Ana SayfaSEOGoogle gibi getir aracı geri geldi

Google gibi getir aracı geri geldi

-

Uzun süre önce kullanım dışı olan “Google Gibi Getir” aracı yeniden aktif hale geldi. Google tarafından yapılan duyuruda yeni yerinde yeniden aktif olan araç SEO yöneticilerini sevindirdi.

Google tarafından yıllar boyunca web yöneticilere sunduğu “Google Gibi Getir” aracı çok işimize yarıyordu. Yeni yayınlanan sayfaları el ile ekleyebildiğimiz veya Google botlarının dizine eklemedikleri sayfaları eklemek için kullanılan araç Arama konsolundan kaldırılınca büyük tepkiye yol açmıştı. Kaldırıldığı günden bu yana bu konuda açıklamada bulunmayan Google arama merkezi yöneticileri sürpriz bir açıklama ile yeni yöntemi ile duyuruldu.

Google eski içeriği kaldırma aracı güncellendi

Arama konsolunda tasarım değişikliğine giderken bazı araçlar kaldırıldı yada yeni sisteme uygun şekilde tasarlanarak yer değiştirildi. Google gibi getir aracı ise bu araçlara dahil oldu. Daha önce farklı bir şekilde çalışan araç artık kullanımı daha kolay hale geldi. Kolaylıkların yanı sıra sayfa ile ilgili daha fazla detayı karşımıza çıkartıyor.

Yeni Google Gibi Getir nasıl kullanılır?

Google arama konsolu aracına girdiğimizde üst kısımda bulunan denetleme aracını kullanarak Google dizininde bulunmayan sayfalarınızı arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu bölüme eklenmesini istediğiniz sayfanın linkini giriyorsunuz ardından eğer link Google dizininde yok ise alttaki görseldeki sonuç karşımıza çıkıyor. Bu adımda ise “Dizine Eklenmesini İste” diyerek talep oluşturuyoruz.

Talep oluşturulduktan sonra ise tarama sırasına alınan sayfamız kısa süre sonra arama sonuçlarına ekleniyor. Bazen sıraya alınan işlemler uzun sürebiliyor bunu da belirtmemde fayda var. Hemen eklenmesini istediğiniz içeriği çok fazla göndermeniz bu işlemde önceliği değiştirmeyeceğinide unutmayın.

Google Gibi Getir Aracı neden önemli?

Google botları bazen sayfaları atlayabiliyor ve bunları manuel olarak eklememiz gerekebiliyor. Ancak en önemli kısmı ise anlık içerik üreten sitelerin içeriklerinin canlılığı çok uzun sürmeyebiliyor anlık popüler olan bir sorguda yayınlanan içerik Google botları siteye uğramadan popülerliğini yitirebiliyor. Bunun gibi durumlarda potansiyel ziyaretçiyi kaçırmamak için manuel olarak ekleme yapmak oldukça etkili oluyor. Google gibi getir aracı kaldırıldığı zaman bu tür içerikler üreten sitelerin çoğunluğu zarar gördü. Devamlı içerik yerine anlık gündem içeriği ürettikleri için belirli bir düzende olmayan sitelere Google botları her zaman siteye uğramıyor.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...