçekleri Brighton, cenaze çiçekleri Brighton, yıldönümü çiçekleri Brighton, doğum günü çiçekleri Brighton” vb.

SEO uzmanı konuşmasının sonunda Mueller’e bu durumun estetik açıdan doğru görünmediğini ancak bu tür başlık ve açıklamalara sahip sayfaların arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması alışılmadık bir durum olmadığını söyledi.

Bu açıklamaların ardından SEO uzmanının John Mueller’e anahtar kelime ağırlıklı başlıkların ve açıklamaların arama sonuçlarında neden bu kadar yaygın olduğu ve Google’ın web yöneticisi yönergelerine aykırı olup olmadığını sordu.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Mueller anahtar kelime yoğun başlıkları ve açıklamaları yorumladı

Mueller, kelimeleri küçümsemeden, bir sayfanın meta başlığını ve açıklamasını anahtar kelimelerle doldurmanın Google’ın kurallarına aykırı olmadığını söylüyor. Google’ın sorunlu olduğunu düşündüğü bir şey bile değil bu durum.

Başlıkların ve açıklamaların anahtar kelimelerle doldurulması sayfanın gerçekte neyle alakalı olduğunu anlamayı zorlaştırabileceği doğru ama Google’ın bu uygulamayı önerdiği anlamına gelmez.

Mueller, bir sitenin bu başlıkları ve açıklamaları yeniden yazarak görmeyi umabileceği en büyük iyileştirmenin daha iyi bir tıklama oranı olduğunu söylüyor. Tıklama oranını artırmak için sürekli olarak daha iyi meta etiketler yazılmasını tavsiye ediyor ancak sıralamaları iyileştirmek için bunu yapmayı asla önermiyor.

Şöyle diyor:

“Web yöneticisi kurallarımıza aykırı değil. Sorunlu olduğunu söyleyebileceğimiz bir şey değil. Bence en fazla, alaka düzeyini biraz daha iyi anladığımız için, daha uygun bir başlığa sahip olsaydınız işleri geliştirebileceğiniz bir şey.

Ve bu bağlamda bir başlıkla ilgili en büyük gelişme, kullanıcının gerçekte aradığı şeyle eşleşen bir başlık oluşturabilirseniz, o zaman bir arama sonucunu tıklamaları biraz daha kolay çünkü “oh bu gerçekten aradığımla eşleşiyor. “

Oysa “çiçek teslimatı Brighton” arıyorsanız ve arama sonuçlarında başlık olarak “çiçekler, yeşil çiçekler, sarı çiçekler, Brighton …” ve yakındaki tüm şehirleri görürsünüz. Buna bakıp şunu diyebilirsiniz: peki bu bir SEO sonucu mu? Yoksa bu gerçekten iyi bir iş çıkaracak ve benim için güzel çiçekler hazırlayacak bir yer mi? “

İşte bu, sıralamayı iyileştirmekten çok tıklama oranını iyileştirme meselesi olduğunu düşündüğüm bir şey. Ve aynı sıralamayla, insanlar sitenizin daha alakalı olduğunu fark ettikleri için daha yüksek bir tıklama oranı elde ederseniz, o zaman bu iyi bir şeydir. “

Mueller, başlıklar ve açıklamalar için odaklanmayı öneriyor

Mueller, başlıkları ve açıklamaları anahtar kelimelerle doldurmanın yaygın bir taktik olduğunu biliyor ve bunun, Google arama sonuçları için sıralama faktörleri olan başlık ve açıklamalardaki anahtar kelimelerden kaynaklandığını biliyor.

Bu durum site sahiplerinin her anahtar kelimeyi oraya koyması gerektiği anlamına gelmez. Mueller daha odaklı bir yaklaşım öneriyor. Daha fazla tıklama alan bir başlık veya açıklama yazmak, bir grup anahtar kelimeyi doldurmaktan daha önemlidir.

“Bu gerçekten yaygın bir taktik. Ayrıca, sıralama sistemimizin bir parçası olarak başlıklarda anahtar kelimeleri kullandığımızı söylüyoruz ve insanlar ah evet, tüm anahtar kelimeleri başlıklarıma eklemem gerekiyor ve sonra böyle bir şey elde edersiniz. Yani sırf sıralama için kullanılmaları, her şeyi oraya koymanız gerektiği anlamına gelmez.

Bazen daha büyük özelliğin, sıralama etkisinden çok aramadan elde edilen tıklama oranı olduğunu düşünüyorum. Özellikle küçük işletmeler için, arama sonuçlarında pek çok yerde görünme şansı çok fazla değildir, çünkü muhtemelen bölgesel alana daha fazla odaklanmışsınızdır ve gerçekten iyi, işinizle eşleşen bir başlığa sahipsinizdir. Bu, tüm anahtar kelimelere sahip olmaktan çok daha önemli. “

Aşağıdaki videoda Mueller’in tam cevabı izleyebilirsiniz:

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...