Ana SayfaSEOGoogle eski içeriği kaldırma aracı güncellendi

Google eski içeriği kaldırma aracı güncellendi

-

Google Search Console’daki eski içeriği kaldırma aracı güncellemesi ile birlikte daha sezgisel bir kullanıcı arayüzüyle güncelleniyor. Google Search Console, site sahiplerinin sahip olmadıkları URL’lerin kaldırılmasını talep etmelerine olanak tanıyan eski içeriği kaldırma aracını güncelliyor.

Google Search Console’un içerik kaldırma aracıyla (remove content tool) karıştırılmaması gerekir, eski içeriği kaldırma aracı tamamen farklı kullanım durumları için tasarlanmıştır.

Bağlantı reddetme aracı Disavow Tool Google Search Console’a taşındı

Eski içeriği kaldırma ve içerik kaldırma aracı farkı

İçerik kaldırma aracı, site sahiplerinin kendi sayfalarını arama sonuçlarından hızlı bir şekilde kaldırması için tasarlanmıştır. Eski içeriği kaldırma aracı ise diğer web sitelerindeki sayfaların dizininin kaldırılmasını istemek için kullanılır.

Örneğin, arama motoru sonuç sayfası artık bir sayfada bulunmayan içeriği gösteriyorsa, eski içeriğin arama sonuçlarından kaldırılması için bir istek gönderilebilir. Buna eski önbellek kaldırma (outdated cache removal) denir. Ayrıca, içeriğin artık mevcut olmadığı durumlarda kullanılan eski sayfa kaldırma işlemleri de vardır.

Tüm talepler Google’ın onayına tabidir. İçeriğin arama sonuçlarından kaldırılması için makul bir gerekçe yoksa, Google isteği reddedecektir. Artık iki benzer araç arasındaki farkı öğrendiğinize göre, yeniliklere bir göz atalım.

Eski içeriği kaldırma aracı değişiklikleri neler?

Güncellenmiş eski içeriği kaldırma aracı, mevcut yeteneklerin kullanımını daha sezgisel hale getiren yenilenmiş bir arayüze sahiptir.

Eski içeriği kaldırma aracının yetenekleri değişmedi, bu da SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin herhangi bir işlevsellik kaybetmediği anlamına geliyor. Yeni arayüzle karşılaştırıldığında eski arayüzün bir örneğini burada bulabilirsiniz.

Eski içeriği kaldırma aracı arayüzü
Yeni eski içeriği kaldırma aracı arayüzü

Gördüğünüz gibi, Google aracın görünümünü ve verdiği hissi yeni Search Console arayüzüyle daha tutarlı olacak şekilde güncelledi. Arayüzü yenilenen eski içeriği kaldırma aracı, mobil cihazlar için daha iyi optimize edilmiştir.

Eski sürümün ekranının üst kısmında hâlâ erişilebilir durumda olan ve 19 Ocak 2021’den sonra kullanılamayacağını belirten bir uyarı var. Bu tarih yakında dolacak, bu nedenle yer işaretlerinizde yer alan eski içeriği kaldırma aracı URL’sini de güncellemeyi unutmayın.

Mevcut URL: https://www.google.com/webmasters/tools/removals

Yeni URL: https://search.google.com/search-console/remove-outdated-content

Daha fazla bilgi için resmi Google destek sayfasına bakabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?