Ana SayfaSEOGoogle Yapısal Veri Test Aracı Yeni Alan Adında Devam Ediyor

Google Yapısal Veri Test Aracı Yeni Alan Adında Devam Ediyor

-

Google arama sonuçlarında zenginleştirilmiş sonuçlar vermek için yapısal verileri kullanıyor. yapısal verileri ise test etmek için bizlere test aracı sağlıyordu. Test aracını gün geçtikçe güncelleyerek yeni zenginleştirme türlerine uygun hale getirdiler şuan ise daha büyük ve açık standartlara uygun hale getirmek için çalıştıklarını belirtiyorlar.

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Aralık 2021 tarihinde schema.org topluluğuna yönelik yeni bir alan adına taşınacağını duyuran Google bu taşınma sayesinde Microsoft, Yahoo, Yandex ve diğer arama motorlarının anlayacağı ortak bir zenginleştirilmiş veri kullanacak. Bu sayede SEO uzmanları ve web yazılımı geliştiren kişilere her arama motoru için ayrı yapılandırılmış veri uğraşından kurtulacak. Kurucularından olduğu Schema.org topluluğunu geliştirmek için uzun zamandır çalışan Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex zenginleştirilmiş veri kullanan site sayısı arttıkça ortak kullanım konusunda daha somut adımlar atar hale geldiler. Ancak halen kendilerine özel geliştirdikleri zenginleştirilmiş içerik işaretlerinin ortak kullanıma uygun olmadığı için bazı durumlarda yine firma olarak bireysel davranıyorlar.

Google schema.org topluluğuna adaptasyon için daha önce desteklediği yapısal veri işaretleme aracı olan data-vocabulary.org desteğinin 29 Ocak 2021 tarihinde bırakılacağını bu işaretlemelerin schema.org aracına göre yeninden düzenlenmesi gerektiğini duyurdu.

Yayından kaldırıldı ve geri getirildi

Google’ın daha önce webmaster tools hizmetinin içinde bulunan yapısal veri test aracı kullanımdan kaldırılmıştı. Bunun sebebinin ise schema.org adresine tam anlamıyla taşınma olduğunu düşünüyoruz. Ancak kullanıcıların tepkileri ve schema.org adresinde yapılacak testin Google’ın bazı zenginleştirilmiş verileri test edemeyeceği için bu aracı yenileyerek yeni bir adrese taşıdılar. Google’ın yeni test aracının adresi ise https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/?hl=tr oldu. Google yapısal veri test aracı ile bu adresten test edebilir ve uygunluğunu kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Bu araç ile sadece Google’ın destek verdiği işaretlemeler için test yapabilirsiniz, diğer arama motorlarının kendine özel işaretlerine destek vermeyecek. Diğer arama motorları için Nisan 2021 tarihinde açılacak olan schema.org adresinde bulunan aracı kullanabilirsiniz.

Yapısal veri test aracı nisan ayında yeni yerine geçiyor

Taşınma Nisan 2021 olarak planlanıyor ve schema.org artık analiz için ana site olacak. Google’ın zengin arama sonuçlarını kontrol etmeyecek olan araç sadece ortak standartlara uygun zengin arama sonuçlarını test edecek. SEO uzmanları ise Google’ın kendi araçlarını test için kullanmaya devam edecek.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...