Ana SayfaSEOGoogle, Çok fazla reklam içeren sitelere nasıl davranıyor?

Google, Çok fazla reklam içeren sitelere nasıl davranıyor?

-

Google çalışanı John Mueller, arama sonuçlarında sitede bulunan reklam sayısının arama sonuçlarına etkisinin olup olmadığını canlı yayın aracılığı ile yöneltilen soruya cevap vererek reklam yoğunluğu konusunda site yöneticilerini bilgilendirdi.

Reklamların arama sonuçlarına etkisi John Mueller’ın “Google Arama Merkezi” canlı yayınında yöneltilen soru ile konuya açıklık getirdi. Soruda “Çok fazla reklam bulunduran sitelerin arama sonuçlarında kötü bir arama deneyimi oluşturuyor. Google bu siteler ile nasıl başa çıkıyor?”

Kullanıcı deneyimini etkileyecek şekilde reklam barındıran siteler hakkında John Mueller’a yöneltilen bu soruya yoğun reklam konusunda arama sonuçlarını etkileyen birkaç faktörü söyleyerek dolaylı yoldan cevap verirken bazı aşırı durumlarda ise aramadan çıkarılabileceğini dile getirdi.

Yine de Google arama yönergelerini açıkça ihlal eden sitelerinde dizinde tutulabileceğini ancak belirli durumlarda sonuçlarda gösterileceğini belirtti.
Bu durumlar ise her ne kadar deneyimi kötü olsa da içerik ve arama sorgusu eşleştiğinde üst sıralarda bile gösterilebileceğini bunun sebebi ise kullanıcının site adresi veya başlığı ile arama yapmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Mueller Google güncellemelerine yönlendirdi

Google’ın geçtiğimiz dönemlerde yaptığı algoritma güncellemeleri ve Mayıs 2021 güncellemesine işaret etti.

  • Sayfa Düzeni Algoritması: Sitenin üst kısmında aşırı reklam bulunan siteleri etkileyen algoritma 2012 yılında yayınlandı.
  • Sayfa Hızı Algoritması: Aşırı reklam bulunması nedeni ile geç açılan siteleri etkileyen bu güncelleme 2018 yılında yayınlandı.
  • Önemli Web Verileri: Ziyaretçiler için kullanıcı deneyimini eksi yönde etkileyen siteleri etkileyecek bu güncelleme Mayıs 2021 de yayınlanacak. Reklamlar kullanıcı deneyimi konusunda büyük bir paya sahip.

Yeni Google sıralama kriteri: Önemli Web Verileri

Bu algoritmalara göre şöyle yorum yapabilirim;

Sayfa düzeni algoritmasına göre sitenizin açılışta göründüğü kısmı yani üst kısmı reklama boğmamak gerekiyor. Ziyaretçi siteye girer girmez reklam alanları ile karşılaşmaması gerekiyor bu aynı anda açılış hızını da büyük ölçüde etkiliyor.

Sayfa hızı algoritmasına göre ise olay daha etkili. Reklamlar gün geçtikçe gelişiyor ve video, JS gibi etkileşimli reklamlar ortaya çıktıkça yükleme hızlarına etkileri arttı. Çok fazla reklam eklendiği zaman sitenin yüklenmesinde büyük gecikmeler yaşanabiliyor.

Core Web Vitals güncellemesine hazırlanmamız için uzun zamandır bilgiler yayınlayan Google gelecek güncelleme ile kullanıcı deneyimini üst plana çekecek. Konumuzu ilgilendiren kısım ise site hızı konusu reklamların sitenizin hızını etkilememesi gerekiyor. Reklamları ise kullanıcı deneyimini negatif yönde etkilemeyecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...