Ana SayfaSEOBağlantı reddetme aracı Disavow Tool Google Search Console'a taşındı

Bağlantı reddetme aracı Disavow Tool Google Search Console’a taşındı

-

Google, Bağlantı reddetme aracı uzun bir bekleyişin ardından nihayet iyileştirmelerle birlikte yeni Google Search Console arayüzüne taşınacağını duyurdu. Google ayrıca destek sayfasını yeni rehberlikle güncelledi. Disavow Tool Google Search Console’a gelen tepkiler genel olarak ılımlıydı.

Bağlantı reddetme aracı / Disavow Tool

Disavow Tool, yayıncıların Google’a spam içeren bağlantıların sayılmaması gerektiğini bildirmesinin bir yoludur.

Bağlantı reddetme aracı, Google’ın Penguin algoritmasının ardından yayıncıların istediği bir özellikti. Google başlangıçta yayıncılara bağlantıları reddetme yeteneği sağlamaya direnç gösterdi. Google Penguin algoritması, bildiğiniz üzere spam içeren bağlantılarla siteleri cezalandıran bir bağlantı algoritması. Bazı yayıncılar, Penguin algoritmasının güncellenmesini beklerken aylarca hatta daha uzun süre trafik kaybı yaşadılar.

Yayıncılar, algoritmanın getirisinde ve satın almış olabilecekleri bağlantılar için her site sahibiyle iletişime geçme görevi nedeniyle gözle görülür bir şekilde korkmuşlardı.

Geçmişte bağlantıları satın almış ve onları unutmuş siteler de Penguen ile birlikte bir ceza aldılar. Bağlantı satın alanlar ile benzer şekilde, bağlantı satın almadıkları ancak şüpheli görünen siteler de dahil olmak üzere, bağlantıların kaldırılması için sitelerle iletişim kurma gibi zor bir sorumlukla karşılaştılar.

Bu nedenle SEO ile ilgilenenler, bağlantıları reddetmenin bir yolu için Google’a adeta yalvardı. Sonunda Google talep edilen aracın değerini anladı ve yayınladı.

Bağlantı reddetme aracı her zaman yayıncıların veya SEO şirketlerinin spam içerikli bağlantıları reddetmek için kullandığı bir araç oldu.

Bağlantı reddetme aracının alternatif kullanımları

SEO uzmanları, sitelerinin sıralamada düşmesine neden olduğunu düşündükleri rastgele spam görünümlü bağlantıları reddetmek için bu aracı kullanmaya başladı.

Google çalışanları rastgele türde bağlantıları saymama ve aracı rastgele bağlantılar için kullanmama konusunda başarılı olduğu konusunda ağız birliği yapıyorlar. Bağlantı reddetme aracı destek sayfası kılavuzu, yalnızca manuel işlem durumunda veya manuel işleme neden olması muhtemel bağlantıları reddetmek için kullanılmasını önerir.

Google, Dizine Ekleme Özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktı

Bağlantı reddetme aracı geliştirmeleri

Google’ın duyurusu, popüler araçta yapılan üç iyileştirmeyi duyurdu.

  • Geliştirilmiş arayüz
  • Reddetme dosyasını metin dosyası olarak indirme
  • Yüklenen dosyalar için hata raporları artık 10 hatayla sınırlı değil
https://twitter.com/googlesearchc/status/1328696581776924674

Disavow Tool destek sayfası güncellendi

Google ayrıca ek bilgi ve talimatlar içerecek şekilde Disavow Tool destek sayfasını da güncelledi.

Örneğin, şimdi maksimum dosya boyutu 100.000 satır ve 2 Megabayt olarak belirtiliyor. Tüm retlerin nasıl kaldırılacağına ilişkin ek bilgiler de vardır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...